ساخت سوله برای پرورش بوقلمون

قیمت سوله­ های پیش ساخته برای پرورش بوقلمون چقدر است؟

از جمله سوالات متداول که برای مرغداران و افرادی که میخواهند به شغل پرورش بوقلمون مشغول شوند رخ می­دهد، قیمت سوله­ های پیش ساخته برای پرورش بوقلمون است. میزان هزینه مورد نیاز برای ساخت و راه­اندازی سوله ­ها همیشه دغدغه کارفرمایان بوده است. در واقع سوال اصلی تمامی کارفرمایان این است که، قیمت سوله­ های پیش ساخته برای پرورش بوقلمون چقدر است؟.

 این سوال برای تمام افراد پاسخی یکسان ندارد و علت آن هم مشخصا بستگی به قیمت آهن و متریال ساخت در آن لحظه و همچنین مساحت و مکان احداث سوله قیمتی متفاوت خواهد داشت.

سوله­ های سبک

به طور کلی سوله ­ها به انواع مختلفی از جمله سوله های سبک و سنگین تقسیم بندی می­شوند. امروزه با توجه به استقبال در استفاده از سوله ها، آن هم از جانب صاحبان صنایع استفاده از سوله­ های سبک افزایش یافته است. علت استقبال در استفاده از سوله­ های سبک را می­توان به عواملی همچون مقرون به صرفه بودن از لحاظ اقتصادی و هزینه­ای به صرفه نسبت استفاده از سوله­ های سنگین دانست، که در عین حال نیاز کارفرمایان را مرتفع می­کنند.

مزیت های استفاده از سوله های سبک

امروزه با توجه به شرایط موجود مهم ترین اصل برای کارفرمایان در پروژه ­ها، بهره­برداری از پروژه در کمترین زمان ممکن است. در همین راستا می­توان به ساخت سوله­ های سبک در زمانی بسیار اندک اشاره کرد. به طوری که میتوان هر 1000 متر مربع از سوله­ های سبک را ظرف مدت زمان ده روز ساخته و آماده کرد.

مزیت های استفاده از سوله های سبک برای پرورش بوقلمون

دیگر مورد مهم در استفاده و سخت سوله­ های سبک که بایستی مورد توجه قرار بگیرد و بایستی به آن اشاره کرد، موضوع میزان مصرف بتون و فولاد در ساخت سوله­ ها سبک می­باشد. سوله­ های سبک به دلیل اینکه قابلیت گستردگی با بر روی زمین را دارا میباشند، این امکان را فراهم می­کنند تا از مصرف بتون و فولاد در ساخت پیکره  به حداقل برسد و این امر منجر به کاهش هزینه در ساخت سوله ­های سبک به نسبت سوله­ های قدیمی و سنگین می­شود.

همچنین در راستای مقرون به صرفه بودن استفاده از سوله ­های سبک میتوان به سبک ساخت سوله ­های سبک قوسی اشاره کرد. این نوع از سوله ­های سبک علی رغم داشتن استحکام زیاد برای تحمل فشار عوامل جانبی همچون زلزله، باد، برف و باران و…، پوشش­های سقف و دیواره­ ها در این نوع از سازه­ ها در درون خود سازه جای داده شده است و همین امر به صرفه اقتصادی آن­ها در مقایسه با سایر انواع سوله ­ها افزوده است.

از جمله دیگر سوله های سبک می­توان به سوله ­های خرپایی نیز اشاره کرد. این نوع از سوله­ ها برای استفاده هایی همچون دامداری، استخر، نمایشگاه و…. مناسب هستند. در ساخت و طراحی این نوع سازه­ ها به پهنا و دهانه توجه شده است. در ساخت سوله­ های سبک خرپایی از فولاد استفاده می­شود و به علت عدم استفاده از بتون در ساخت سوله در هزینه ساخت صرفه جویی قابل توجهی صورت می­گیرد. این روش ساخت سوله­ های سبک جدیدترین و بروزترین نوع ساخت سوله ­ها است که می­توان به وسیله آن سوله ­هایی با دهانه­ هایی بسیار بزرگ بدون هیچ محدودیتی طراحی کرد.

سوله­ های پیش ساخته

به طورکلی سازه­ های پیش ساخته برای اولین بار توسط لئوناردو داوینچی طراحی و ساخته شد، و جنس این سازه از آجر بوده است. با پیشرفت تکنولوژی سازه­ های پیش ساخته از جنس فلز و فولاد در کشورهای اروپایی تولید شد. سازه های پیش ساخته به تدریج و با ایده ­های نوین مهندسان و طراحان پیشرفت بسیاری کردند.

مزیت های استفاده از سوله های پیش ساخته برای پرورش بوقلمون

 سازه ­های پیش ساخته فواید و مزیت­ های بسیاری دارا هستند و بر همین اساس توانستند به سرعت جایگاه خود را در بازار بدست آورند. مهمترین ویژگی تمام سازه­ های پیش ساخته وجود دارد این است که، طراحی سزازه­ های پیش ساخته به نحوی می­باشد که دیواره­ ها و پی بار کمتری را تحمل می­کنند و در عین حال از مقاومت بسیار بالایی برخوردار هستند.

همانطور که در مطالب هم اشاره شد امروزه استفاده از سوله ها بسیار پر کاربرد و مورد استقبال صنایع مختلف قرار گرفته اند. بسیاری از کارخانجات و دامداران سوله­ های گوناگونی را برای کاربردهای خود می سازند. این صنایع از محصولات مواد غذایی تا خودرو و انبارها را شامل می­شود.در این میان استفاده از سازه ­های پیش ساخته برای ساخت سوله­ ها از جایگاه مخصوص به خود برخوردار استد که امروزه بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. سازه ­های پیش ساخته معمولا دارای سقفی شیب دار و فلزی هستند، که البته با توجه به نوع کاربرد سوله اشکال متفاوتی نیز دارا می­باشند.

هزینه ساخت سوله برای پرورش بوقلمون

از جمله ویژگی­های سازه­ های پیش ساخته اجرایی شدن در هر سطحی حتی سطوح شیبدار و ناهموار میباشد، و شما می­توانید سوله مورد نظرتان را با هزینه کمتر و سرعت بالا اجرایی کنید. سوله ­های پیش ساخته در مقایسه با سوله­ های سنتی بسیار سبک وزن می­باشد و این موضوع از مزیت­های بزرگ سازه ­های پیش ساخته به حساب می­آید. همچنین سوله­ های پیش ساخته این قابلیت را دارا هستند که شما اندازه  و ارتفاع و یا حتی شکل سوله مورد نظر خود را تعیین کنید تا بر طبق آن سوله طراحی و ساخته شود.

از دیگر مزایای قابل توجه در سوله­ های پیش ساخته این است که تمامی قطعات سازه سوله برای نصب از قبل و به صورت پیش ساخته آماده می­شود و این امر باعث افزایش کیفیت، بالا رفتن بهره­وری و همچنین تسریع در انجام عملیات نصب و راه اندازی می­گردد. سرعت بالای جرای کار سبب می­گردد تا میزان هزینه ­های نصب و راه اندازی سوله­ های پیش ساخته تا حد چشم گیری کاهش یابد.

سوله مناسب برای پرورش بوقلمون

از مهمترین موارد در سوله مناسب برای پرورش بوقلمون طراحی استاندارد، سبکی و ارزان قیمت بودن آن است. طراحی سوله مناسب برای پرورش بوقلمون نیازمند تخصص بالا می­باشد. همانطور که میدانید سوله ­ها انواع مختلفی دارند و با توجه به استفاده افراد از سوله­ ها طراحی می­گردند، با توجه به این توضیحات سوله مناسب برای دامداری، سوله خرپایی می­باشد. هزینه ساخت سوله پرورش بوقلمون در روش خرپایی بسیار مقرون به صرفه می­باشد.

از ویژگی ­هایی که استفاده از سوله خرپایی را سوله مناسب برای پرورش بوقلمون می­سازد، سبکی و استحکام و همچنین پهنای مناسب این نوع از سوله است. مقطع تمامی اجزای اسکلت فلزی این نوع سوله فلزی است و بر همین اساس میتوان سوله­های عریض­تری را با قیمت­های پایین مورد بهره ­برداری قرار داد. در این میان بایستی به این نکته توجه شود که در استفاده از این سازه­ها نه تنها نیازی به استفاده از بتون نمی­باشد بلکه در مصرف فولاد نیز تا حد قابل توجهی صرفه جویی خواهد شد.

سوله برای پروش بوقلمون

برای این که بتوان بوقلمون ها را در شرایط کاملا استانداردی پرورش داد و به مشکلی برنخورد باید یک سری موارد را در ساخت سوله رعایت کرد که شامل موارد زیر است:

 • اندازه

حداقل یک متر مربع فضای کافی برای هر پرنده نیاز است.

 • تهویه

 تهویه کافی برای اطمینان از جریان مناسب هوا و کاهش تجمع رطوبت و گازهای مضر ضروری است.

ساخت سوله برای پرورش بوقلمون

 • عایق کاری

 سوله باید عایق بندی شود تا دمای ثابتی را حفظ کند، به ویژه در شرایط آب و هوایی بارانی، برفی و …

 • نورپردازی

 تامین نور مناسب مانند نور طبیعی یا مصنوعی برای سلامت و بهره وری پرندگان مهم است.

 • امنیت:

سوله باید ایمن باشد تا از بوقلمون ها در برابر شکارچیان و سرقت محافظت شود.

 • کفپوش

کف باید از موادی ساخته شود که به راحتی تمیز و ضدعفونی شود، مانند بتن یا پلاستیک.

 • جعبه های تودرتو

 سوله باید فضای کافی برای جعبه های تودرتو داشته باشد، که باید امن و به راحتی برای جمع آوری تخم در دسترس باشد.

 • خوراک و آب

 سوله باید دارای ایستگاه های تغذیه و آب در دسترس و تمیز برای پرندگان باشد.

 • نظافت

همچنین تمیز کردن و ضدعفونی منظم سوله برای جلوگیری از گسترش بیماری مهم است.

با رعایت این نکات در هنگام ساخت سوله می توان بهترین شرایط را برای پرورش بوقلمون تدارک دید. شرکت بیستون سازه با سال ها تجربه درخشان در این زمینه می تواند به ساخت انواع سوله ( سوله سبک، سوله خرپایی و.. ) بسته به نیاز شما کمک کند. کافیست با تیم پشتیبانی بیستون سازه تماس بگیرید.

سوله چیست و چه کاربردی دارد؟

سوله صنعتی سازه ای بزرگ و دائمی است که برای مقاصد صنعتی مانند ساخت، انبارداری یا مونتاژ استفاده می شود. آنها معمولاً از فلز یا بتن ساخته می شوند و برای مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی سخت و استفاده سنگین طراحی شده اند. سوله های صنعتی معمولا در پارک های صنعتی، تاسیسات تولیدی و مراکز توزیع یافت می شوند.

سوله های صنعتی برای مصارف مختلفی استفاده می شوند که عبارتند از:

 • ساخت: می توان از آنها به عنوان کارخانه برای تولید کالاهایی مانند اتومبیل، لوازم الکترونیکی یا محصولات غذایی استفاده کرد.
 • ذخیره سازی: سوله های صنعتی را می توان برای نگهداری مواد اولیه، محصولات نهایی یا تجهیزات استفاده کرد.
 • مونتاژ: آنها را می توان برای عملیات خط مونتاژ استفاده کرد، جایی که محصولات از قطعات مونتاژ می شوند
 • توزیع: آنها می توانند به عنوان مراکز توزیع عمل کنند، جایی که کالاها دریافت، ذخیره و برای خرده فروشان و مشتریان ارسال می شوند.
 • کارگاه ها: می توان از آنها به عنوان کارگاه تعمیر و نگهداری ماشین آلات و تجهیزات استفاده کرد.

طراحی سوله صنعتی به کاربری مورد نظر و نیازهای خاص صنعتی که در آن خدمت خواهد کرد بستگی دارد. عواملی مانند نوع محصولات تولید شده یا ذخیره شده، اندازه نیروی کار و موقعیت سوله همگی در تعیین بهترین طراحی برای سوله نقش دارند.

ساخت سوله برای پرورش بوقلمون

مزایای استفاده از سوله

استفاده از سوله دارای مزایای زیادی نسبت به ساختمان ها، گاراژ ها و سایر بنا ها می باشد که در ادامه به بررسی ویژگی های مثبت آن می پردازیم:

 1. مقرون به صرفه: ساخت سوله معمولاً بسیار مقرون به صرفه تر از ساخت یک گاراژ کامل یا سازه های دیگر است. این امر به ویژه در صورت خرید یک کیت سوله پیش ساخته صادق است.
 2. همه کاره: سوله ها فوق العاده همه کاره هستند. می توان از آنها برای انبار، کارگاه، دفتر کار خانگی یا حتی غار مرد استفاده کرد.
 3. صرفه جویی در فضا: سوله ها فضای بسیار کمتری را نسبت به یک گاراژ بزرگ یا سازه های دیگر اشغال می کنند. این باعث می شود آنها برای کسانی که فضای حیاط محدودی دارند گزینه ای عالی باشند.
 4. تعمیر و نگهداری آسان: نگهداری سوله ها نسبتاً آسان است و محافظت زیادی در برابر عناصر ایجاد می کند.
 5. قابل تنظیم: سوله ها را می توان با مشخصات و نیازهای دقیق شما سفارشی کرد. فرقی نمی‌کند به فضای ذخیره‌سازی اضافی، فضای کاری در فضای باز یا مکانی برای معاشرت با دوستان نیاز داشته باشید، یک سوله می‌تواند متناسب با نیازهای شما طراحی شود.

مطلب مرتبط: آموزش پرورش قارچ در سوله

نتیجه گیری

پرورش بوقلمون یکی از مشغالی است که امروزه افرادی که در این زمینه اطلاعات دارند شروع به فعالیت می کنند اما برای شروع به فعالیت نیاز به یک مکان یا سوله دارید که بتوانید شروع به فعالیت کنید. سوله مناسب برای بوقلمون نیاز به یک سری نکات دارد که هنگام ساخت باید به آن ها توجه کنید که در این مقاله به بررسی آن ها پرداختیم. نظر شما در این باره چیست ؟ با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.​

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای استعلام قیمت پیام بدین