ساخت سوله سبک دامداری

هزینه بالا، زمان طولانی و مصالح متعدد مورد نیاز برای ساخت ساختمان هایی منحصر به کاربردی خاص، اغلب افراد را متمایل به ساخت سوله کرده است. سوله می‌تواند در مدت زمان کمتر و هزینه و مصالح مورد نیاز کمتر، ساخته شود و همان کیفیت و کارایی را نیز داشته باشد. یکی از کاربردهای این سوله ها در دامداری است. سوله سبک دامداری محلی مناسب برای نگهداری دام و طیور است و مزایای بیشماری نسبت به سایر سازه ها دارد.

سوله چیست؟

سوله نوعی سازه فلزی با سقف شیب‌دار است که بر حسب کاربرد آن در ابعاد و اندازه های مختلف ساخته می‌شود. سوله ها اغلب در اماکنی که نیاز به دهانه بزرگ دارند، کاربرد دارد. اماکنی مانند ساختمان های صنعتی، کشاورزی، کارخانه ها، انبارها، تعمیرگاه، سالن های ورزشی، مرغداری، دامداری و… .

ساخت سوله سبک دامداری

به علاوه، محل احداث سوله نیز در انتخاب نوع آن مؤثر است. محل مورد نظر باید از لحاظ آب و هوایی مانند سرعت وزش باد، میزان بارش برف و باران، شدت گرمای هوا و عواملی مشابه بررسی شود تا با انتخاب مناسب‌ترین نوع سوله، پس از احداث مشکلی به وجود نیاید.

سوله سبک دامداری

محل نگهداری دام، باید کیفیت و استحکام کافی داشته باشد. همچنین قابلیت نصب تجهیزات جانبی دیگر نیز ضروری است. تجهیزاتی مانند تهویه هوای مناسب، وسیله گرمایش و سرمایش، روشنایی، محل علوفه دام و… باید قابل نصب باشند. سوله ها علاوه بر این قابلیت ها، دارای قیمت ارزان و نصب آسان هستند. همین عوامل، موجب کاربرد گسترده آنها به خصوص در دامداری می‌شود.

سوله سبک سوله‌ای است با سقف قوسی شکل که به روش های UBM، خرپایی و سازه فضایی ساخته می‌شود. برای ساخت سوله سبک دامداری معمولاً از روش  UBM استفاده می‌شود. در این روش از ورق گالوانیزه خودنگه‌دار، خودایستا و بدون نیاز به اسکلت‌بندی (تیر و ستون) استفاده می‌شود.

برآورد هزینه ساخت سوله سبک دامداری

اما امروزه سوله های خرپایی از جدیدترین سوله ها هستند که با وزن پایین، استحکام بالا، قابلیت تحمل وزن بالا، مقاومت در شرایط جوی مختلف، قیمت تمام شده نسبتاً کم‌تر، امنیت بالا و… در حال جایگزینی به جای سایر سوله ها هستند.

ارتفاع این نوع سوله سبک دامداری را می‌توان در صورت لزوم،‌ کاهش داد. اما باید ارتفاع مناسب برای ورود و خروج دام، خودروهای مخصوص و عواملی مشابه را در نظر گرفت. لازم به ذکر است که ارتفاع سوله های نگهداری گوسفندی نسبت به گاوی متفاوت است.

مزایای سوله سبک

همانطور که گفتیم، هزینه بسیار پایین بهره‌برداری از سوله ها از برجسته ترین مزیت های آنهاست. با توجه به قیمت پایین متریال، حمل و نصب آنها، سادگی و سرعت بالای نصب و… ساخت و نصب این سوله ها بسیار مقرون به صرفه‌ است.

زمان لازم برای احداث سازه نیز بسیار مهم است. زمانی که صرف ساخت و راه‌اندازی سوله می‌شود، در مقایسه با ساخت سایر سازه ها بسیار کمتر است. در نتیجه واحد موردنظر بسیار سریع‌تر آماده بهره‌برداری می‌شود. سوله سبک دامداری نیز از این ویژگی مستثنی نیست. در واقع این نوع سوله زمان بسیار کمی برای احداث نیاز دارد.

همچنین این سوله دامداری با توجه به کیفیت و مقاومت بالا، در شرایط جوی مختلف کاربرد گسترده دارد. در حقیقت شکل قوسی سوله سبک موجب شده است که در مقابل باد، باران، برف، زلزله، حریق و… مقاوم باشد.

از دیگر مزیت های سوله سبک دامداری داشتن استاندارهای بین المللی است. استفاده از متدهای روز دنیا برای ساخت این سوله ها نیز در این امر تأثیر بسیاری داشته است. قابلیت تهویه خوب هم از مزیت های قابل توجه آنها است.

مزایای ساخت سوله سبک برای دامداری

معایب سوله سبک UBM

سوله UBM کاربردهای فراوانی دارد. اما این نوع سوله معایبی هم دارد که بعضاً کاربرد آن را محدود میکند. امنیت پایین در مقابل سرقت، از مهم‌ترین معایب آن است. همانطور که گفتیم این نوع سوله از ورق های گالوانیکی ساخته شده‌اند. این ورق ها به راحتی بریده می‌شوند و به سادگی می‌توان وارد سوله شد.

سوله نوع UBM که معمولاً در دامداری ها استفاده می‌شود، قابلیت تحمل بار برف زیاد را ندارد. از طرفی، ورق های گالوانیکی انتقال حرارتی بالایی دارند. بنابراین این معایب باعث می‌شوند که کاربرد این سوله در مناطق با بارش برف زیاد و مناطقی که تغییرات دمایی شدیدی دارند، به حداقل برسد.

از سایر معایب سوله سبک دامداری UBM می‌توان به عدم امکان نصب جرثقیل سقفی،‌ شروع قوس از ابتدای پایه و نیاز به حضور دستگاه UBM (جابجایی این دستگاه پرهزینه است) در حین احداث سوله اشاره کرد.

این در حالی است که سوله خرپایی برای دامداری ها مناسب‌تر است و بیشتر توصیه می‌شود. همانطور که گفتیم تکنولوژی روز دنیا بسیاری از معایب سایر سوله های سبک را در سوله سبک خرپایی جبران کرده است. مزیت هایی مانند امنیت بالا، قابلیت ساخت سوله با ارتفاع مختلف دهانه و… از برتری های آن است.

نحوه ساخت سوله سبک دامداری

از نکات مهمی که باید در ساخت سوله ها در نظر گرفت جنس متریال، ابعاد آنها، طول، عرض و ارتفاع ورقه ها و اسکلت سازه است. تمام این موارد باید با توجه نوع کاربرد سوله و مکان مورد استفاده، با دقت و به صورت تخصصی محاسبه شوند. ارتفاع استاندارد برای سوله دامداری، ۲.۵ تا ۳ متر و طول ۱۲ متر است.

نحوه ساخت سوله سبک دامداری

برای ساخت سوله دامداری به جای ورق های گالوانیزه می‌توان از ورق های فولادی استفاده کرد. این موضوع امنیت سوله را بالا می‌برد؛ اما در عین حال وزن آن را تاحدودی افزایش می‌دهد. برای ساخت انبار علوفه می‌توان از ورق های گالوانیزه استفاده کرد که این مورد موجب کاهش هزینه خواهد شد.

از دیگر نکات مهم در ساخت سوله سبک دامداری مبحث تهویه آن است. با توجه به تجمع زیاد دام، این سوله ها نیاز به سیستم تهویه قوی دارند تا دائماً هوای داخل سوله را تهویه کند.

همچنین سوله های خرپایی که محدودیتی در ساخت دهانه ندارند، برای دامداری ها مناسب‌تر می‌باشند. در ساخت این سوله ها هیچ محدودیتی در ارتفاع دهانه سوله وجود ندارد و در صورت نیاز به دهانه با ارتفاع بالا، سوله دامداری خرپایی با ارتفاع مناسب طراحی و ساخته می‌شود.

2 دیدگاه دربارهٔ «ساخت سوله سبک دامداری»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای استعلام قیمت پیام بدین