ساخت سوله در زمین کشاورزی

ساخت سوله در زمین کشاورزی

ساخت سوله اصولا به نسبت کاربرد خود در زمین های مختلفی ساخته شده و با توجه به طرح آن نیاز به مجوز های گوناگونی دارد.

حال با توجه به این مطلب در ادامه به ساخت سوله در زمین کشاورزی می‌پردازیم تا بدانیم برای ساخته سازه های غول پیکر در این زمین ها به چه مدارک و تجهیزاتی نیاز داریم.

تا انتهای این وبلاگ از سایت بیستون سازه آذران با ما همراه باشید تا به اطلاعات هرچه بیشتر در این زمینه بپردازیم.

مجوز های ساخت سوله در زمین کشاورزی

مجوز های ساخت سوله در زمین کشاورزی

به تبع این که هر سازه ای در شهر یا خارج از شهر شروع به ساخت می‌شود، پیش از هرچیزی نیز به مجوز های مربوطه دارد و با توجه به این مورد سوله هایی که در زمین های زراعی و کشاورزی ساخته می‌شود نیز به اخذ مجوز های مربوط به خود قبل از شروع پروژه نیز نیاز دارد.

مجوزهایی که برای ساخت سوله در زمین زراعی به آن ها نیاز دارید، شامل موارد زیر می‌شود:

  • مجوز های ابتدایی قبل از ساخت:

این مجوز هنگامی باید اخذ شود که طرح و هدف از ساخت سوله مشخص شده ولی هیچ فعالیتی در زمین مورد نظر انجام نشده است. برای شروع فعالیت خود در ساخت سوله مورد نظر، بایستی ابتدا با توجه به هدف ساخت این سازه غول پیکر در زمین مشخص با متراژ و طول سوله دقیق، به سراغ مجوز های مربوطه رفته و با اطلاعات درست خود این مجوز را دریافت کنید.

  • مجوز برای ساخت درون یا برون شهری:

باتوجه به زمین مشخص شده و مدنظر خود، اگر در داخل شهر یا بیرون شهر باشد به نسبت آن می‌توانید از سازمان های شهرکی مورد نظر، مجوز را دریافت کرده و با اطمینان کامل به فعالیت خود ادامه دهید و این مجوز هنگامی اخذ می‌شود که زمین مورد نظر شما با توجه به استانداردهای ساخت سوله ها هماهنگی کافی را داشته باشد و هیچ یک ز مشکلات اساسی و حل نشدنی را درون خود نداشته باشد.

  • مجوز طرح سوله:

سومین کار مهمی که یک سازنده سوله بایستی آن را انجام دهد، درخواست طرح از یک فرد مجرب در طراحی سوله های صنعتی در زمین کشاورزی است که با توجه به استانداردها و قوانین و مقررات مربوطه به طراحی سوله‌ی مورد نظر کارفرما بپردازد و همچنین باید در نظر داشته باشد که این سوله در زمین زراعی ساخته می‌شود.

  • مجوز نهایی ساخت سوله:

در نهایت پس از امضا و تایید نظام مهندسی، مالک ی وکیل و نماینده بایستی طرح و نقشه های تایید شده را در برگه های A3 به شرکت شهرک و منطقه مورد نظر تحویل دهد. سپس با تایید شرکت شهرک ها، مجوز نهایی ساخت سوله به شما تحویل داده می شود.

  • مجوز انشعاب های برق، آب، گاز و…

پس از اخذ مجوز ها برای ساخت سوله، به مجوز هایی از سوی اداره های آب، برق، گاز و… نیاز داریم تا با همکاری آن ها در سوله خود از برق و گاز و آب و نیازمنده هایی مانند آن ها، از نیرو های طبیعی بهره مند شویم و در سوله خود از آن ها استفاده کنیم.

پس از دریافت مجوز های لازم شما می‌توانید به صورت عملی پروژه و ساخت سوله خود را با خیالی راحت و بدون ایرادات قانونی شروع کنید.

هزینه دریافت مجوز های ساخت سوله در زمین کشاورزی

هزینه دریافت مجوز های ساخت سوله در زمین کشاورزی

یکی از بیشترین دغدغه هایی که در شروع دریافت مجوز ها فکر کارفرما را به خود مشغول می‌کند هزینه آن است. با کمک شرکت صنعتی بیستون سازه، شما می‌توانید با کمترین هزینه و در کوتاه ترین مدت مجوز های خود را از اداره ها و سازمان های مرتبط دریافت کنید.

 این هزینه های دریافت مجوز سوله نسبت به شرایط ساخت و متراژ آن متغیر است و هر چه متراژ سوله بیشتر باشد، هزینه آن را نیز نسبت به کاربردش افزایش می‌یابد.

بعلاوه آن اگر در زمین کشاورزی قصد ساخت سوله دارید، باید ماهیت زمین را تغییر دهید. در واقع به این عمل تغییر کاربری زمین می‌گویند.

در رابطه با ساخت سوله ها بیشتر بخوانید:

قانون سخت تغییر کاربری زمین کشاورزی به صنعتی

قانون سخت تغییر کاربری زمین کشاورزی به صنعتی

سال ها پیش در دهه 90 با مصوبه های مجلس شورای اسلامی، تغییر کاربری اراضی کشاورزی به صنعتی امکان پذیر شد و به تصویب رسید که به مراتب اخذ مجوز های آن ها بدون مانع و قانونی شد. پس از تصویب این آیین نامه و صدور مجوزهای تغییر کاربری زمین، مشکلات بسیار زیادی برای زیست محیط  ایران افتاد که با توجه به آن محدودیت هایی به این اساسنامه اضافه شد که با توجه به شرایط خاصی این تغییر امکان پذیر است.

در نهایت با توجه به این مسئله باید در اخذ مجوز های مورد نیاز دقت کافی داشته باشید تا پیگرد قانونی نداشته باشد.

شرایط اخذ مجوز برای تغییر کاربری زمین کشاورزی

شرایط اخذ مجوز برای تغییر کاربری زمین کشاورزی

پس از تایید مصوبات و بند های اضافه شده به این اساسنامه، برای اخذ مجوز تغییر کاربری زمین باید شرایطی را دارا باشد که این شرایط از جمله موارد زیر است:

  • منطقه ای که قصد تغییر کاربری آن را دارید، باید نیازمند به زمین صنعتی باشد.
  • تغییر کاربری این زمین نباید برای محیط زیست و فعالیت های کشاورزی منطقه مضر باشد.
  • تغییر کاربری زمین کشاورزی به صنعتی باید در راستای توسعه صنعتی، کشاورزی و اقتصادی باشد.
  • تغییر کاربری زمین های زراعی و کشاورزی در خارج از محدوده قانونی شهر ها ممنوع است ولی در مواقعی که بر حسب شرایط این مورد ضروری باشد.این استثنا به منظور محافظت از زمین های کشاورزی تدوین شده است.
  • و در نهایت تمامی این شرایط توسط کمیسیون های مورد نظر بررسی و در آخر تایید می‌شوند.

ساخت سوله در زمین کشاورزی بدون اخذ مجوز

ساخت سوله در زمین کشاورزی بدون اخذ مجوز

ساخت سوله در زمین های کشاورزی بدون اخذ مجوز های ممکن نیست. اگر سوله خود را ر زمین کشاورزی می سازید حتما قبل از ساخت مجوز های مورد نیاز را دریافت کنید، در صورت نبود مجوز ها سازمان های مرتبط در بررسی های خود، با این مورد مواجه می‌شوند و کارفرما را با کلی تخلفات به دادگاه های مرتبط راهی می‌کنند.

پس در نهایت اولین کار برای ساخت سوله ها، دریافت مجوز ها است که با کمک شرکت آذران به راحتی مجوز های مورد نیاز را می توانید دریافت کنید.

کلام آخر

شرکت بیستون سازه آذران در هر شرایط همراه شما در ساخت سوله های مورد نیازتان است که می‌توانید، تمامی پروژه های اجرایی بزرگی که موفق به ساخت سوله شده اند را در قسمت ((رزومه)) مشاهده کنید و برای اطلاعات بیشتر روی ((درباره ما)) کلیک کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای استعلام قیمت پیام بدین