سوله خرپایی برای گاوداری ها

سوله خرپایی برای دامداری

سوله سازی در ایران یکی از حرفه هایی است که برای سالیان زیاد رواج داشته و اکنون نیز با پیشرفت در متریال و ساختار های مواد اولیه مورد استفاده در صنعت، این سوله ها می باشند که در تنوع بسیار زیاد در صنایع مورد استفاده قرار گرفتند.

سوله سبک خرپایی را در یک جمله می توان بدین صورت تعریف کرد که سازه هایی سنگین و سبک هستند که صورت شیب دار و قوس احداث می شوند، البته قبل از ساخت و برپایی اسکلت آن توسط مهندسان و محاسب ها نقشه سازه طراحی و تمام محاسبات آن نظیر میزان وزن قابل تحمل و بارهای مرده رد شونده از پایه ها انجام می شوند که بعد از آن نوبت به مراحل عملی ساخ سوله می رسد.

اما با همه این توضیحات قرار است در این مقاله از بیستون سازه به نوعی از سوله های سبک موجود در بازار بپردازیم که طرفداران زیادی در بین صنعتگران و تولیدی ها دارد. سوله های خرپایی که به دلیل آسانی و ساده گی در ساخت و علاوه بر آن مقاومت و استحکام زیاد آن که با سوله های تیرچه ورقی و آهنی برابری می کند، بسیار مورد استقبال حوزه صنعت کشور قرار می گیرد.

ساخت سوله خرپایی

از کاربرد های این نوع سوله ها می توان به بهره وری از آنها در ساخت انواع گلخانه ها، آشیانه هواپیما، خط تولید قطعات صنعتی، انواع سالن های پرورش قارچ، مرغداری و در آخر دامداری ها یا همان گاوداری که بخش بسیار حیاتی صنایع غذایی هر کشور را تشکیل می دهد.

در ادامه مقاله به کاربرد و ساخت آبرو سوله های خرپایی برای صنعت گاوداری را بررسی خواهیم کرد که اگر کمی با این حوزه آشنایی داشته باشید به سادگی متوجه خواهید شد که سوله هایی که اکثرا برای گاوداری ها احداث می شود از نوع سوله سبک  و سازه هایی می باشند که زیاد پرهزینه نیستند و اسکلت آنها به صورت سوله های خرپایی ساخته شده است. پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا بیشتر در مورد سازه های گاوداری اطلاعات کسب کنیم.

سازه مناسب برای گاوداری

گاوداری ها همان طور که در مقدمه نیز به آن اشاره شد یکی از مهره های بسیار مهم و حیاتی در حوزه صنایع و مجموعه های غذایی کشور هستند که امروزه به دلیل اهمیت زیاد آنها در اقتصاد کشور ها توجه زیادی به آنها می شود

. البته این نکته را قبل از هر چیزی باید گفت که گاوداری هایی که اکنون در صنعت غذایی مشغول به فعالیت هستند در دو دسته گوشتی و شیری موجود می باشند که همان طور که از نامش پیداست گاوداری های گوشتی معمولا به همراه کشتارگاه هایی همراه هستند و وظیفه تامین گوشت قسمتی از بازار مصرف را بر عهده دارند اما این مورد در مورد گاوداری های شیری متفاوت است و فعالیت این دسته از دامداری های صنعتی در حوزه تامین شیر و محصولات لبنی بسیاری از صنایع و بازار را بر عهده دارند که در نوع خودش یکی از قطب های صنعتی مهم کشور می باشد.

اما در مورد سازه و سوله هایی که برای احداث گاوداری ساخته می شود باید به این موارد اشاره کرد که گاوداری ها به دلیل شرایط خاص و تقریبا ارتباط مستقیمی که با بازار مصرف دارند باید تمام روتین های بهداشتی و قانون های مرتبط با آن را به صورت کامل و با کیفیت بالا رعایت نمایند.

از این رو سازه های این دسته از صنایع باید با دقت بالا و رعایت تمام استاندارد های بهداشتی و فنی و مهندسی ساخته شوند. وجود دریچه هایی برای نصب دستگاه های تهویه در عین وجود پنجره برای انتقال هوای تازه به داخل سوله، برخورداری از سیستم های گرمایشی مناسب که بتواند در سردترین روزهای سال گرمای داخل سوله را تامین نماید.

سوله های گاوداری

عایق بودن سوله و جلوگیری دیواره های آن از ورود هرگونه هوای سرد و گرم، استفاده از مواد شیمیایی در مصالح مورد استفاده سوله که از ورود جانداران و حشرات کوچک جلوگیری می کند، از جمله مواردی هستند که باید در ساخت سوله های گاوداری به آنها اهمیت داد.

داشتن فضای مناسب و بزرگ در عین تجهیز بودن یکی از فاکتورهای بسیار مهم در سنجش کیفیت گاوداری و سازه آنها می باشد که برای هر مالک و صاحب گاوداری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اگر تا کنون از فضای داخلی سوله های گاوداری بازدید کرده باشید می دانید که فضای داخلی سازه به بخش های جداگانه ای تقسیم بندی شده است که در هر یک از این بخش ها کارهای مختلفی انجام می گیرد و به عبارتی کاربری های متفاوتی با یکدیگر دارند. از جمله این تقسیم بندی ها می توان به بخش آخور، آغل و کشتارگاه و انبار اشاره نمود که می توان در گاوداری های گوشتی مشاهده کرد.

فاکتورهای اصلی سازه گاوداری

فاکتورهای که در قسمت قبلی به برخی از آنها اشاره شد تقریبا می توان گفت کامل هستند ولی در این بخش قصد داریم بیشتر در مورد فاکتورهای یک سوله تیرورقی مناسب و کارآمد برای گاوداری را بررسی کنیم.

در سال های گذشته و ابتدایی که صنعت سوله سازی بیشتر در ساخت سوله های ورقه ای و تیرچه آهنی سنگین خلاصه می شد، اکثر سازه های گاوداری ها از سوله های تیرچه ای بودند که معمولا هم به دلیل نیاز به فضای بزرگ از دو بخش متصل به هم به همراه وزن زیاد ساخته می شدند که مشخص است هزینه تاسیس زیادی نیز داشته اند.

امروزه با پیشرفت در حوزه علم مواد سوله های سبکی در صنعت پدید آمده اند که هم مقاومت زیادی دارند و هم وزن بسیار کمتری نسبت به سایر نوع سوله ها دارند، سازه های پوسته ای و سازه های فوق سبک چادری از جمله سوله سبک هایی هستند که در مراکز تجاری، ورزشگاه ها و سالن های ورزشی بیشترین کاربرد را دارند.

ملاک ساخت سوله گاوداری

پس کم بودن هزینه ساخت و احداث سوله، برخورداری از تمامی استاندارد های تعیین شده، کیفیت و مقاومت بسیار بالا از جمله فاکتورهای اساسی برای ساخت سوله های گاوداری می باشد.

در ساخت سوله برای دامداری چه مواردی باید رعایت شود؟

ساخت سوله برای دام مستلزم برنامه ریزی دقیق و در نظر گرفتن نیازهای خاص حیوانات است. موارد زیر برخی از اجزا و عواملی است که در ساخت سوله برای دام باید در نظر گرفته شود:

 • اندازه: اندازه سوله باید متناسب با اندازه حیوانات باشد تا فضای کافی برای حرکت راحت و آزاد آنها موجود باشد.
 • تهویه: تهویه کافی برای حفظ محیطی سالم و راحت برای دام ضروری است. این را می توان از طریق استفاده از پنجره ها، دریچه ها و دهانه های سقف به دست آورد.
 • عایق کاری: عایق کاری برای حفظ دمای راحت در سوله، به ویژه در شرایط آب و هوایی شدید مهم است.
 • نورپردازی: روشنایی مناسب برای رفاه دام و ایجاد محیط کار ایمن و روشن مهم است.
 • کفپوش: کفپوش باید بادوام، لغزنده و به راحتی تمیز شود تا از تجمع باکتری ها و انگل ها جلوگیری شود.
 • امنیت: سوله باید ایمن باشد تا از فرار دام ها جلوگیری شود و از آنها در برابر شکارچیان محافظت شود.
 • دسترسی: دسترسی کافی مانند درها و دروازه ها باید فراهم شود تا امکان جابجایی آسان دام به داخل و خارج از سوله فراهم شود.

با در نظر گرفتن این مولفه ها و عوامل می توانید سوله ای امن، راحت و کاربردی برای دام های خود بسازید.

در ساخت سوله برای دامداری چه مواردی باید رعایت شود؟

اموزش ساخت دامداری

آموزش ساخت و ساز دام به فرآیند یادگیری نحوه طراحی، ساخت و نگهداری سازه هایی برای نگهداری و مراقبت از حیوانات دام مانند گاو، خوک، گوسفند، اسب و طیور اشاره دارد. این آموزش ممکن است طیف وسیعی از موضوعات را پوشش دهد، از جمله:

 1. رفتار و رفاه دام: درک رفتار و نیازهای گونه های مختلف دام و چگونگی فراهم کردن محیطی راحت و امن برای آنها.
 2. طراحی ساختمان: یادگیری در مورد طراحی ساختمان های دامداری شامل عواملی مانند اندازه، تهویه، روشنایی و کنترل دما.
 3. مصالح ساختمانی: شناخت بهترین مصالح برای استفاده در قسمت های مختلف ساختمان دام، مانند دیوارها، سقف، کف و وسایل.
 4. ضوابط و مقررات ساختمانی: آشنایی با قوانین و مقررات محلی ساختمانی که در مورد ساختمان های دامی اعمال می شود و نحوه برآورده کردن این الزامات.
 5. ساخت و ساز ساختمان: یادگیری مهارت ها و تکنیک های مورد نیاز برای ساخت یک ساختمان دامداری از جمله پی ریزی، اسکلت بندی، سقف و سیستم های برق و لوله کشی.
 6. نگهداری و تعمیرات: درک نحوه نگهداری و تعمیر ساختمان های دام و چگونگی شناسایی و رسیدگی به مشکلات احتمالی.

این آموزش ممکن است از طریق مدارس حرفه‌ای، کالج‌های محلی، دوره‌های آنلاین یا از طریق آموزش عملی با متخصصان با تجربه در ساخت و ساز دام ارائه شود. هدف این است که افراد با دانش و مهارت های مورد نیاز برای ساخت سازه های باکیفیت و ایمن برای اسکان و مراقبت از حیوانات دام بسازند.

سوله-خرپایی-برای-دامداری

نقشه ساخت دامداری گوسفندی

در طرح توجیهی، سوله های دامداری گوسفندی با هدف نگهداری در مدت زمان طولانی برای پرورش گوسفند ها ساخته می شوند. این سوله ها با روش داشتی به منظور نگه داشتن دام و کسب درآمد از محصولات گوسفند از جمله فروش لبنیات شیر و ماست است که در این روش دامدار با استفاده از دارو باعث چند قلوزایی در دام شده و درآمد را نسبتا افزایش می دهد.

برای ساخت سوله دامداری زمین مورد نیاز برای حداقل نگهداری از 300 راس گوسفند، 2000 هزار متر در نظر گرفته شده است. برای نگهداری گوسفند در این سازه ها نیاز به ساختمان هایی است که توان نگهداری در هر مرحله از دوره دام باشد که این ساختمان ها شامل موارد ذکر شده زیر است:

 1.     انبار کنسانتره
 2.     انبار علوفه گوسفندان
 3.     بهاربند
 4.     قرنطینه
 5.     زایشگاه گوسفند
 6.     جایگاه بره
 7.     جایگاه قوچ برای گوسفند
 8.     جایگاه میش مادر

در این طرح با توجه به هزینه های کل طرح سازه که به مدت یک سال بدون در نظر گرفتن هزینه تهیه زمین در حدود 60 میلیون تومان و هزینه ساخت و ساز به روش داغشتی محاسبه می شود. فروش کلی  این سوله با طرح به صورت تقریبی و با چشم پوشی نوسانات قیمت معادل 900 میلیون تومان برآورد می شود.

فهرستی از نکات و مطالب تهیه سوله با طرح توجیهی داشتی را در اختیار شما قرار می دهیم:

 1.     برآورد محوطه سازی
 2.     برآورد هزینه لازم برای تهیه زمین برای پرورش گوسفند
 3.     برآورد هزینه خرید و لیست ماشین آلات و همچنین تجهیزات
 4.     برآورد هزینه ساخت و سازه
 5.     برآورد هزینه های تعمیر ساختمان ها
 6.     برآورد تاسیسات عمومی
 7.     برآورد وسایل حمل و نقل
 8.     برآورد هزینه قبل از بهره برداری
 9.     برآورد نحوه سرمایه گذاری و پرورش گوسفند داشتی
 10.   برآورد هزینه ثابت
 11.   برآورد هزینه استهلاک پس از اجرای توسعه
 12.   برآورد  در صد فروش در نقطه سر به سر
 13.   برآورد کل سرمایه گذاری سرانه

آموزش-ساخت-دامداری

آموزش ساخت دامداری

دامپروری یکی از صنایع مهم در جوامع امروزی است که به پرورش دام و طیور با دانش علمی و فنی به همراه علم نوین برای دستیابی به حداکثر تولید و سود اقتصادی بالا گفته می شود تاثیر قابل توجهی در اقتصاد و تامین غذای جامعه دارد. پرورش دام می تواند بز، گاو، اسب، شتر، بوقلمون, بلدرچین، مرغ و … را در بر میگیرد.

با توسعه اقتصادی و رشد شهر نشینی، سبک زندگی افراد تغییر کرده و محصولات غذایی سنتی و ارگانیک کم شده است. ولی امروزه تمایل به مصرف محصولات دامی بیشتر شده و صنعت دامپروری باید با تغییر سلیقه مصرف کنندگان همراهی کند تا محصولات با کیفیت و استاندارد تولید کند.

برای تولید با کیفیت محصول باید چالش هایی را پشت سر گذاشت که موارد قابل توجه شامل نکات و گفته های زیر است:

تغییرات اقلیمی

تغییرات اقلیمی در صنعت دامپروری تاثیر بسیار پر رنگی داشته و با افزایش و کاهش دما و بارندگی می تواند باعث کاهش تولید مواد غذایی و کاهش کیفیت مرتع کی شود. تغییر الگوی بارش ها نیازمند تدابیر مناسب و محکم از سوی دامداران و مسئولان صنعت دامپروری است.

بروز بیماری ها

بروز بیماری در میان دام ها علاوه بر ضرر زیاد می تواند منجر به کاهش تولید و ضرر اقتصادی زیادی شود. دامپروران باید در برابر بروز بیماری ها مقاومت نشان داده و از روش های بهداشتی و همچنین پیشگیرانه و استفاده کرد.

بازار های جدید

توسعه و فروش محصولات دامی در بازار های جدید، فرصتی برا این صنعت است که می تواند از آن بهره کافی را ببرد. با گسترش تجارت جهانی و افزایش تقاضا برای محصولات دامی در سراسر کشور، ایجاد روابط تجاری با بازار های جدید می تواند باعث رونق این حرفه شود.

استفاده از تکنولوژی و نوآوری

استفاده از نوآوریها و تکنولوژی های جدید می تواند بهبود قابل توجهی در این صنعت باشد. به طور اساسی بهره مندی از تکنولوژی و مکانیزه کردن فرآیندها به بهره گیری از هوش مصنوعی می تواند به افزایش بهره وری و کاهش هزینه ها در دامپروری بسیار کمک کند.

ساخت-دامداری-سنتی

ساخت دامداری سنتی

برای افراد که با سرمایه کم قصد ورود به شغل دامداری و دامپرور را دارند، توصیه در ساخت و تهیه دامداری سنتی است. انجام این شغل از پیچیدگی های چندانی برخوردار نبوده و به تجهیزات زیادی نیاز ندارد. اما نمی توان گفت که به صورت کلی شغلی بی زحمت است.

مورد اول در دام پروری سنتی

در اولین قدم شخص دامپرور در سال اول با دام های مولد فعالیت خود را آغاز کرده و به مرور در سال های بعد به وسیله زاد و ولد سعی در افزایش تعداد دام باشد.

مورد دوم در دامپروری سنتی

با افزایش تعداد دام، صد در صد نیازمند به کارگیری جایگاهی بزرگتر و امکاناتی بهتر برای گله خواهد بود. در طی این فرآیند بسیاری از افراد با تهیه بره های سی کیلویی و پرورش انها گله را بزرگتر می کنند.

مورد سوم در دامپروری سنتی

با افزایش و بیشتر شدن تعداد دام، به احتمال بالا در آمد نیز زیاد بوده و فروش محصولات بیشتر خواهد بود که در بازار ها به فروش خواهند رفت.

سوله دامداری گوسفندی صنعتی

از مراحل مهم ساخت سوله سبک و ارزان دامداری صنعتی، طراحی با دقت و تخصصی آن است که توسط معماران ماهر بیستون سازه در اختیار شما قرار داده می شود. در طراحی این سازه باید استاندارد ها و به صرفه بودن در اولویت بوده و از شیوه ساخت زیر پیروی شود:

 1. در دامداری گوسفندی ستون میانی نباید در این سازه وجود داشته باشد و برای بازدهی زیاد، بدون ستون میانی اجرا می شود.
 2. دهانه سوله دامداری باید بین 25 الی 28 متر باشد که البته بعضی از افراد دهانه کمتر از این هم اجرا می کنند  که برای مساحت های کم توصیه می شود.
 3. ارتفاع سالنها باید بین سه و نیم الی پنج متر باشد.
 4. شیب و سقف سازه متناسب با نوع سوله و جدا از سوله گاوداری ساخته و طراح می شود.
 5. هزینه ساخت سوله دامداری
 6. باید مستحکم در برابر عوامل طبیعی از جمله سیل، زلزله، طوفان و برف باشد.
 7. توصیه در ساخت این سازه در خارج از شهر به دلیل گریبان گیر شدن دام ها با زندگی شهری است. 

کلام آخر  

سوله هایی که به منظور استفاده گاوداری ها ساخته می شوند باید از تمامی استاندارد های بین المللی و داخلی پیروی کنند و محیطی کاملا ایزوله و مقاوم در برابر انواع حادثه ها را داشته باشد. در آخر اگر این مطلب برای شما مفید بود می توانید نظرات و پیشنهادات خود را برای ما بنویسید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای استعلام قیمت پیام بدین
Scroll to Top