ساخت سوله قوسی

سوله سبک قوسی

شرکت بیستون سازه آذران یکی از شرکت های طراحی و ساخت سوله است که به سبب برخورداری از یک تیم متخصص و کارشناس و استفاده از تجهیزات مدرن در حرفه خود به یکی از مطرح ترین و بزرگترین گروه سوله ساز در ایران تبدیل شده است که تجربه زیادی در این حوزه دارد. ساخت انواع سوله های لوله ای و سوله سبک که امروزه در صنعت یکی از مهره های اصلی هر چرخه است از فعالیت ها و پروژه هایی می باشد که این شرکت در حال حاضر نیز به آن مشغول است. حتما تاکنون سوله ها یا همان سازه های سنگین و بزرگ را که به صورت سالن های استوانه ای می باشند را دیده باشید، در مورد تاریخچه ساخت اولین سوله و کاربرد اولین سوله هایی که تاسیس شده اند اطلاعاتی در دسترس است که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد.

سوله یک سازه ای با سقف شیب دار است که توسط محاسبات فنی به دست کارشناسان و مهندسان این حوزه ساخته می شوند، سوله به تنهایی یک سازه معمولی نیست و خود از چندین مدل ساخت و تنوع ساختاری متشکل شده است که یکی از مهم ترین آنها سوله های سبک قوسی می باشد. سوله های قوسی که از دسته سوله های سبک هستند و در بخش سوله های خرپایی قرار دارند به دلیل برخی ویژگی های منحصر به فرد در دهه گذشته بسیار مورد توجه صنعتگران و افراد صاحب حرفه قرار گرفته است. در کل علاوه بر اینکه سوله های قوسی خود کاربرد مجزا و مخصوص خود را دارند این سوله ها هستند که با پدید آمدن تحولی عظیم را در زمینه توسعه و گسترش حرفه و صنعت خرده رقم زدند و به سبب ام امروزه شرکتی همچون بیستون سازه پدید آمده و توانایی ساخت و تاسیس انواع سوله های سبک و سنگین را دارد. 

مطالب مرتبط : بهترین سوله سازان ایران 

برای شروع و معرفی سازه ها و پروژه های انجام شده توسط این شرکت بهتر است که از سوله سبک شروع نماییم. سوله سبک همان طور که از نامش پیداست سبک است ولی نه آنگونه که برخی افراد تصور می کنند. در زمان های قدیم که استفاده و ساخت سوله های صنعتی تازه در جامعه صنعتی و تجاری ایران رایج شده بود، به دلیل ابعاد و اندازه های زیاد تیرها و ستونها پروفیل های آماده در بازار زیاد مورد استفاده قرار نمی گرفتند و تما این موارد به صورت دستی اندازه گیری، طراحی و در نهایت ساخته می شد که به آنها سوله های تیرچه ورقی گفته میشد. اما بعد از مدتی در برخی سوله سازی ها از جمله بیستون سازه که پیشرو سازه های سوله ای بود، ابتکار و به کار بردن برخی طراحی های خاص با استفاده از آلیاژهای مستحکم و در عین حال سبک باعث پدید آمدن سازه هایی با وزن کمتر و استقامت چند برابری نسبت به سوله های اولیه بود که همین مورد نقطه عطفی برای استارت تاسیس و دستیایی به دستاوردهای بیشتری در مورد سوله های سبک در بازار ایران شد. 

سوله سبک قوسی

اما تنها احداث سوله سبک برای بسیاری از کارگاه، شرکت ها و کمپانی ها بسنده نبود و در کنار آن استقبال بسیار بالا از این دسته سازه ها سبب شد که خود سوله سبک به یک سازه مادر تبدیل شود که خود از چندین بخش تشکیل شده است که یکی از اصلی ترین زیر مجموعه های سوله های سبک ورقی و خرپایی بودند که امروزه می توان بسیاری از آنها را در بافت شهرک های صنعتی و مناطق اطراف کلانشهرها مشاهده کرد. سوله های قوسی به دلیل دارا بودن برخی ویژگی ها از جمله جابجایی آسان و نصب و هزینه احداث کمتر و به صرفه تر در میان صنعتگران و افراد فعال در این زمینه جایگاه ویژه ای دارد، در ادامه بیشتر با این نوع سوله ها که یکی از بهترین طراحان و سازندگان آن شرکت بیستون سازه آذران است آشنا خواهیم شد.

سوله سبک | سوله قوسی

شاید یکی از جالب ترین موارد نسبت سوله های قوسی این باشد که در حدود 20 الی 25 سال قبل سازه هایی که برای برخی سالن های پرورش قارچ و گلخانه ها استفاده می کردند، متشکل از چندین ستون چوبی به همراه برخی تیرهای فلزی بود که به صورت مثلثی در دهانه ها تاسیس می شد، این سازه ها یا به عبارتی اسکلت سالن یک شبیه سازی از تیرچه های قوسی بودند که امروزه ما آنها را مشاهده میکنیم. به کاربردن سازه ای با سقف شیب دار و قوسی که بیشتر برای تنظیم دما و گردش هوای داخل سازه بود یکی از اصلی ویژگی های سوله های قوسی می باشد.

اما سوله های قوسی یکی نمونه تغییر یافته از سوله های سبک و سوله  های خرپایی می باشد که در مواردی از جمله اجرای فونداسیون سوله، عرض و تعداد دهانه ها، شیب و حالت سقف با هم متفاوت هستند که به سبب بهره وری بیشتر از ساختار سوله سبک و رفع برخی ایرادات ممکن آن ایجاد شده اند. سوله های خرپایی خود یکی از کاربردی ترین سوله ها است که نقش بسیار موثری در صنعت دارند و اکثر کارگاه ها و کارخانه های تولیدی را می توان دید که از این دست سازه ها برای ایجاد یک فضای کاری بزرگ و ایده آل استقبال کرده اند.  

سوله سبک قوسی

مطالب مرتبط : سوله سبک خرپایی 

ساخت سوله سبک به خصوص سوله های قوسی و سوله سبک های لوله ای یکی از اصلی ترین پروژه ها و اقدامات شرکت بیستون سازه است که در این چند سال با به کارگیری آخرین تکنولوژی های ساخت و علم آلیاژهای مورد استفاده در ساختمان سوله توانسته است پیشرفت های چشمگیری را داشته باشد تا حدی که سوله و سازه بسیاری از برندهای صنعتی، تولیدی، خوراکی به دست این شرکت احداث شده است. سوله های لوله ای طراحی و ساخته شده این شرکت برای سالن های ورزشی، نمایشگاه ها و مراکز نگهداری و تعمیر لوازم هواپیما بیشترین کاربرد را دارد. اگر علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر درباره محصولات و رزومه شرکت بیستون سازه آذران دارید پیشنهاد می کنیم مقاله رزومه شرکت بیستون سازه آذران را مطالعه نمایید.

کاربرد و مزیت های سوله قوسی

سوله های قوسی به سبب برخورداری از وزن تمام شده بسیار پایین نسبت به سازه ای مشابه و همچنین هزینه ساخت و احداث بسیار پایین تر مورد توجه افراد و صنعت گران جامعه قرار می گیرد.علاوه بر آن به سبب یک ویژگی خاص یعنی قدرت جریان هوا در داخل فضای سوله و تهویه مناسبی که به سبب ساختار آن شکل می گیرد از سوله های ساده با سقف شیب دار مجزا می شوند. سازه ای قوسی یکی از رایج ترین سازه ای مورد استفاده در تاریخ هستند که از زمان های قدیم در بازارها، ورودی خانه و مراکز مهم از سقف های قوسی استفاده می کنند که به سبب تجمیع هوای سنگین در مرکز این سازه تهویه هوای درون به بهترین شکل انجام میگیرد.  

مزیت های ساختار سوله قوسی

مطالب مرتبط : آموزش ساخت سوله صنعتی 

از سوله های قوسی در بسیاری از مراکز حساس از جمله آشیانه هواپیما ها و جنگنده ها، مراکز نظامی و اسلحه خانه ها، و یا در بخش تجاری که نقش بسیار مهمی دارند از آنها استفاده می شود که می توان از جمله آنها به سالن های ورزشی و مجموعه های فرهنگی ورزشی، سالن های همایش و سالن های تئاتر و کنسرت، انبارهای بخش ای تولیدی اشاره کرد. در ادامه به برخی از مزیت های آنها نیز اشاره شده است که مهمترین و اصلی ترین ها به صورت دسته بندی نوشته شده اند

  • سادگی  و آسان بودن حمل ساختار سوله قوسی
  • امکان نصب و احداث سوله در زمان کوتاه
  • نصب به وسیله اتصالات پیچ و مهره فولادی
  • استقامت و مقاومت بسیار زیاد در برابر انواع نیروهای وارده
  • صرفه اقتصادی و هزینه ساخت تمام شده بسیار کم
  • زیبایی در نمای بیرونی سوله و امکان اعمال تغییرات در آن
  • امکان احداث به صورت سازه پیش ساخته  
  • عدم نیاز به نصب سیستم تهویه هوای داخل سوله  

سوله های قوسی که توسط شرکت بیستون سازه ساخته می شوند در تمام مراحل نصب، راه اندازی و برپایی اسکلت از یک گروه فنی و بازبینی بهره می برند که به تمام جزئیات و اتصالات از نظر کیفی، محل دقیق انتخاب خرپاها، کیفیت اتصالات و کدهای صادر شده برای پروژه فونداسیون با دقت تمام نظارت دارند. البته در برخی موارد نسبت به نوع فعالیتی که قرار است درون فضای سوله انجام شود از اجرای پروژه فونداسیون بسیار بزرگ خودداری می شود به سبب استقامت و استحکام مطلوب ساختار سوله قوسی از آن صرف نظر می شود. 

مطالب مرتبط : نحوه اجرای فونداسیون سوله 

سفارش ساخت سوله از بیستون سازه

برای کسانی که اولین بار است کی می خواهند برای حرفه و فعالیت خود از شرکت بیستون سازه سفارش ساخت سوله انجام دهند، این شرکت برای ارائه بهترین خدمات به مشتریان و متقاضیان ساخت سوله یک تیم مشاور و راهنما متشکل از متخصصین و افراد باتجربه این حوزه را تشکیل داده است که در مرحله قبل از سفارش تمام نیازها و امکانات از جمله هزینه اولیه ساخت سوله، زمین مناسب احداث سوله و نوع سوله درخواستی را بررسی می کنند و در نهایت بهترین و ایده آل ترین نتیجه سوله که در بیشتر مواقع از ضمره سوله های خرپایی و قوسی است را برای آنها پیشنهاد می دهند.

کلام آخر

سوله های قوسی به سبب بسیاری از ویژگی های ذکر شده در این مقاله که مهمترین آنها مقاومت و استحکام بسیار بالای سازه به همراه هزینه تمام شده پایین در صنعت در کنار سوله هم خانواده یعنی سوله های خرپایی به عنوان یکی از اجزای مهم و توسعه صنعت شناخته می شوند. در آخر اگر این مطلب برای شما مفید بود می توانید نظرات و پیشنهادات خود را برای ما بنویسید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای استعلام قیمت پیام بدین