سوله بیستون سازه

بهترین سیستم گرمایشی مناسب سوله ها

سوله، یکی از رایج ترین شیوه تاسیس و بنیان گذاری یک فعالیت در حوزه صنعت می باشد، اکثر فعالیت های صنعتی کشور در قالب و ساختار سوله انجام می گیرد به عنوان مثال بیشتر کارخانه های صنعتی و تولیدی، انواع  مرغداری ها و پرورش بوقلمون و سایر گونه ها، سالن های ورزشی، آشیانه های جنگده ها و هواپیماها و انباری های با ظرفیت بزرگ، همگی فعالیت های رایج کشور می باشند که نیاز به سوله دارند. افراد و شرکت های دولتی و خصوصی که قصد احداث و یا شروع یک فعالیت بزرگ و گسترده را دارند معمولا در اولین قدم برای فعالیت خود یک مکان مناسب همراه با امکانات در نظر می گیرند، ممکن است مکان مورد نظر خود را خریداری کنند و یا بر حسب فضا و امکانات مورد نیاز، خودشان دست به احداث آن بزنند. امروزه بیشترین نوع سوله هایی که معمولا احداث می شود از نوع سوله سبک است.

 سازه هایی سنگین با ساختار مناسب و مقاوم در برابر انواع حوادث هستند و خواهان احداث سوله می توانند بر حسب نیاز خود، سوله را در ابعاد مختلف و ارتفاع های مورد نظر ایجاد کنند. حال مسئله ای که ما در این مقاله از بیستون سازه به آن خواهیم پرداخت، دما و رطوبت داخل سوله بعد از احداث است. بعد از این که سوله احداث و کار آن تمام شد، ساختمان آن توسط تیر ورق ها پوشش داده می شود. فضای دیواره ها و اطراف سوله کاملا بسته می شود و تنها راه ورودی و خروجی از سمت در اصلی و بزرگ سوله می باشد، به سبب همین امر جریان هوا نیز در داخل سوله محدود تر می شود و شاید تهویه هوای داخل سوله به صورت خیلی کند انجام گیرد و شاید ممکن است که روزها هوای داخل سوله تغییر نکند و ثابت بماند.

برای جلوگیری از توقف جریان هوا در فضای داخلی سوله، در هنگام احداث آن پنجره هایی در اندازه های مشخص در ارتفاع سوله در نظر می گیرند تا به کمک آنها بتوان جریان هوا را کمی تکان داد. ولی مسئله تنها جریان هوا در داخل سوله نیست بلکه تامین گرما و سرمای سوله در فصل های مختلف سال یکی از چالش های اساسی برای احداث کنندگان سوله می باشد. باتوجه به اینکه سوله های امروزی ساختاری بسیار مقاوم و در عین حال سبک دارند مانند سازه های پوستی که نوعی از ساختار سوله می باشد این طبیعی است هوای داخل آن را به سرعت تغییر داد، همچنین گرمای یک سوله را نمی توان با بخاری های خانگی و کوچک تامین کرد، پس راه حل چیست؟ جواب این سوال را قرار است در محتوای این مقاله برای شما پاسخ دهیم، سیستم های گرمایشی سالن ها و سوله های بزرگ چند هزار متری به چه شکلی می باشد؟ بهترین آنها کدامند؟ پاسخ همه سوالات را می توانید در ادامه مقاله پیدا کنید.

ساخت سوله

نحوه کار سیستم های گرمایشی سوله ها

اگر به دنبال سیستم های گرمایشی برای سوله هستید، با تنوع بسیار زیادی از سیستم های گرمایشی و بخاری های صنعتی روبه رو خواهید شد که شاید در قدم اول برای شما کمی گیج کننده باشد و شما را در بین پیشنهادهای مختلف سردر گم کند. ولی اصلا نگران نباشید ما در این مقاله یک دسته بندی  به صورت کلی از سیستم های گرمایشی برای شما ارائه می دهیم که انتخاب را برای شما خیلی ساده تر می کند. در کل می توان سیستم های گرمایشی را در 3دسته بندی بخاری با حرارت مستقیم، بخاری با حرارت غیر مستقیم و بخاری صنعتی برقی تقسیم بندی کرد. نحوه کار در این سیستم های گرمایشی نیز در دسته بندی گاز و یا بدون گاز نیز متفاوت است به عنوان مثال در برخی از بخاری ها  از سوخت و یا  گاز استفاده می شود ولی در برخی بدون سوخت این عمل انجام می شود.

در سیستم های گرمایشی بدون گاز می توان به بخاری های برقی یا یونیت هیتر ها اشاره کرد که کارایی مورد اول بسیار ساده است، از یک منبع برقی استفاده می کند و در ساختار آن ممکن است المنت هایی باشد که هوا را گرم کند. اما در یونیت هیترها کارایی کمی متفاوت می باشد، بدین صورت است که آب گرم و یا بخار آب داغ در لوله های رفت و برگشتی جریان دارد که در مقابل یک فن بسیار قوی قرار دارند و با عبور جریان هوا از میان لوله ها رفت و برگشتی هوا گرم شده و در فضای داخلی سالن پخش می شود. در ادامه بیشتر با این سیستم های گرمایشی آشنا خواهید شد.

خرید سیستم گرمایش سوله

سیستم های بخاری با حرارت مستقیم

بخاری های صنعتی با حرارت مستقیم یکی از رایج ترین سیستم های گرمایشی می باشد که در اکثر سوله ها مورد استفاده قرار می گیرد. کارایی و قدرت بخاری های حرارت مستقیم بسیار بالا می باشد و برای سوله ها و سالن های بزرگ ورزشی و صنعتی بسیار مناسب است و می تواند به راحتی گرمای مورد نیاز را تامین کند. از جمله بخاری های حرارت مستقیم می توان به بخاری گردش هوا و بخاری تابشی اشاره کرد.

از جمله مزایای این بخاری ها می توان به هزینه کم در راه اندازی آن ها اشاره کرد ولی در عین حال معایبی نیز دارند، اصلی ترین عیب آنها در نداشتن تهویه هوا می باشد، یعنی اگر فعالیت و محیط داخل سوله به رطوبت و هوای تازه نیاز داشته باشد، باید علاوه بر بخاری حرارت مستقیم یک سیستم تهویه هوا نیز در نظر بگیرند. البته این مورد در بخش بخاری گردش هوا صدق نمی کند و همان طور که از نامش پیداست این نوع از بخاری علاوه بر تامین گرمای داخل سوله، تهویه هوا نیز به همراه دارد و در کنار پخش هوای گرم داخل سوله، جریان برگشتی را نیز به خارج انتقال می دهد. مواردی نیز در مورد بخاری های حرات مستقیم مطرح می شود که به سوخت های آنان اشاره دارد، این دسته از سیستم ها بدون گاز می باشند و توسط سوخت غلیظ نفت کار می کنند به همین سبب نمی توان مقدار حرارت خروجی آن را تنظیم کرد و گاهی ممکن است کم یا زیاد باشد. از همین رو باید از قرار دادن مواد قابل اشتعال در نزدیکی این بخاری ها خودداری کرد چون ممکن است با کمی حرارت مستمر، دمای محیط اطراف خود را به طور قابل توجهی بالا ببرد.

بخاری حرارت مستقیم سوله ها

بخاری های صنعتی با حرارت غیر مستقیم

بخاری های حرارت غیر مستقیم دسته ای دیگر بخاری های مورد استفاده در سوله ها می باشد، این بخاری ها عمدتا برای فضاهای کوچکتر در نظر گرفته می شود به دو علت، اول اینکه قدرت و کارایی این بخاری ها حتی در نسخه های جدید آن خیلی بالا نیست که  بتوان با قرار دادن یکی از آن ها گرمای یک سوله چند هزار متری را تامین نمود، دوم اینکه هزینه نصب و راه اندازی این بخاری ها بسیار زیاد می باشد و اگر بخواهید برای یک سوله فقط از این نوع سیستم استفاده کنید باید بیشتر از یک بخاری در نظر بگیرید و این طبیعتاً هزینه بیشتری را در پی دارد.

اما از مزایای آنها می توان به این مورد اشاره کرد که این بخاری ها رطوبت هوا را بالا نمی برند و یا محیط را بیش از حد گرم و خشک نگه نمی دارند، برعکس بخاری های حرارت مستقیم که رطوبت هوا را بسیار بالا می برند. همچنین این دسته از بخاری ها در اندازه های مختلف درست شده است که اغلب آن به صورت مستطیلی است، حتی در تازه ترین آنها بخاری قابلیت نصب روی دیوار و سقف را دارند که این امر گرمایش را به مراتب ساده تر می کند.

سیستم گرمایشی غیر مستقیم سوله ها

بخاری های برقی

بخاری های برقی نیز در برخی موارد برای تامین گرمای سوله ها در نظر گرفته می شود، از مزایای آنها می توان به کوچک بودن و موجود بودن در اندازه های بسیار متنوع اشاره کرد و برای سوله هایی که فضا کمی محدود تر است بسیار مناسب می باشد ولی معایبی نیز دارد اول اینکه منبع آن برق شهری می باشد و باید قبل از خرید این بخاری ها به هزینه پیک برق منطقه خود دقت کنید، دوم اینکه بخاری های برقی برای سیلو های بزرگ زیاد کارایی ندارند و بیشتربرای فضاهای کوچکتر صنعتی در نظر گرفته می شود.

گرمایش سوله با بخاری های صنعتی برقی

کلام آخر

سیستم های گرمایشی که در این مقاله به آنها اشاره شد، یک دسته بندی کلی بود که استفاده کنندگان بر حسب نیاز های خود و وسعت و فضای کارگاه می توانند اقدام به خرید آن کنند. در آخر اگر این مقاله برای شما مفید بود می توانید نظرات و پیشنهادات خود را برای ما بنویسید.

درباره “بهترین سیستم گرمایشی مناسب سوله ها” بیشتر بخوانید:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای استعلام قیمت پیام بدین