نحوه محاسبه فونداسیون سوله

نحوه محاسبه فونداسیون سوله

یکی از مهم ترین بخش های سوله فونداسیون آن است که وظیفه آن انتقال نیرو از ستون ها به زمین و خاک اطراف آن است. نوع و اندازه پی را می توان با توجه به نوع سازه و بزرگی نیروها، ساختار لایه و نوع خاک و شرایط آب و هوایی منطقه انتخاب و تعیین کرد. عمق، طول و عرض فونداسیون به یک سری موارد وابسته است که می توان به وزن ساختمان، تعداد طبقات و نوع خاک اشاره کرد.

فونداسیون سوله چیست و چند نوع دارد

طبقه بندی فونداسیون سوله ها بر اساس عمق و نوع عملکرد صورت میگیرد که  اگر لایه مقاوم در عمق کمی از سطح زمین قرار گرفته باشد، محل قرار گیری فونداسیون سوله در نزدیکی سطح زمین است. اگر این شرایط فراهم نباشد، برای دسترسی به لایه مقاوم، عمق فونداسیون باید افزایش پیدا کند.

فونداسیون ها به چند دسته تقسیم می شوند

 • فونداسیون کم عمق معروف به فونداسیون سطحی

فونداسیون هایی که نسبت عمق به عرض آن‌ها کمتر از یک یا برابر آن باشد فونداسیون سطحی نامیده می شود.

 • فونداسیون منفرد

فونداسیونی که یک بار یک ستون منفرد یا یک دیوار را حمل کند.

 • فونداسیون مرکب

مطلب مرتبط: ساخت سوله فوق سبک

فونداسیونی که بتواند  که بار دو یا چهار ستون را حمل کند.

 • فونداسیون گسترده

نوعی شالوده است که بار چندین ستون با فواصل نامنظم یا چندین ردیف ستون موازی را حمل می‌کند و در زیر بخشی از ساختمان یا کل آن قرار می‌گیرد.

این نوع از فونداسیون برای ساختمان هایی استفاده می شود که زمین آن محل قابل تراکم باشد یعنی تشکیل شده از خاک، رس بسیار نرم، رسوبات آبرفتی و مواد خاکریز باشد.

back1 - نحوه محاسبه فونداسیون سوله | سوله سبک بیستون

 اجرای فونداسیون سوله چند مرحله دارد

فونداسیون سوله برای این که به مرحله اجرایی برسد باید یک سری مراحل را طی کند که در ادامه به بررسی تک تک آن ها می پردازیم.

 • تهیه نقشه فونداسیون سوله

طرح فونداسیون سوله با توجه به اندازه تعیین می شود. نقشه فونداسیون سوله شامل دو بخش است که شامل نقشه کلی و نقشه پایه می باشد. هر چه سایز سوله بزرگتر باشد هزینه و قیمت فونداسیون افزایش می یابد.لازم به ذکر است که فونداسیون جزء بسیار مهم سوله می باشد لذا به استاندارد های قیمت فونداسیون سوله باید توجه کرد و سرخود قیمت ها را تغییر نداد

 • تسطیح زمین

مسطح کردن زمین یکی از ابتدایی ترین راه هایی است که باید طی شود تا سوله را بتوان به راحتی نصب کرد. این فرایند باید به گونه ای انجام شود که هم خاک سفت شود و هم شیب نداشته باشد. اکر زمین شیب دار باشد باید شیب آن گرفته شود. اگر سوله تراز نباشد نمی توان آن را نصب کرد به همین دلیل یکی از ملزومات کار هنگام نصب سوله تراز بودن زمین است.

 • اجرای بتن مگ

بتن مگر بتنی است با محتوای سیمان کم (بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ کیلوگرم سیمان در متر مکعب). پس از اتمام خاکبرداری، باید محل مورد نظر را برای اجرای فونداسیون آماده کنید. بنابراین قبل از ریختن بتن اصلی باید بتن مگر به ضخامت ۱۰-۱۵ سانتی متر، در محلی که میزان سیمان در متر مکعب آن ۱۵۰ کیلوگرم باشد، بتن ریخته می شود.

استفاده از بتن مگر باعث آلودگی بتن اصلی نمی شود و رطوبت آن جذب نمی شود. دلیل دوم استفاده از این نوع بتن صاف کردن سطح اولیه محل ریختن بتن است.

 • بولت گذاری فونداسیون سوله

ستون برای این بتواند روی فونداسیون قرار ببگیرد باید سوله پیچ و مهره شود. فرایند این کار به این روش است که پیچ های ضخیم و بلند Bolt در فونداسیون قرار داده شدهو عملیات بتن ریزی روی آن صورت می گیرد، بعد از آن پایه ستون سوراخ شده از قبل  روی فونداسیون قرار میگیرد به گونه ای که پیچ ها درون سوراخ ها قرار گرفته شوند.بعد اتمام این کار ها توسط مهره پیچ ها محکم می شوند تا از خطرات احتمالی جلوگیری شود.

مطلب مرتبط: ساخت سوله

 • نصب سوله

در این مرحله ستون هایی که از قبل برای شما ساخته شده است روی بولت ها توسط جرثقیل نصب می شود.

هزینه فونداسیون سوله

هزینه فونداسیون سوله به عوامل مختلفی بستگی دارد اما نسبت به سایر سازه ها هزینه آن نسبتا کمتر است این عوامل شمال موارد زیر است.

 • خاک

به نسبت مقاومت خاک در مقابل فشار هزینه فونداسیون سوله کم و زیاد می شود.

 • مصالح

مورد بعدی هزینه هایی است که برای تامین مصالح استفاده می شود که عمده این هزینه فونداسیون سوله برای خرید بتن و میل گرد خرج می شود.

 • دستمزد مجری

بر حسب تبحر و سابقه دستمزد مجریان فونداسیون متغییر است.

نحوه محاسبه فونداسیون سوله

برای این که  بتوانیم هزینه ساخت فونداسیون سوله را به دست آوردیم باید ابتدا مقدار مصالح فونداسیون را محاسبه کنیم، عمده هزینه های ساخت فونداسیون سوله به سه دسته تقسیم می شود که به ترتیب می توان به میلگرد، بتن، و قالب بندی مورد نیاز جهت فرم دادن به بتن مسلح اشاره کرد.

محاسبه مقدار میلگرد و بتن جهت به دست آوردن هزینه فونداسیون سوله

نحوه محاسبه مصالح فونداسیون سوله به ازای واحد سطح از زیربنای سوله به شکل زیر است

3 - نحوه محاسبه فونداسیون سوله | سوله سبک بیستون

چگونگی حساب کردن آیتم قالب بندی در فرایند هزینه ساخت سوله

برای این که بتوانیم قالب بندی فونداسیون سوله را محاسبه کنید بهتر است بدانید که فرایند محسابه آن به چند روش امکان پذیر است، در بازار ساخت و ساز این گونه باب شده است که بعضی از پیمانکاران، فونداسیون را به ازای هر متر از مربع قالب بندی قیمت می کنند و بعضی از پیمانکاران به ازای هر متر مربع از زیربنای کل سوله قیمت می دهند،

همچنین گاها پیمانکارانی هم پیدا می شوند که ساخت فونداسیون را به ازای هر کیلوگرم آرماتور استفاده شده در فونداسیون قیمت می دهند. برای اطلاع از قیمت فونداسیون می توانید با مشاوران بیستون سازه در تماس باشید و از قیمت به روز محصولات اطلاع پیدا کنید.

به هرحال برای محاسبه متراژ قالببندی در سوله ها می توان حجم بتن محاسبه شده را درعددی در حدود ۱٫۸ الی ۲٫۳ ضرب نمود که ضریب ۲٫۳ حداکثر متراژ قالببندی را بدست می آورد  و ۱٫۸ حداقل متراژ قالببندی را بدست خواهد آورد.

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی فونداسیون سوله  و نحوه محاسبه قیمت آن پرداختیم. نظر شما درباره سوله چیست آیا تا کنون از آن استفاده کرده اید؟ نظرات خود را با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

پاسخ دهید