ساخت سوله صنعتی

ساخت سوله صنعتی

ساخت سوله یکی از حرفه ها و صنعت های قدیمی در ایران است که با روی کار آمدن و استقبال خوب از آن توانسته است تحولی عظیم را در زمینه سازه های سنگین مورد استفاده در صنعت و تجارت رقم بزند. سوله ها یکی از رایج ترین و مناسب ترین نوع سازه ای می باشند که در حدود ۱۰۰ سال سابقه ساخت در ایران و حتی قدیمی تر در سایر کشورها دارد.

سوله های ساخته شده اولیه که برای رفع نیازهای همچون انبارداری و سردخانه طراحی شده بودند، از نظر مهندسی، نوع ساخت و اجزای مورد استفاده شده در ساختار آن تفاوت های زیادی با سوله هایی امروزه دارند که می توان از نظر ظاهری نیز این تفاوت و متمایز بودن را به خوبی درک کرد.

اما یکی از مهم ترین و عظیم ترین بخش ساخت سوله که اکنون نیز بسیاری از سازه های سنگین بر حسب ان احداث می شوند، سوله صنعتی می باشد. سوله صنعتی رایج ترین و کاربردی ترین نوع سوله است که از دیرباز مورد استفاده و استقبال عظیم بخش صنعتی و حتی تجاری قرار گرفته است. ساخت این نوع سوله ها به نسب شیوه و مراحل متفاوتی نسبت به دیگر نمونه سوله دارد. 

ساخت سوله صنعتی - ساخت سوله صنعتی | سوله سبک بیستون

به سبب همین امر در این مقاله از سایت بیستون سازه به معرفی و بررسی مراحل ساخت انواع سوله های صنعتی و نیمه صنعتی بپردازیم که بیشتر از سایر سوله ها مورد استفاده قرار می گیرند. مراحل ساخت سوله صنعتی، مزیت های سوله صنعتی، انواع سوله های صنعتی و شرکت های سازنده سوله صنعتی از جمله مواردی هستند که بررسی خواهند شد. 

مطالب مرتبط : ساخت سوله از صفر تا صد

تاریخچه ساخت سوله صنعتی در ایران

ساخت انواع سوله های صنعتی را می توان اولین پیشه سوله سازی در ایران دانست که نزدیک به ۱۰۰ سال در ایران سابقه دارد. در مورد اولین سوله صنعتی ساخته شده در ایران باید گفت که همزمان با استارت پروژه احداث شهرک های صنعتی بوده است که با انتقال بخش زیادی از گروه های صنعتی  و حرفه ای این زمینه شروع شد.

با انتقال حرفه ها و تولیدی های صنعتی به شهرک های صنعتی یک نیاز بسیار مهم در این بافت ها به وجود امد که ان هم نیاز به یک فضای بزرگ و ایده آل که بتواند هم مقاومت زیادی داشته باشد و هم کوچکترین نیازهای یک صنعت از جمله دسترسی به انشعابات، عایق دما بودن، روشنایی کافی و از همه مهمتر دارا بودن یک فضای بزرگ و مناسب را شامل باشد. 

ساخت سوله صنعتی در ایران - ساخت سوله صنعتی | سوله سبک بیستون

سوله های تیرچه ورقی از اولین نمونه سوله های صنعتی هستند که برای اولین بار در ساختار شهرک های صنعتی و بعدها به صورت مالکیت حقیقی در سایر بخش ها نیز مورد استفاده قرار گرفت. سوله های تیرچه ورقی به دلیل ابعاد زیاد، وزن زیاد و به مراتب مقاومت و استقامت بسیار خوب در برابر انواع تنش ها بسیار در زمان خود محبوب بودند.

البته دیگر ساخت سوله های تیرچه ورقه ای نسبت به زمان های گذشته بسیار کمتر شده است و با روی کار آمدن انواع سوله های سبک و فوق سبک که قابلیت های سازه های سنگین را دارند و حتی در برخی موارد از آنها نیز بهتر عمل می کنند سبب شده است که نقش سوله های تیرچه ورقه ای امروزه کم رنگ تر شود ولی با این حال سازه های تیرچه ورقی را می توان به عنوان مهم ترین و اولین نوع سوله صنعتی ساخته شده دانست. 

مطالب مرتبط : بهترین سوله سازان ایران 

انواع سوله های صنعتی

سوله های صنعتی با گذشت زمان دچار برخی تحولات شده اند که سبب شده است تا در نوع ساختار و حتی کاربری آنها تفاوت هایی ایجاد شود. برای مثال سوله های صنعتی که برای شرکت های فعال این حوزه طراحی و احداث می شود از نظر نوع ساخت، تعداد دهانه، نوع دهانه، تعداد ستون های به کاربرده شده و مساحت مفید تمام شده باهم متفاوت می باشند. 

سوله های صنعتی - ساخت سوله صنعتی | سوله سبک بیستون

در کل می توان سوله های صنعتی را به عنوان یک خانواده بزرگ از بخش پویا سوله سازی دانست که با امروزه با به کاربردن اجزای در جنس های متفاوت و تعداد مختلف به زیر مجموعه های بسیار مهم و حیاتی در بخش سازه های صنعتی تبدیل شده اند که عبارتند از :

  • سوله تک دهانه
  • سوله چند دهانه با ستون مشترک
  • سوله قوسی
  • سوله تمام قوسی
  • سوله چند ضلعی

سوله های صنعتی  امروزه به دلیل ساختار و قابلیت زیاد در ایجاد یک بستر ایمن و مطلوب برای بسیاری از حوزه ها علاوه بر صنعت مهم و نقش حیاتی دارند. برای مثال ساختار سوله گاوداری ها و مرغداری ها، سازه های گلخانه ای و کارگاه های تولیدی همگی از جمله سوله های صنعتی می باشند ولی به دلیل کاربری های متفاوت، ممکن است ساختار متفاوتی داشته باشند. 

مطالب مرتبط :بهترین سوله برای دامپروری

مراحل ساخت سوله های صنعتی

می شود مراحل ساخت سوله های صنعتی و دیگر سوله ها از جمله سوله های سبک به هم نزدیک و مشابه بیان کرد ولی اجرای پروژه های عملیاتی از جمله احداث و اتصالات سوله نسبت به نوع کاربری، ابعاد و اتصالات تفاوت هایی دارند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

قدم اول برای ساخت و احداث یک سوله صنعتی درخواست و ثبت سفارش از یک شرکت سوله سازی معتبر است که شرکت بیستون سازه یکی از بهترین و پیشگامان این صنعتی می باشد که با در برداشتن گروه متخصص و مشاوره ای توانسته سابقه درخشان و جایگاه ویژه ای را برای خود پیدا نماید. 

ساخت سوله صنعتی 1 - ساخت سوله صنعتی | سوله سبک بیستون

ثبت سفارش از شرکت اولین گام است که خود به دو صورت انجام می گیرد، کارفرمای حقوقی و حقیقی که در دو بخش آزاد و هیئت مدیریه ای قرار دارند. در کارفرمای حقیقی بدین صورت است که متقاضی خود دارای زمین محل احداث است و قصد دارد برای یک حرفه خاص سوله صنعتی منحصر به فردی را احداث نماید.

اما در کارفرمای حقوقی درخواست ساخت سوله صنعتی از طرف یک هیئت مدیریه و یا یک گروه مدیریتی ثبت می شود که بر ساخت و احداث سوله در بخش های مشخص شهرک های صنعتی نظارت دارند و از ابتدای تاسیس شهرک های صنعتی تمامی سازه های سنگین تحت نظارت کارفرمای حقوقی انجام میگیرد. 

مطالب مرتبط : نحوه ساخت سوله گلخانه 

خاکبرداری محل احداث سوله

بعد از اینکه سوله صنعتی مورد نظر بر حسب رفع نیازهای مورد نظر و ایجاد یک بستر مناسب صنعت، محل احداث سوله طبق ابتدا توسط کارشناسان مورد آزمایش قرار میگیرد تا مشخص شود خاک و تراکم زمین توانایی تحمل نیرو را تا چه اندازه ای دارد. بعد از مشخص شدن و تایید بافت زمین، خاک برداری زمین احداث تا کد زمین مشخص شده انجام میگیرد.

فونداسیون سوله

پروژه ها و مراحل دیگری که بعد از مشخص شدن نوع سازه و تمامی ابعاد و اندازه های آن قرار دارند در ابتدا پروژه اجرای فونداسیون سازه است از مهم ترین قسمت های ساختار سوله صنعتی می باشد. فونداسیون که وظیفه انتقال نیرو و بارهای مرده سوله را بر عهده دارد، تمامی وزن و نیروها را در قسمت زیرین سوله تحمل می کند.

انتقال و نصب سوله صنعتی

پس از اتمام پروژه فونداسیون و تایید نهایی آن، ساختار و قطعات پیش ساخته سوله صنعتی به محل احداث منتقل می شوند که بعد به وسیله اتصالات پیچ مهره(نوع سوله سبک صنعتی) قطعات و اجزای اصلی تشکیل دهنده سازه به همدیگر متصل میشوند. در مرحله اخر نیز نوبت به کف سازی و نصب سیستم های روشنایی، گرمایشی و سرمایشی سوله می رسد. 

مطالب مرتبط : نحوه بتن ریزی کف سوله 

کلام آخر

سوله های صنعتی را می توان یکی از مهم ترین نوع سازه های سنگین ساخته شده در حوزه صنعت و تجارت دانست که با گذشت زمان شاهد تغییر و تحولات زیادی شده اند، امروزه از سوله های صنعتی برای توسعه و گسترش بسیاری از شرکت های تولیدی و صنعتی مانند خودروسازی، تراشکاری، تولید قطعات و موارد دیگر اشاره کرد. در آخر اگر این مطلب برای شما مفید بود می تواندی نظرات و پیشنهادات خود را برای ما بنویسید.

پاسخ دهید