ساخت سوله در صنعتی پرند

سوله سازی و ساخت سوله در صنعتی پرند

اصولاً ساخت سوله با اهداف مختلفی انجام می‌شود. کاربری های متفاوتی برای سوله وجود دارد و با توجه به نوع کاربری سازه فلزی، ابعاد آن تعیین خواهد شد. در حقیقت پیش از طراحی و ساخت سوله در صنعتی پرند باید ابعاد سازه فلزی به صورت کامل مشخص شود.

نکات مهم برای ساخت سوله استاندارد

  • برای ساخت سوله استاندارد باید نکاتی را در نظر گرفت.
  • در هر متر مربع، وزن اسکلت سوله بین ۳۰ تا ۵۰ کیلوگرم خواهد بود.
  • برای ساخت سوله استاندارد طول سازه فلزی نباید بیشتر از ۹۰ متر باشد.
  • فریم ها و ستون ها سازه فلزی را تشکیل خواهند داد که بین ۶ تا ۹ متر باید بین آنها فاصله باشد.
  • البته باید این نکته را مدنظر قرار داد که طول سوله باید ضریب عدد شش در نظر گرفته شود.

ابعاد استاندارد برای دهانه سوله

ابعاد استاندارد برای دهانه سوله

۲۰ تا ۳۵ متر ابعاد استانداردی است که برای دهانه سوله در نظر گرفته می شود.

ارتفاع سوله

ارتفاع سوله یکی از ابعاد مهم این سازه فلزی محسوب می‌شود که در انواع مختلف آن متفاوت خواهد بود. اما کمترین میزان ارتفاع سوله ۴ متر و بیشترین ارتفاع ۲۵ متر خواهد بود. به صورت معمول در اکثر سازه های فلزی ارتفاع سوله بین ۶ تا ۱۲ متر در نظر گرفته می‌شود.

البته برای تعیین ارتفاع تاج سوله باید ابعاد دهانه آن و همچنین میزان شیب سوله در نظر گرفته شود و ارتفاع ذکر شده مربوط به کناره سوله می باشد.

شیب سوله و ابعاد استاندارد مربوط به آن

شیب سوله و ابعاد استاندارد مربوط به آن

۱۰ تا ۳۰ درصد میزان شیبی است که به صورت استاندارد برای سوله ها در نظر گرفته می‌شود. هر چه دهانه سوله بزرگتر باشد شیب آن کمتر خواهد بود. به طور مثال شیب ۲۰ درصد برای سوله های با دهانه کوچک مناسب است. اما برای مواردی که نیاز به دهانه بزرگی برای سوله وجود داشته باشد، می توان شیب ۱۵ درصد را برای آن در نظر گرفت.

البته در مواردی که اندازه دهانه سوله بیشتر از ۴۰ متر باشد شیب ۱۰ درصدی برای سوله تعیین خواهد شد.

اما توجه به این نکته مهم است که اگر منطقه انتخاب شده برای ساخت سوله سردسیر بوده و بارش برف زیادی داشته باشد، شیب تعیین شده برای سوله نباید کمتر از ۱۵ درصد باشد. بنابراین می‌توان اینطور نتیجه‌ گیری کرد که در مناطقی با بارش برف زیاد نباید از سوله ‌هایی با دهانه خیلی بزرگ استفاده کرد.

ساخت سوله در صنعتی پرند

مراحل طراحی و ساخت سوله از مراحل پر اهمیت و پیچیده محسوب می‌شود. در ساخت سوله از فولاد استفاده زیادی خواهد شد. اما این نکته باید در نظر گرفته شود که طراحی سوله به گونه‌ ای انجام گیرد که استفاده از فولاد برای ساخت سوله به حداقل برسد، بدون اینکه از کیفیت ساخت سوله کاسته شود. در حقیقت رعایت استانداردها در مرحله طراحی سوله باعث خواهد شد که سازه ای با کیفیت مناسب ساخته شود.

در مرحله ساخت سوله باید از مصالح مرغوب و با کیفیت مناسب استفاده شود.

کلام آخر

با استفاده از بعضی از نرم افزارهای خاص می توان طراحی سوله را انجام داد. اصولاً چنین نرم افزارهایی پیچیدگی‌ های خاص خود را داشته و تنها مهندسین متخصص می‌ توانند طراحی سوله را با چه نرم افزارهایی انجام دهند.

یکی از فعالیت های مهم شرکت بیستون سازه آذران ساخت سوله در صنعتی پرند است. شما میتوانید برای دریافت مشاوره و همچنین ثبت سفارش خود با شرکت بیستون سازه آذران تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای استعلام قیمت پیام بدین