ساخت سوله در چهاردانگه (اسلامشهر)

ساخت سوله در چهاردانگه (اسلامشهر)

سوله ها چه کاربرد هایی دارند؟

 سوله یکی از انواع سازه های فلزی محسوب می شود که دارای کاربردهای گسترده ای می باشد. قیمت مناسب این نوع از سازه های فلزی در برابر ساختمان های بزرگ بتنی باعث شده که محبوبیت زیادی پیدا کنند.

امروزه کاربرد سوله ها به دلیل مزیت های زیادی که دارند افزایش پیدا کرده است. مقاطعی بامقطع متغیر برای ساخت سوله ها و سالن های صنعتی به کار گرفته می‌شود.  واحدهای صنعتی با توجه به نوع کاربری در نظر گرفته شده برای آنها دارای وزن و ابعاد مشخصی می باشند.

عوامل تاثیرگذار بر وزن سوله

عوامل تاثیرگذار بر وزن سوله

 عوامل متعددی در تعیین وزن سالن های صنعتی تاثیرگذار هستند. از جمله عوامل تاثیر گذار بر وزن سوله می توان به اندازه دهانه سازه فلزی، منطقه مورد نظر برای ساخت سوله و همچنین ارتفاع ستون ها اشاره کرد.

دلیل تاثیر منطقه جغرافیایی بر وزن سوله

دلیل اهمیت منطقه جغرافیایی در نظر گرفته شده برای ساخت سوله این است که با توجه به وضعیت جغرافیایی و آب و هوای منطقه و همچنین میزان رطوبت آن می‌توان تغییراتی را در سوله ایجاد کرد تا در برابر شرایط جغرافیایی منطقه از خود مقاومت نشان داده و آسیب نبیند.

به طور مثال با توجه به آب و هوای منطقه در نظر گرفته شده برای ساخت سوله می توان بارهای وارد شده بر آن مانند بار های حاصل از برف و طوفان را برآورد کرد.

همانطور که در ابتدای این مطلب اشاره شد ارزان بودن سوله ها از یکی از ویژگی های مهم آنها محسوب می شوند که باعث افزایش محبوبیت و افزایش استفاده از آن ها شده است.

اما همه سوله ها از قیمت مناسبی برخوردار نیستند. روش‌های تیر ورقی، یو بی ام و خرپایی برای ساخت سوله ها مورد استفاده قرار می گیرند.

سوله های سبک قوسی یا یو بی ام جزو انواع سوله های مدرن محسوب می شوند. برای ساخت چنین سازه ای نیاز به اسکلت اولیه نیست. با بالا رفتن علم و تکنولوژی ساخت چنین سوله هایی آغاز شده است.

محدودیت های سوله های سبک قوسی

محدودیت های سوله های سبک قوسی

در موارد متنوعی می توان از سبک سوله های سبک قوسی استفاده کرد. اما این سوله ها دارای محدودیت‌هایی نیز هستند. به طور مثال به دلیل وجود قوس زیاد در سوله های سبک قوسی امکان استفاده از جرثقیل در کناره ها و سقف آن ها وجود ندارد. همچنین این سوله ها برای برخی از کاربری ها نمی توانند مورد استفاده قرار گیرند.

مزیت های سوله های سبک قوسی

 اما باید گفت که سوله‌های سبک قوسی از مزیت هایی نیز برخوردار می باشند. مزیت های مربوط به این سوله ها باعث شده که کاربرد راحت تری داشته باشند.

به دلیل اینکه سوله های سبک قوسی دارای کاهش ۵۰ درصدی هزینه ها در مقایسه با سوله های سنتی هستند، ساخت و استفاده از آنها می تواند مقرون به صرفه باشد. همچنین سرعت بالای مراحل ساخت و نصب سوله های سبک قوسی از دیگر نکات مثبت این نوع از سازه های فلزی به شمار می رود. اگر بخواهیم سرعت ساخت و نصب سوله های سبک قوسی را با سوله های سنتی تیرورقی مقایسه کنیم به این نتیجه خواهیم رسید که مراحل ساخت و نصب سوله های سبک قوسی ۵ برابر سریعتر از سوله های سنتی تیر ورقی انجام می‌شود.

 از دلایل سریع تر انجام شدن مراحل نصب سوله های سبک قدسی می‌توان به عدم استفاده از جوشکاری و پیچ و مهره برای اتصال اجزای سوله اشاره کرد. در حقیقت در سوله های سبک قوسی با استفاده از ماشین آلات خاصی مونتاژ یا دوخت اجزای سوله به هم انجام میشود.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم در مورد سوله های سبک خرپایی و همچنین برخی از مزایا و معایب آن صحبت کنیم. اگر شما تصمیم دارید سوله مورد نظر خود را در چهاردانگه بسازید می‌توانید با شرکت بیستون سازه آذران تماس بگیرید. یکی از فعالیت‌های شرکت بیستون سازه آذران ساخت سوله در چهاردانگه است.

پاسخ دهید