سوله‌ سازی در اصفهان

سوله‌ سازی در اصفهان

برای آشنایی با سوله‌ سازی در اصفهان ابتدا لازم است اطلاعلاتی دربارۀ خود سوله و اینکه سوله چیست داشته باشید. پس ابتدا به این پرسش پاسخ می‌دهیم که سوله چیست؟

سوله سازه‌ای فولادی است با سقف شیب دار که ورقه‌های فولادی به یکدیگر متصل و جوش خورده می‌شوند، اجزای سوله به وسیله پیچ و مهره به هم متصل می‌شوند. محاسبات فنی و خاصی برای ساخت سوله لازم است. از خصوصیات بارز این سازۀ فلزی نسبت به سازه‌ های دیگر می توان سبک بودن آن را بر شمرد.

تصویر انواع سول

همچنین بخوانید: آشنایی کامل با سوله و انواع مختلف آن

انواع سوله شامل

سوله قوسی، سوله دو دهانه به صورت 88، سوله چند ضلعی و… می‌باشد.

اجزای سوله

اجزای سوله

سوله‌ها دارای اجزای مشخصی هستند و هر قسمت سوله توسط مهندسان محاسبه شده و طراحی می‌گردد.

از سوله در سالن‌های ورزشی، مرغداری‌ها و انبارها استفاده می‌شود.

ساخت سوله در اصفهان

ساخت سوله در اصفهان

سوله سازی در اصفهان از گذشته بازار خوبی داشته است و از دلایل مهم آن می‌توان به نقش فعالی که ناحیه‌های صنعتی اصفهان در این زمینه دارند اشاره کرد؛ وجود کارخانه فولاد مبارکه و ورق مرغوب تولید شده توسط آن به صنایع وابسته به فولاد رونق خاصی بخشیده است.

با توجه با شرایط آب و هوایی اصفهان احداث سوله برای ساخت‌ها از بهترین گزینه‌ ها می باشد.

مهم ترین فرایند ساخت سوله در اصفهان طراحی سوله می باشد. اگر بخواهیم معیارهای مهم در طراحی سوله در سوله‌ سازی اصفهان را بگوییم باید عامل تخصص و دقت را بیان کرد. بی‌ توجهی به این دو معیار می‌تواند هزینه زیادی برای سازنده در بر داشته باشد.

در سوله سازی اصفهان، طراحی سوله با سایز سازه‌ ها متفاوت است زیرا این سوله‌ ها در صنعت بیشتر استفاده می‌شود.

حاصل برآوردها نشان می‌دهد اطلاعاتی برای سوله، در سوله سازی اصفهان مورد نیاز است که موارد زیر چند مورد از این اطلاعات می‌باشد:

  1. پوشش سقف سوله
  2. درصد شیب سقف سوله
  3. محاسبه ضریب طول موثر
  4. بار گذاری جرثقیل برای سوله
  5. ارتفاع دیوار و ارتفاع جانبی سوله
  6. بار باد و زلزله جانبی سوله

سخن آخر

نکته ای که بسیار حائز اهمیت است امنیت سوله است، متاسفانه در اصفهان سوله سازان سنتی هنوز مشغول به طراحی و ساخت این سازه هستند و اگر این کار مهندسی نشده انجام گیرد علاوه براینکه این سازه توسط سازمان نظام مهندسی  تایید نمی شود، بحث خطرات آن نیز به میان می‌آید. چرا که سوله اگر بیش از حد  سبک باشد کاملا غیر ایمن است و اگر سنگین باشد و وزن آن بی دلیل بالا باشد علاوه بر بحث ایمنی قیمت تمام شده آن نیز بالا می رود.

شرکت بیستون سازه آذران در خدمت اصفهانی های عزیز است و ساخت سوله اصولی و ایمن و در عین حال با قیمت مناسب را سرلوحه کار خود قرار داده است.

درباره “سوله‌ سازی در اصفهان” بیشتر بخوانید:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای استعلام قیمت پیام بدین
Scroll to Top