سوله فوق سبک صنعتی

سوله‌ فوق سبک صنعتی در یک تعریف کلی به سازه‌ای می‌گویند که با انجام طراحی خاص و بسیار مهندسی‌شده ساخته می‌شود. سقف سوله‌ها به طور معمول شیب‌دار یا منحنی می‌باشد. دهانه سوله بسیار بزرگ است به همین دلیل در بسیاری از مکان‌ها می‌توان از آن استفاده کرد. برای مثال شما می‌توانید از سوله‌ فوق سبک صنعتی در کارخانه‌ها، انبارها، مرغداری‌ها ، گاوداری ها، آشیانه‌های هواپیما، تعمیرگاه‌ها، فروشگاه‌ها و سالن‌های ورزشی استفاده کنید.

سوله‌ فوق سبک صنعتی

 ساختمان و شکل سوله بسیار در طراحی آن مهم است. کاربرد سوله به شکل عمده در صنعت است و کمتر پیدا می‌شود که از آن در سازه‌های خدماتی استفاده شود. ابعاد لوازم و تیرها و ستون‌ها در این سازه به شکل شگفت انگیزی بزرگ است بنابراین نمی‌توان برای ساخت آنها از پروفیل‌های موجود در بازار استفاده کرد و شما باید یکی از آنها را بسازید. به این پروفیل‌ها که در سوله سازی استفاده می‌شوند، پروفیل‌های تیر ورق گفته می‌شود.

طراحی سوله‌ها کاری به‌شدت دقیق و نیازمند دانش آن است. فاکتورها و المان  های بسیاری در ساخت سوله‌ها مؤثر هستند. اگر کوچک‌ترین بی توجهی توسط سازنده انجام شود می‌تواند فاجعه‌بار باشد، چه از نظر مالی و چه از نظر اقتصادی. اگر شما قصد دارید به عنوان سرمایه گذار وارد این کار شوید، باید بگوییم بهتر است در انتخاب مهندس سازنده دقت بسیاری به خرج دهید زیرا یک انتخاب اشتباه می‌تواند تمام صرفه اقتصادی شما را از میان ببرد. همچنین بی‌دقتی در برخی موارد می‌تواند حتی نتیجه‌ای بدتر یعنی ضرر بسیاری را نیز در پی داشته باشد.

ساخت-سوله-فوق-سبک-صنعتی

ساخت سوله فوق سبک صنعتی

سوله ها سازه های پوسته ای کاربردی در صنعت کشور برای انباری ها، سالن های ورزشی و کارگاه ها هستند که از متریال ها و مصالح مختلف اولیه تهیه و ساخته می شوند. این سازه ها امروزه به جای سازه های سنتی جایگزین شده اند که بسیار بهینه و به صرفه تر است.

در حالت کلی سوله های سبک صنعتی در انواع مختلف با توجه به نوع کاربری توسط مهندسین و معماران متخصص این زمینه طراحی و تولید می شوند که هدف تر ساختن سازه ای با استحکام بسیار بالا است. نوع مصالح و مواد کاربردی نیز در این سازه ها با در نظر گرفتنی از جمله موارد بیان شده در زیر تعیین می شود که باید مورد توجه باشد.

انتخاب نوع محل برای ساخت سوله

از تصمیمات مهم و کلیدی در اجرای یک سوله سبک می توان به انتخاب محل ساخت اشاره کرد که طور مستقیم روی کارکرد و میزان کاربری سوله تاثیر دارد. از جمله از این عوامل تاثیر گذار در میزان کاربردی سوله می توان به موارد شرح شده در زیر اشاره کرد:

 1.     میزان دسترس پذیری
 2.     نزدیکی به تامین کنندگان و مشتریان
 3.     منطقه بندی و مقررات
 4.     در دسترس بودن تاسیسات زیر ساختی
 5.     چارچوب سازه ای

شرایط آب و هوایی

شرایط آب و هوایی نیز از مهم ترین مسائل در انتخاب نوع مصالح و مدل سوله سبک است که باد مورد توجه مجری های ساخت سوله قرار بگیرد. برای مثال در شرایط آب و هوایی مرطوب نباید بیشتر از سازه هایی با پوشش ورق های فلزی به دلیل مقاومت کم در برابر  زنگ زدگی استفاده کرد.

میزان بودجه و متراژ

بودجه و سرمایه نقش بسیار پر رنگی را در ساخت یک سوله سبک قوسی صنعتی ایفا می کند که نوع و مصالح مورد نیاز سازه را برای سوله می توان تهیه کرد. برا افرادی با سرمایه کم در بیشترین حالت ساخت سوله های سبک به دلیل به صرفه و بهینه تر بودن توصیه می شود که از استحکام بسیار بالایی برخوردار است.

ابعاد سوله

در حالت کلی ابعاد سازه باید متناسب با نیاز شما با کاربرد بیشتر باشد و مصالح نیز متناسب با متراژ مورد نیاز شما باید انتخاب شود. در صورت متراژ بالا با احتمال زیاد میزان مصالح کاربردی نیز بسیار زیاد بوده و نیاز به بودجه بیشتری نسبت به سوله سبک کوچک دارد.

عوامل بالا تاثیر مستقیمی در انتخاب نوع و میزان مصالح سوله دارد که مهندسین و معماران متخصص بعد از بررسی این عوامل نسبت به ساخت و اجرا سوله اقدام می کنند. سوله ها فوق سبک صنعتی بعد از طراحی و نقشه کشی در کارگاه ها و کارخانه های بزرگ شروه به اجرا می شوند که به صورت آماده در محل مورد نظر نصب می شوند.

نحوه-ساخت-سوله-سبک-قوسی

نحوه ساخت سوله فوق سبک صنعتی

سوله سبک فوق صنعتی همان ساخت سوله با لوله به صورت آماده است که از ورق های آلومینیومی و آلیاژ های آهن در ساخت آن استفاده می شود. این سازه ها در حالت کلی بسیار سبک وزن بوده و در محل انتخاب شده به آسانی توسط افراد متخصص نصب می شوند.

سوله های سبک صنعتی در قالب سوله چادری برای سالن های صنعتی نیز طراحی و تولید می شوند که نیاز به نوع کاربری ملک و فرد انتخاب میشود. ساخت ان سازه ها با مراحلی برخوردار است که در ادامه تمامی مراحل را برای شما در مطالب زیر شرح خواهیم کرد:

مرحله اول ساخت سوله فوق سبک صنعتی

در مرحله اول از ساخت سوله های فوق سبک نقشه و طراحی توسط مهندسین این زمینه ارائه می شود ه باید مناسب با استاندارد ها برای اخذ مجوز باشد. این نکات و استاندارد های اعلام شده توسط سازمان هر ساله تغییر کرده و مهندسین باید طبق آن عوامل سوله ای را طراحی اجرا کنند.

مرحله دوم ساخت سوله فوق سبک صنعتی

در دومین مرحله از ساخت سوله ها فوق سبک صنعتی می توان به تهیه و تعیین مواد اولیه و مصالح پوششی اشاره کرد که با توجه به شرایط آب و هوایی بهترین و مقاوم ترین مصالح انتخاب می شود. در این سازه ها از چند نوع فلز استفاده می شود که هر کدام خاصیت منحصر به فرد خود را دارد.

مرحله سوم ساخت سوله فوق سبک صنعتی

در سومین یا آخرین مرحله از ساخت سوله، اجرا سازه شروع می شود که در بیشتر مواقع این سازه ها در کارگاه ها و کارخانه ها با استفاده از دستگاه های مخصوص و پرس انجام می شود. این سوله ها به صورت آماده با جرثقیل یا کامیون ها به محل مورد ساخت منتقل شده و با پیچ و مهره به یکدیگر متصل می شوند.

ساخت این نوع از سوله ها بسیار راحت در کوتاه ترین مدت زمان به پایان رسیده و در وقت و زمان صرفه جویی می شود.

سوله فوق سبک صنعتی

عوامل مؤثر بر سوله‌ فوق سبک صنعتی

مهندس سازنده زمانی که شروع به کار کند نیازمند است اطلاعات بسیاری را از مکان سوله بدست آورد. در این بخش چندی از اطلاعات مورد نیاز مهندس سازنده را شرح می‌دهیم:

 • نیروی تولید شده توسط برف و باد
 • ارتفاع جانبی سوله و در صورت وجود ارتفاع فضای سبز اطراف سوله
 • شيب مورد نظر برای اجرای سقف و طبيعتاً محاسبۀ ارتفاع تاج سوله تا زمین که محاسبه ای بسیار دقیق است.
 • طول دهانۀ عرضي که میخواهیم در سوله قرار دهیم.
 • طول دهانه های طولی و تعداد قاب های طولی در نظر گرفته شده در طراحی اولیه
 • آيا جرثقيل در طراحی سوله در نظر گرفته شود يا خير؟(محاسبه بار دینامیکی جرثقیل) این مورد زمانی نیاز است که جرثقیل نیاز دارد وارد یا خارج از سوله شده یا در آن حرکت کند.
 • پوشش مورد نظر سقف که المان های مختلفی از جمله جنس و نوع ساختمان سقف را تایین میکند.
 • نیروی زلزله: برسی تاثیر زلزله با اندازه های متفاوت بر روی سازه شما
 • شما بر روی خاک سوله می‌سازید؛ پس باید از میزان مقاومت خاک محل برای ساخت نیز اطلاعات کافی بدست آورید. همچنین جنس خاک نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.
عوامل مؤثر بر ساخت سوله صنعتی

مزیت های ساخت سوله‌ فوق سبک صنعتی

 1. سوله فوق سبک صنعتی محاسن بسیاری دارد. فرض کنید شما قصد تاسیس یک انبار را دارید. زمین مورد نظر برای انبار اما یک زمین اجاره ای است. شما یک سازه سنگین و پر هزینه روی زمین ساخته اید. از آن به عنوان انبار خود استفاده کرده اید و حالا بعد از 4 سال، صاحب زمین دیگر قصد تمدید قرارداد یا فروش زمین به شما را ندارد. از طرفی معترض است که چرا روی زمین او، ملکی ساخته اید که متعلق به وی نیست. در این صورت شما نه تنها سود زیادی نکرده اید بلکه ضرر بسیاری نیز پرداخته اید چرا که باید در مکانی دیگر دوباره سازه ای جدید بنا کنید. استفاده از سوله سبک صنعتی به شما این امکان را می‌دهد تا به راحتی سوله را جا به جا کنید.
 2. سازه های ارزان تر همیشه پر طرفدار تر هستند. اگر هزینه اولیه تولید شما کاهش پیدا کند، می‌توانید جنس ارزان تر اما با کیفیت تری را به مشتری ارائه کنید. این مورد باعث می‌شود مشتریان بیشتر و با اعتماد بالاتری داشته باشید. سوله فوق سبک صنعتی به شما این امکان را می‌دهند تا هزینه های خود را تا 15 درصد کاهش داده و بتوانید سود بیشتری کسب کنید.
 3. از دیگر مزایای این سوله ها نسبت به دیگر سبک های سوله سازی، قابلیت نصب سریع میباشد. سوله فوق سبک صنعتی میتوانند به راحتی نصب شوند. این سوله ها نیازمند ابزار خاصی نبوده و به راحتی زمانی که به محل آورده شدند میتوانند نصب گردند. همچنین سوله فوق سبک صنعتی نیاز به تخصص برای نصب را از میان برده اند. اگر شما یکی از این سوله ها را خریده اید، میتوانید بدون هزینه نصب و به راحتی یکی از آنها را خودتان نصب کنید.

سوله سازی اصطلاحات خاص خود را نیز دارد. خرپایی یکی از روش های ساخت سوله است که بسیار هم مورد استفاده قرار میگیرد. ساختار داخلی سوله فوق سبک صنعتی خرپایی است. این ساختار به سازه امکان استحکام بیشتر و افزایش مقاومت را می‌دهد. همچنین می‌تواند باعث شود خیال شما از بابت تحمل وزن سقف راحت شود. سوله فوق سبک صنعتی دارای استحکام و مقاومت بالایی نیز هستند.

کاربری سوله های فوق صنعتی

کاربری سوله‌ فوق سبک صنعتی

امکان دارد شما از سوله به روش ها و کاربرد های گوناگونی استفاده کنید. ممکن است یک سوله را برای یک تفرجگاه بسازید؛ ممکن است سوله را برای یک کارخانه بزرگ طراحی کنید، به هر حال در هر دو مورد نیاز است سوله های مختلفی ساخته شود. یکی از تفاوت های عمده این دو نوع سوله، دهانه آنها است. اگر برای سوله ای که به عنوان تفرجگاه است دهانه بزرگی طراحی کنید؛ زمستان ها بسیار سرد میشود و اگر هم برای سوله کارخانه دهانه کوچکی طراحی کنید؛ رفت و آمد ماشین ها در آن به سختی انجام میگیرد. یکی از قابلیت های سوله فوق سبک صنعتی این است که میتوان آنها را با هر اندازه دهانه ساخت.

این سوله ها کاربرد های متفاوتی دارند از این جهت در برخی از آنها باید به زیبایی بیرونی کار نیز توجه کرد. در ساخت این سوله ها میتوان از زیبا سازی با ابزار های متفاوت بهره برد که این مورد باعث میشود کاربری های صنعتی، تجاری، ورزشی، مسکونی و تفریحی مختلفی به سوله داده شود.

سخن آخر درباره سوله های سبک صنعتی

تولید کنندگان سوله امروزه بیشتر به سوی سوله هایی به این سبک روی آورده اند اما برخی مدل ها هست که کاربرد های متفاوتی دارد. اگر شما نیز از کاربرد های متعدد و مزایای بالای این سبک سوله ها متعجب شده اید، میتوانید یکی از آنها را به راحتی در وب سایت ما سفارش دهید و از این سوله فوق سبک صنعتی برای مقاصد مختلف استفاده کنید.

سوالات متداول

 • آیا از سوله فوق سبک صنعتی می توان به عنوان انباری ها صنعتی استفاده کرد؟

بله، این سازه ها بعد از ساخت نسبت به نوع کاربری می توانند در هر زمینه مورد استفاده قرار بگیرند.

 • سوله فوق سبک صنعتی چه فرقی با سایر سوله ها دارد؟

این  سازه ها همانند سوله تیرورقی از وزن بسیار کمتری نسبت به سایر سوله ها برخوردار بوده و نیاز به سرمایه کمتر دارند.

 • آیا با سرمایه کم می توان سوله فوق سبک صنعتی را در محیطی اجرا کرد؟

بله، این دسته از سوله ها به دلیل بهره گیری کم از مصالح نسبتا با قیمت های کمتری برآورد می شوند که مناسب برای افرادی با بودجه کم است.

 • در ساخت سوله فوق سبک صنعتی از چه مصالحی استفاده می شود؟

بیشتر از ورق های آلومینیومی و آلیاژ آهن برای ساخت این دسته از سوله ها استفاده می شود که سبب استحکام بالا در این سازه های صنعتی است.

 • می توان سوله فوق سبک صنعتی را با ساندویچ پانل ساخت؟

سوله های فوق سبک صنعتی از دسته سوله های سبک هستند که به دلیل بهره گیری از ورق های آلمنیومی و آلیاژ آهن علاوه بر استحکام بالا با قیمت پایینی برآورد می شود، اما ساندویچ پانل ها برای پوشش سوله های با زیر سازی قوی مورد استفاده قرار می گیرند که زیاد برای این سازه ها توصیه نمی شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای استعلام قیمت پیام بدین
Scroll to Top