سوله سبک

شاغلان و کارگران هر موسسه و ارگان باید ساختمان و محلی برای راحتی و بهبود روند کاری خود در آن موسسه و ارگان داشته باشند تا از محیط ها و خدمات فضای کاری برای پیشرفت و بهبود خود و شاغل بهره ببرند.

در حال حاضر با رشد و بهبود علم و صنایع وابسته به آن، مشاغل و ارگان ها و سیستم ها و نیاز کلی به توسعه در تمامی جنبه ها، تعداد بسیاری شرکت و ارگان کاری از لحاظ خط تولید و میزان پرسنل مختلف از لحاظ تعدد کارگران، وسعت محیط کاری و کسب و کار و علاوه بر از تمامی اینها ایجاد شده است که تماما تلاش در رشد و دستیابی به اهداف متفاوت هستند.
سوله چیست و به چند نوع تقسیم می شود؟

سوله

از بارز ترین ملزومات و هزینه های هر شغل و کسب و کاری فارغ از نوع حیطه کاری هزینه مهندسی، طراحی، ساخت و احداث سوله آن است که از اهمیت بسیاری در سیستماتیک کردن کارکنان و کسب و کار دارد.

امروزه سوله ها عموماً با تیر آهن، ورق فولادی و پی ریزی های بتنی مهندسی، طراحی و ساخت و احداث می شوند. علاوه بر این، مقیاس و میزان استفاده از هر ماده اولیه برای ساخت و ساز بر اساس کارایی، کاربرد و حیطه کاری شغل مربوطه سوله، کاربری سوله، مدل مورد نظر کارفرمایان تغییر می کند.

سوله ها با گذشت زمان و اعمال تغییرات و کم و کاستی های فراوان توسط مهندسان متخصص در این زمینه، اکنون به مرحله طراحی، ساخت و بهره برداری در انواع مختلف بر اساس کارایی و طراحی مورد نظر کارفرما رسیده اند.

انواع سوله

در حال حاضر با توجه به نیاز کارفرمایان انواع سوله ها ساخته می شوند و مشخصه های مختلفی در بهره گیری از برخی سوله ها وجود داشته که سوله های پر استفاده را بر اساس کاربرد و نیاز کارفرمایان می توان به دو دسته انواع سوله در سَبک، سوله های سبُک و سوله های سنگین قرار داد.

سوله های سنگین از جمله سوله هایی هستند پروسه طولانی در طراحی، ساخت و بهره برداری داشته و طراحی و تولید این گونه سوله ها مخصوص کارخانجات بزرگ و عظیم با بازدهی خط تولید انبوه است، زیرا سوله های سنگین برای نواحی کوچک با کسب و کار های راندمان پایین و نا انبوه که حیطه کاری وسیعی ندارند صرفه اقتصادی نداشته و مهندسی، طراحی، ساخت و احداث سوله های سنگین ارزان قیمت نبوده و صرفه اقتصادی ندارند.

سوله های سبک نیز سوله هایی هستند که مهندسی، طراحی، ساخت، احداث و بهره برداری از این سوله ها نسبت به سوله های سنگین زمان کوتاه تری داشته، ساخت و بهره برداری آن آسان بوده و امکان جابجایی سوله را نیز فراهم شده است به گونه ای که در تغیر مکان کلی کسب و کار، کارخانه یا خط تولید این امکان را به کار فرما و شاغل می دهد تا کلیت سوله را به همراه ماشین آلات و قطعات داخلی آن به مکان جدید مورد نظر انتقال داد.

سوله سبک به آن دسته از سازه‌های لوله‌ای گفته می‌شود که در مقایسه با سازه‌های مشابه دیگر وزن کمتری دارد، به همین جهت برای این سازه‌ها از عبارت سوله سبک استفاده می‌شود. سقف این نوع سازه فلزی طبق محاسبات خاص به صورت شیب دار طراحی می‌شود.

سازه های فوق سبک لوله ای که به صورت پیش ساخته هستند و در محل نصب می‌شوند، سرعت اجرای کار را بسیار را سریع کرده اند. همچنین این مزیت سبب شده است تا سوله ساز بتواند اسکلت ساختمان را در کارگاه خود آماده کند و درگیر مشکلات ساخت و ساز در محل کارفرما نشود.
سوله سبک چند دهانه ای

سوله سبک و قیمت ارزان

گفتیم که سوله سبک در مقایسه با سایر سازه‌های مشابه خود وزن کمتری دارد، این اختلاف وزن به دلیل مصرف کمتر آهن در این نوع سازه می‌باشد. بنابراین قیمت سوله سبک تفاوت قابل توجهی با سازه‌های سنگین دارد. اما لازم است که بدانید این سازه از مقاوت بالایی برخوردار می‌باشد و می‌تواند شرایط محیطی دشوار (بارش شدید باران و تگرگ، برف، وزش باد و طوفان، زلزله و …) را تحمل کند. در نتیجه سوله سبک استقامت بالایی دارد.

شاید بخواهید سریعا بدانید که هزینه ساخت سوله سبک چقدر خواهد بود؟ اما از آنجا که هر پروژه شرایط خاص خود را دارد و همچنین قیمت مواد اولیه به طور مداوم در حال تغییر هستند، بدین منظور می‌توانید با شماره‌های مندرج در سایت تماس بگیرید.

قیمت سوله سبک در مقایسه با سازه‌های مشابه تا ۳۰ درصد کمتر است.

مجددا اشاره می‌کنیم که سوله سبک را نباید سازه‌ای ضعیف و بی کیفیت دانست. سوله سبک سازه‌ای مدرن است که در آن استفاده از فولاد بهینه سازی می‌شود و به لحاظ مقاوت و کارایی با سوله‌های سنگین برابری می‌کند.

مواردی که به هنگام استعلام قیمت باید بدانید:

 • ابعاد سوله
 • دهانه سوله
 • نوع فونداسیون سوله
 

بیستون سازه آذران با داشتن نیروی انسانی مجرب و دانش لازم توانسته است در این زمینه پیشگام باشد و پروژه‌های مختلفی را در سراسر ایران اجرا کند.

سوله سبک ارزان

ویژگی های خاص سوله سبک:

برای سوله سبک می‌توانیم ویژگی های زیادی را برشماریم که همگی نشان از برتری های این سازه دارند. با این حال، در ادامه می‌توانید چند مورد اصلی را مشاهده کنید:

 • قیمت سوله سبک یکی از دلایل اصلی انتخاب این نوع سازه می‌باشد.
 • نصب سریع به دلیل ساخت قطعات سوله در کارگاه سوله ساز و سپس انتقال و سرهم بندی در محل پروژه.
 • سوله سبک مقاوت بالایی دارد و دفترچه محاسبات نظام مهندسی ارائه می شود.
 • زیبایی سوله سبک در مقایسه با سازه‌های دیگر که طراحی ساده‌ای دارند.
 • تغییر محل سوله باتوجه به ساختار سازه که اتصالات از طریق پیچ و مهره است.

سوله بارش برف

انواع سوله

برای طبقه بندی انواع سوله می‌توان به سوله سبک، سوله خرپایی، سوله لوله‌ای، سوله سیلندری، سوله سنگین، سوله چادری و سوله صنعتی اشاره کرد. البته ناگفته نماند که تفاوت این موارد به جزء چند مورد تنها در اسامی است؛ اما اگر دچار شک و تردید شده‌اید می توانید با مشاوران ما در بیستون سازه تماس بگیرید تا راهنمایی های لازم صورت گیرد.

به لحاظ ظاهری:

 • سوله تک دهانه به صورت ۸
 • سوله دو یا چند دهنه با ستون مشترک به صورت ۸۸ یا ۸۸۸ یا ۸۸۸۸
 • سوله دو دهانه به صورت ۸۸
 • سوله قوسی
 • سوله چند ضلعی

سوله سازی بیستون سازه
برخلاف سوله های ubm سوله سبک امکان نصب جرثقیل سقفی را دارد.

پر کاربرد ترین انواع سوله های سبک

سوله های سبک امروزه به دلیل برخوردار از بسیاری ویژگی های شاخص و متمایز نسبت به انواع مختلف سوله های سنگین کاربرد و خواهان بسیاری در بین کارفرمایان داشته و دارند که فرقی ندارد از کدام یک از انواع سوله های سبک باشد چرا که تمامی انواع سوله های سبک از ویژگی های بسیاری برخوردار هستند.

از پرکاردبرد ترین انواع سوله های سبک می توان به سوله های سبک قوسی فوق سبک و سوله های سبک پیش ساخته اشاره کرد که در ادامه بررسی هر کدام از این ها می پردازیم.

 

مزایا سوله قوسی فوق سبک

سوله های قوسی فوق سبک امروزی تقاضاها، کاربردها و مزایای بسیاری در بین صاحبان مشاغل دارند که اینگونه سوله ها به دلیل ویژگی های متمایز آن نسبت به انواع سوله های سنگین که از مزایا و ویژگی های بسیاری برخوردار هستند و به اولین انتخاب و گزینه ساخت و احداث سوله تبدیل شده است که از مزایای و ویژگی های سوله های قوسی فوق سبک می توان به موارد زیر اشاره کرد.

وزن کم سوله

وزن کم آنها به دلیل استفاده از مصالح، قطعات و عناصر سازه ای مستحکم به ویژه از نظر نصب و نسبت وزن می تواند یکی از مهمترین و اصلی ترین ویژگی سوله های قوسی فوق سبک نسبت به سایر انواع سوله های سنگین باشد.

 

سوله‌های قوسی فوق سبک به دلیل استفاده از فولاد ضخیم‌ تر و خالص‌تر در ساخت نسبت به سوله‌های سنگین و هزینه بالای این مصالح استفاده شده در سوله های سنگین، مزیت متفاوتی از لحاظ وزن کل سازه نسبت به سوله‌ های سنگین دارند، زیرا سوله‌های سبک به دلیل استفاده از ترکیبات فلزی با کیفیت بالا ، وزن کم و هزینه بسیار بهتر و اقتصادی نسبت به مصالح موجود در بازار ارجحیت بیشتر در احداث و ساخت دارند.

دهانه ورودی و خروجی وسیع سوله

اندازه و اندازه دهانه سوله های قوسی فوق سک با توجه به مهندسی، طراحی و ساخت متمایز این سوله ها، فضای بیشتری نسبت به انواع سوله های سنگین دارند که امکان حمل و نقل را برای انواع مشاغل و کارخانه ها فراهم می کند.

یکی از بزرگترین مزیت های سوله های قوسی فوق سبک نسبت به انواع سوله های سنگین، اندازه دهانه سوله است، زیرا سوله های سنگین به دلیل استفاده از مصالح خالص در اندازه ها و حجم های زیاد، مقدار فضای زیادی در زیر بنای سوله را اشغال می کنند که در نتیجه اندازه دهانه ورودی و خروجی سوله های سنگین نسبت به انواع سوله های سبک کاهش می یابند.

ماندگاری و استحکام بالا

ساخت و احداث انواع سوله های سنگین با استحکام و عمر مفید کم در نتیجه عدم تجربه و تخصص کامل در زمینه مهندسی، ساخت و ساخت سوله های سنگین یکی از ایرادات عمده سوله های سنگین می باشد.

از مزایای اصلی و مهم سوله های سبک به ویژه سوله های قوسی فوق سبک می توان به عمر مفید و استحکام بالای سوله ها در هر موقعیت و کاربری اشاره کرد چرا که سال ها بدون آسیب و نقص جزئی در بدنه و ساختار به کارخانه ها و شرکت ها امکان فعالیت دراز مدت را می دهند.

هزینه اقتصادی بالا

یکی از مهمترین و بارزترین مزایای سوله های سبک از جمله سوله های قوسی فوق سبک، صرفه اقتصادی بالا در نتیجه استفاده از فلزات و ترکیبات فلزی خاص در بدنه، اتصالات و سقف سوله است که به کارخانه داران و کار فرمایان امکان صرفه جویی اقتصادی را می دهد.

به گونه ای که سوله های قوسی فوق سبک در بسیاری موارد از جمله خرید و عرضه مصالح به کار رفته در ساخت و احداث سوله و بسیاری موراد امکان صرفه جویی 30 درصدی هزینه ها نسبت به ساخت و احداث سوله های سنگین را می دهند.

مزایا سوله پیش ساخته

سوله های پیش ساخته سبک امروزی دارای ویژگی ها، کاربردها و مزیت های بی شماری در بین صاحبان مشاغل و کارخانجات می باشد که از مزایا و ویژگی های سوله های پیش ساخته سبک می توان به موارد زیر اشاره کرد.

وزن سوله های پیش ساخته سبک

وزن کم آنها به دلیل استفاده از مواد و ابزار اولیه، قطعات و عناصر سازه ای به ویژه از نظر نصب و نسبت وزن می تواند یکی از مهمترین و اصلی ترین مشخصه های سوله های پیش ساخته سبک نسبت به سایر انواع سوله سنگین باشد.

با توجه به استفاده از فولاد ضخیم تر و ترکیب یافته در ساخت و ساز نسبت به سوله های سنگین و قیمت بالای این مصالح مورد استفاده در سوله های سنگین، سوله های پیش ساخته سبک دارای مزیت متفاوتی از نظر وزن کل سازه نسبت به سوله های سنگین هستند، زیرا سوله های سبک به دلیل استفاده از اتصالات فلزی مرغوب، وزن سبک و هزینه بسیار بهتر و مقرون به صرفه تر از مصالح موجود در بازار در ساخت و ساز ارجحیت بیش تری نسبت به انواع سوله های سنگین دارند.

دهانه بزرگ سوله های پیش ساخته سبک

اندازه های دهانه سوله پیش ساخته سبک به دلیل مهندسی، طراحی و ساخت متمایز این سوله ها نسبت به انواع سوله های سنگین فضای بیشتری داشته که امکان حمل و نقل برای انواع مشاغل و کارخانه ها را فراهم می کند.

تعیین ابعاد سوله

یکی از بزرگترین مزیت های سوله های پیش ساخته سبک نسبت به انواع سوله های سنگین اندازه دهانه سوله می باشد زیرا سوله های سنگین به دلیل استفاده از مواد خالص و سنگین در سایزها و حجم های زیاد فضای زیادی را در زیر بنای سوله اشغال می کنند در نتیجه اندازه ورودی و خروجی سوله های سنگین نسبت به انواع سوله های سبک به ویژه سوله های پیش ساخته سبک کاهش می یابد.

طول عمر بالا سوله سبک پیش ساخته

ساخت و احداث سوله های سنگین با استحکام و عمر مفید کم در نتیجه عدم تجربه و تخصص کامل در زمینه مهندسی، ساخت و اجرایی کردن سوله های سنگین یکی از نواقص عمده سوله های سنگین می باشد.

از مزیت های اصلی و مهم سوله های سبک به خصوص سوله های پیش ساخته سبک، طول عمر و استحکام بالای سوله ها در هر شرایط و کاربری می باشد، زیرا سال ها بدون آسیب و نقص جزئی بر روی بدنه و ساختار کارخانه ها و شرکت ها توانایی ادامه فعالیت را دارا است.

مقرون به صرفگی سوله پیش ساخته سبک

یکی از مهمترین و بارزترین مزیت های سوله های سبک از جمله سوله های پیش ساخته سبک، صرفه اقتصادی بالا به دلیل استفاده از اتصالات فلزی و فلزی خاص در بدنه، اتصالات و سقف سوله است که امکان صرفه جویی در هزینه های کار فرمایان را فراهم می کند.

سوله سبک دست دوم

سوله سبک هزینه کمتری در مقایسه با سازه‌های فلزی دیگر دارد، با این حال ممکن است بخواهید که در همین هزینه هم صرفه جویی کنید. در چنین حالتی باید سراغ سوله سبک دست دوم رفت. البته در خرید سوله دست دوم باید توجه کرد که کیفیت سوله در حدی باشد که بتواند دفترچه محاسبات را بگیرد.

شرکت صنعتی بیستون سازه آذران شرایطی را در نظر گرفته است تا بتواند هزینه ساخت سوله را کاهش دهد و در عین حال همچنان سازه نهایی در بهترین شرایط باشد. طراحی و ساخت سوله امری تخصصی و بسیار دقیق است که باید توسط یک مهندس متخصص صورت گیرد. در صورت بی‌توجهی به جزییات هزینه‌های گزافی در روند پروژه به وجود خواهد آمد.

معایب سوله های سنگین در مقایسه با مزایای سوله های سبک

همانطور که گفته شد سوله های از انواع مختلفی برخوردار هستند که یکی از انواع این سوله های سوله های سنگین هستند. که خود سوله های سنگین نیز بر اساس نیاز کارفرمایان و مقیاس زیر بنا و برخی مشخصه های دیگر از انواع مختلفی برخوردار هستند.

طراحی و ساخت سوله مطابق با نوع کاربری

سوله های سنگین با کاربردی که دارا هستند با فراهم آوردن فضایی وسیع و عظیم برای کارخانجات تولید انبوه خط تولید با استفاده از ماشین آلات عظیم مقرون به صرفه بوده و باری فضا ها محدود و کسب و کار های متوسط اصلا توصیه نمی شوند چرا که از معایب سوله های سنگین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

وزن سوله

سوله های سنگین  به دلیل بهره بردن از مصالح و تجهزیات ساخت محکم و قوی از جمله فولاد ناب و تیر ورق های مستحکم امروزه از وزن بسیار زیادی برخوردار بوده و امروزه این امکان را به کارفرمایان ارائه نمی دهند تا از به دلیل عدم صرفه اقتصادی این سوله ها خواهان زیادی داشته باشند.

مقیاس دهانه سوله محدود

سولبه دلیل اینکه مقیاس وسیعی از متراژ سوله در نتیجه استفاده تماما فولاد و تیر ورق های فولادی در ساخت و احداث سوله های سنگین ، این گونه سوله های سنگین از مقیاس دهانه ورودی و خروجی سوله محدودی بهره می برند که از اصلی ترین معایب سوله های سنگین به شمار می رود.

دلیل اینکه محدودیت دهانه ورودی و خروجی سوله های سنگین اصلی ترین معایب این گونه سوله هاست این را می توان گفت که در مواقع وارد و خارج کردن انوع ماشین آلات و دستگاه عظیم و بزرگ به سوله حل نشدنی ترین مشکلی که پیش رو در محدودیت دهانه ورودی و خروجی سوله های سنگین است.

عمر مفید و استحکام پایین

یکی دیگر از معایب سوله های سنگین  عمر مفید و استحکام کم این سوله ها در نتیجه داشتن و نداشتن تخصص و حرفه قابل اطمینان برخی شرکت ها و افراد در مهندسی، طراحی، ساخت و احداث این سوله و عدم استفاده از مصالح و ابزار آلات با کیفیت در ساخت این سوله ها است.

چرا که در صورت عدم رعایت نکات و اصول و قاعده درست مهندسی و طراحی سوله های سنگین در بسیاری موارد باعث ایجاد خسارات مالی و جانی زیادی شده و در این صورت نمی توان در طراحی و احداث سوله های سنگین سرمایه گذاری مطمئنی انجام داد.

هزینه احداث بالا

از دیگر معایب شاخص و مهم احداث سوله های سنگین به دلیل وجود هزینه های بالا فولاد، فلزات مخصوص و کاربردار در احداث این سوله ها می توان به عدم صرفه اقتصادی و برخورداری از هزینه بالا در ساخت و احداث اشاره کرد.

مزایای سوله سبک

بارز ترین و شاخص ترین جایگزین برای مهندسی، طراحی، ساخت و احداث یک سوله سنگین برای محیط و فضایی متشکل از خط تولید و انواع ماشین آلات با کاربرد و کارایی های گسترده و متنوع، یک سوله سبک است که دارای مزایا و ویژگی های متمایز و برجسته نسبت به یک سوله سنگین می باشد.

از جمله مزایای سوله های سبک می توان به زمان ساخت کمتر، کاربرد و کارایی زیاد و متنوع برای انواع مشاغل دارای چالش های مختلف، استحکام و طول عمر بالا، کیفیت بالای مصالح و اجزای مورد استفاده در سوله های سبک، امکان نصب و راه اندازی انواع ماشین آلات، قطعات و تجهیزات در سوله های سبک، مناسب انواع مصارف صنعتی و غیر صنعتی، قابلیت ساخت انواع جرثقیل های سقفی سنگین و غیر سنگین با کاربردی های متنوع، استفاده از سقف های متنوع از لحاظ جنس و ترکیب بر اساس نیاز کار فرما، عدم وجود هیچ گونه محدودیتی در دهانه ورودی و خروجی سوله و از همه مهم تر ارزان قیمت بودن و دارای صرفه اقتصادی بسیار بالا نسبت به سوله های سنگین خرپایی تیر ورقی اشاره کرد.

نقش سوله سازی در پیشبرد اهداف صنعتی

در حال حاضر سوله های سبک و انواع آن در اندازه ها و کاربردهای مختلف مهندسی، طراحی،ساخت و احداث می شوند و مهم ترین ویژگی این سوله ها صرفه اقتصادی، استحکام و مهندسی مطمئن در طراحی و ساخت سوله ها می باشد که از این رو در انتخاب کار فرما سوله های سبک و انواع آن ها برای کارکرد حوزه کاری آن حائز اهمیت است.

به همین دلیل تعداد کمی از شرکت ها، موسسات و ارگان های اندک و انگشت شماری در زمینه مهندسی اصولی، طراحی و ساخت و احداث سوله های سبک و مختلف بر اساس حیطه کاری وجود داشته و از اعتبار و شهرت بالایی برخوردار هستند که شرکت بیستون سازه یکی از معروف ترین، معتبرترین و مطمئن ترین طراحان و ساخت و احداث کنندگان سوله های سبک و انواع این سوله ها هستند که به نوعی اطمینان کاری این شرکت در ساخت و احداث و رضایتمندی کار فرمایان از این شرکت، بیستون سازه را به گزینه اول پروژه های  مهندسی، طراحی و ساخت و احداث سوله های سبک تبدیل کرده است.

از این رو سوله های خرپایی بسیار کاربرد، مستحکم و با کیفیت هستند. سوله سبک خرپایی به راحتی، با سرعت بالا و در زمان کوتاهی نصب می شود. نوع طراحی و ساختار سوله سبک باعث مقاومت بالا در این نوع سازه ها شده است.

معایب سوله سبک

با توجه عدم محدودیت در ساخت سوله های سبک اکثر خریداران به خرید سوله های سبک روی آورده اند. شاید عدم محدودیت در برخی مواقع مزیت محسوب شود اما همین مزیت در بعضی موارد از جمله در دهانه های کوچکتر از ۱۸متر یک عیب به حساب می آید چرا که قیمت به کار رفته در چنین سوله هایی با چنین ابعاد دهانه ای از هزینه ساخت سوله به روش تیر ورقی نیز بیشتر خواهد شد، اما در سوله هایی که بیش از ۱۸ تا ۲۲ متر باشند دارای قیمت برابری هستند و در دهانه های بالاتر از ۲۲ متر اختلاف قیمت فاحشی با سوله سنگین پیدا می کند.

باید این نکته را نیز در سوله سبک در نظر بگیرید و آن این است که هر چقدر ابعاد دهانه عریض و بزرگتر باشد وزن سازه سنگین و گرانتر می شود، از طرف دیگر هزینه اجرای فنداسیون و دیوار نیز بشدت کاهش می یابد.

کاربرد سوله سبک

سوله سبک را می توان در مکان ها و کاربری هایی همچون سالن های ورزشی – سالن های نمایشی و نمایشگاهی – سالن های صنعتی – سوله های کشاورزی – کارگاه ها – انبار- سردخانه ها – تعمیرگاه ها – شهربازی – آشیانه هواپیمایی – تالار پذیرایی و هر کاربری که نیاز به فضای مسقف با متراژ بالا باشد، استفاده کرد.

سوله سبک برای انبار کارخانه

ساخت سوله سبک آماده:

سوله های سبک همانطور که گفتیم نه تنها ضعیف نیستند بلکه قدرت بالایی دارند. یکی از این موارد استفاده از لوله‌هایی مقاوم برای احداث این سوله ها است که می تواند آن ها را از زلزله ها و باد های شدید در امان نگه دارد.

برای نصب این سوله ها از پیچ و مهره و در بعضی مواقع لازم از جوشکاری استفاده می شود.

هزینه ساخت سوله متناسب با ابعاد سوله و محل نصب آن مشخص می‌شود. برای تعیین ابعاد نیز باید مشخص شود که سوله را برای چه کاربردی می‌خواهید.

سوله های سبک آماده در صورتی که دهانه‌ای کمتر از ۷۰ متر داشته باشند، نیازی به ستون وسط ندارند و حداکثر اندازه برای دهانه سوله ۹۰ متر می باشد.

سوله سبک به دلیل مصرف آهن کمتر در مقایسه با سازه های مشابه خود حدود ۵۰ درصد در سازه و ۳۰ درصد در اجرای فونداسیون مقرون به صرفه می‌باشد.

سوله به عنوان اسکلت ساختمان کار می شود و دیواره‌های آن را می‌توانید با بلوک یا آجر یا ساندویچ‌پنل کار کنید. همچنین برای سقف ساختمان امکان استفاده از ورق‌های سبک و مقاوم وجود دارد.

چرا سوله بدون فونداسیون دارای محبوبیت است؟

امروزه با پیشرفت علوم و تکنولوژی نیازها و خواسته های جدیدی در زمینه مهندسی سازه فلزی نمایان شده است. عامل زمان در ساخت سازه فلزی ها اهمیت دوچندان یافته و این امر گرایش به سازه فلزی های پیش ساخته را افزایش داده است. همچنین با افزایش جمعیت، جوامع بشری علاقه به داشتن فضاهای بزرگ بدون حضور ستون های میانی را دارند.

در این راستا از اوایل قرن حاضر تعدادی از متخصصین مجذوب قابلیت های منحصر بفرد سازه های فضاکار گشته و پاسخ بسیاری از نیازهای جدید را در این سازه ها جسته اند و البته به نتایج بسیار مثبتی نیز دست یافتند.  با انتشار این نتایج روز به روز این عرصه با اقبال بیشتری مواجه گردیده به گونه ای که با گذشت چندین دهه هنوز هم مطالعه سازه های فضاکار در کانون تحقیقات متخصصین و دانشجویان قرار دارد.

در این مقاله منظور از عبارت سازه فضاکار سیستم های اسکلت فلزی بوده که از بافت تعداد زیادی المان یا مدول با شکلهای استاندارد به یکدیگر تشکیل می شوند و نهایتا یک سیستم سبک و با صلابت زیاد را ایجاد می کنند. سازه های فضاکار در اشکال بسیار متنوعی ساخته می شوند که مهمترین آنها عبارتند از : شبکه های مسطح دو یا چند لایه، چلیک ها، گنبدها و قوس ها . علاوه بر این، سازه های فضاکار دارای باف متنوعی نیز می باشند.

بدین ترتیب که با تغییر در آرایش المان ها می توان بافت جدید ایجاد کرد و بدیهی است که کارآیی هر بافت باید در مقایسه با بافتهای دیگر سنجیده شود. 

مزیت های ساخت سوله فوق سبک

سوله های فوق سبک به سبب ویژگی های مطلوب ساختاری که دارا می باشند در مراکزی همچون، مجموعه های ورزشی، ساختمان نمایشگاه ها، گلخانه ها، آشیانه هواپیما و جنگنده ها، آزمایشگاه های بیولوژیکی، سالن های پرورش قارچ خوراکی استفاده می شوند. همچنین از این نوع سوله ها در موقعیت های جغرافیایی خاص که محدودیت های برای ساخت و احداث دارد از سوله های فوق سبک استفاده می کنند.

امکان جابه جایی، و مونتاژ سوله های فوق سبک را می توان بهترین مزیت و ویژگی آنها دانست که همواره سبب می شود که در صورت نیاز سازه سوله به توسط افراد متخصص و به صورت کامل ایمن و سالم قطعات و اجزا جدا شده و به بخش دیگری منتقل شود.

عدم نیاز به جوشکاری مفاصل و اتصال با برخی از بست های صنعتی، تمامی مفاصل و بخش های انتقال دهنده وزن نیرو به وسبه پیچ و مهره های فولادی بسیار سخت متصل می شوند که در کنار آن مفاصل قبل تر از آن یکبار به هم پرس می شوند تا مقاومت و استقامت در آن به صورت حداکثری باشد.

هزینه ساخت سوله های سبک

سوله های سبک به دلیل برخورداری اس بسیاری ویژگی های متمایز و شاخص از جمله مقرون به صرفگی هزینه مهندسی، طراحی، ساخت و احداث این سوله های نسبت به سوله های سنگین خرپایی تیرورقی از طرفداران بسیاری برخوردار است.

در جواب سوال قیمت مهندسی، طراحی، ساخت و احداث هر متر مربعی سوله های سبک باید گفت هزینه ها و قیمت های هر سوله بر اساس متراژ، کاربرد و کارایی، مواد اولیه استفاده شده در آن اعم از فوندانسیون و پی ریزی، مصالح مانند بیس پلیت ، فریم های ستون و سقف ، وال پست ، استرات ، بادبند کشی کامل و تیر ریزی سقف ، اتصالات، رنگ آمیزی و… متفاوت است.

شرکت سوله سازی بیستون سازه آذران

برای انتخاب یک شرکت سوله ساز علاوه بر قیمت باید به فاکتورهای دیگر هم توجه کنید، مانند:

 • تیم طراحی: شرکت سوله ساز باید تیم مجربی از طراحان و مهندسان را داشته باشد تا بتواند نقشه سوله را مطابق با استانداردها طراحی کند. نقشه اولیه باید بتواند تاییدیه نظام مهندسی را دریافت کند.
 • نیروی کاری مجرب: در اجرای ۰ تا ۱۰۰ سوله افراد مختلفی نقش دارند که برای اطمینان از ساخت و نصب اصولی سوله باید این افراد تخصص لازم را داشته باشند.
 • ماشین آلات و ابزار

مجموعه بیستون سازه با در اختیار داشتن پرنسل مجرب از طراحان، مونتاژکار و جوشکاران حرفه‌ای و… آماده است تا سوله‌ای متناسب با نیازهایتان را با قیمت مناسب و شرایط ویژٰه انجام دهد. با ما در تماس باشید.

سوله سازی بیستون سازه

 

سوله سبک – بیستون سازه آذران

برای استعلام قیمت پیام بدین
Scroll to Top