سوله در گرمدره

سوله در گرمدره

سوله یکی از جالب­ترین انواع سازه ­ها به شمار می­ آید. از سوله عموما برای ساخت سالن­ هایی با متراژ بالا استفاده می­شود. سوله­ ها با توجه به نوع کاربری و منطقه جغرافیایی که در آن قرار میگیرند ظاهر، وزن و جنس بدنه متفاوتی دارند.

به عنوان مثال منطقه­ای با آب و­هوای کوهستانی و برفگیر که در آن بادهای سرد و با سرعت بالایی وجود دارد را در نظر بگیرید، برای ساخت یک سوله مناسب در چنین مکانی بایستی از لحاظ مهندسی بدنه سوله را به نحوی ساخته و طراحی کرد تا سوله از گزند هوای سرد و تند بادها کاملا ایمن و غیر قابل نفوذ باشد. بر همین اساس لازم است تا از عایق­های حرارتی در دیواره­ها و سقف سوله استفاده کرد. همچنین برای پایداری بیشتر سازه، لازم خواهد بود تا از ستون­ها و قطعات مقاوم­تری بهره­ برد. به دلیل استفاده از عایق­ها و ستون­های بیشتر، وزن سازه افزایش می­یابد.

باتوجه به نکات بالا میتوان نتیجه گرفت که هر کدام از انواع سوله ­ها برای شرایط آب و­هوایی و جغرافیایی خاصی طراحی و تولید می­شوند و نیاز است تا قبل از سفارش سوله مورد نظر خود، اطلاعاتی مناسب از نیاز­ها و نوع سازه مورد نظر خود داشته باشید.

گرمدره کجاست؟

گرمدره کجاست؟

گرمدره یکی از شهرستان­های استان البرز به شمار می­آید. این شهرستان با جمعیتی در حدود ۱۴ هزار نفر در منطقه­ای خوش آب و­هوا در استان البرز واقع شده است. این شهرستان در سال ۱۳۸۳ به عنوان شهر ارتقا یافته و آن را با نام شهر گرمدره میشناسند.

گرمدره از شمال به ارتفاعات البرز و از جنوب به باغستان­ها محدود شده است و دیگر مناطق این شهر به صنایع و کارخانه­ها تخصیص یافته است. امروزه شهر گرمدره را به عنوان شهری با باغ­هایی زیبا و شهری با کارخانه­های فراوان می­شناسند.

انواع سوله­

انواع سوله­

سوله­ها انواع مختلفی دارند که بر اساس نیاز کارفرما طراحی و ساخته می­شوند. به طور کلی انواع سوله ­ها عبارتند از:

  • سوله تک دهانه به صورت ۸
  • سوله دو یا چند دهنه با ستون مشترک به صورت­های ۸۸، ۸۸۸ ویا ۸۸۸۸
  • سوله دو دهانه به صورت ۸
  • سوله چند ضلعی

امروزه با پیشرفت صنعت طراحی و ساخت سوله، این امکان برای کارفرمایان فراهم شده است تا با توجه به نوع استفاده خود در صنایع، دامداری­ها، انبارها و… از طراحی­های گوناگونی استفاده نمایند. به عنوان مثال می­توان سوله را به نحوی طراحی و مونتاژ نمود تا در سوله بتوان از جرثقیل سقفی استفاده کرد ویا دهانه سوله را تا ۶۰ متر تولید نمود. البته امروزه در صنایع طول دهانه­ها با ارتفاعی در حدود ۶ مترو طول ۲۰ متر استفاده می­شود.

پاسخ دهید