ساخت سوله

ساخت سوله

سوله، اسمی آشنا در همه عرصه ها که نقطه عطف تاریخ توسعه صنعت در بسیاری از کشورها محسوب می شود. سازه هایی سنگین با سقف شیب دار که با توجه به نوع طراحی و کاربردی می توانند در بسیاری از موقعیت ها و حرفه ها به کار روند. سوله ها را می توان سازه ها و اسکلت های فولادی بزرگی دانست که توسط محاسبات فنی کارشناسان و مهندسان این حوزه طراحی و با توجه به نیاز و موقعیت مورد استفاده هر صنف و حرفه ای احداث می شوند. از دیرباز که ساخت سوله در بسیاری از کشورها رایج شده بود و کم کم داشت به یک حرفه تخصصی تبدیل میشد از آنها برای انبار و سردخانه ها، آشیانه هواپیماها، کارگاه های تولیدی، شرکت های بزرگ صنعتی و تجاری استفاده می شد که امروزه حتی می توان در سایر قسمت ها نیز از به کار بردن سازه سوله ها مواردی مشاهده کرد. 

ساخت سوله

امروزه با تمرکز بیشتر بر روی صنعت نسبت به قبل می توان توسعه و گسترش آنها را در شهرک های صنعتی و دیگر بخش ها به وضوح دید اما یکی دیگر از مولفه های اصلی و حیاتی در چرخه این توسعه، سوله های صنعتی می باشند که نقش بسیار اساسی را بر عهده دارند، سوله های صنعتی شاید یکی از عظیم ترین قسمت سازه های سنگین را به خود اختصاص داده اند و در ساختار بسیاری از کمپانی ها و شرکت های بزرگ تولیدی، عرضه و فرآوری انواع محصولات مورد نیاز طراحی و احداث شده اند. 

مطالب مرتبط : بهترین سوله سازان ایران 

اما با رایج شدن استفاده از سوله ها، سوله سازی یکی از مهم ترین ارکان و حرفه هایی بود که توانست در طی چند سال جایگاه ویژه ای را در بازار ساخت و طراحی سازه های سنگین برای خود پدید آورد.اما یکی از مهم ترین و پیشروهای شرکت های سوله سازی در ایران کمپانی بیستون سازه آذران می باشد که با به کار بردن آخرین امکانات و تجهیزات برای احداث انواع سوله ها و همچنین برخورداری از یک گروه مشاور و راهنما برای ارائه بهترین و مناسب ترین نوع سوله به مشتریان، گروه بازرسی کیفی که از مهندسان ناظر و افراد متخصص تشکیل شده است همگی در کنار هم مجموعه کامل تحت عنوان بیستون سازه را به وجود آورده اند که به جرات می توان گفت بهترین گروه سوله سازی در ایران می باشد. 

 

تعریف سوله

سوله، سازه ای عظیم و در برخی نمونه ها سنگین که میتواند بار و نیروی مشخصی را بر حسب ساختار و نوع اسکلت تحمل نماید. این سازه ها اغلب به صورت سالن هایی طویل با سقف شیب دار می باشند که به دلیل تحمل بار و نیروهای وارده بر دهانه سوله شیب دار طراحی و ساخته می شود. در اولین سال های طراحی و ساخت سوله برای بخش های مختلف معمولا همگی دارای یک ظاهر و اسکلت یکسان و مشخصی بودند که سوله های تیر ورقی از رایج ترین آن ها بود. 

مراحل ساخت سوله

نحوه اجرا و احداث سوله ها به صورت آماده و اتصال به ستون های مشخص است به زبان ساده تر اسکلت کلی سوله ها به صورت پیش ساخته آماده می شوند و در مرحله بعدی به محل احداث منتقل می شوند که بعداً بر روی زمین فونداسیون به وسیله اتصال به ستون ها احداث می شوند. طراحی این سازه ها در تمام نقاط دنیا به گونه ای است که بتواند حداکثر بار و نیروهای وارد شده ار تحمل نماید و در کنار آن به صورت عایق و ایمن یک فضایی مناسب را در اختیار مصرف کننده قرار دهد. 

مطالب مرتبط : ساخت سوله از صفر تا صد 

تمام بخش ها و اجزای سوله ها از پیش ساخته و آماده می شوند که فقط نصب و اتصال آنها باقی می ماند. سوله های اولیه که در صنعت و یا دیگر حوزه ها مورد استفاده قرار می گرفتند مراحل ساخت متفاوتی داشتند و به سبب عدم برخورداری از تنوع ساختاری شرکت های سوله سازی با تمام قطعات و اجزای سوله ها را در محل احداث اندازه گیری، طراحی و به ساخت می رساندند که به خاطر طول زیاد قطعات به خصوص ستون و تیرها امکان استفاده از پروفیل های آماده در بازار نیز وجود نداشت، به سبب همین بود که ساخت سوله در دهه های گذشته بسیار طولانی تمام می شد. در ادامه به اجزای مهم و کاربردی در ساخت و احداث سوله ها اشاره شده است که عبارتند از :

 • لاپه جانبی یا همان گیرت (GIRT)
 •  لاپه اصلی یا پرلین (PURLIN)
 • قاب های اصلی
 • مهاربندهای قائم (MAIN BRACE)
 •  مهاربندهای سقف ( CELLING BRACE)
 •  استرات  (STRUT)
 •  میل مهارهای سقفی ( SAG RUD)
 •  سینه بند (FLANGE STAY)
 •  وال پست (WALLPOST)

همه موارد ذکر شده از جمله مهمترین و اساسی ترین اجزای سازه ای سوله می باشند که در طی مراحل ساخت و احداث بیشتر کارها و فعالیت ها با این موارد خواهد بود، البته در این میان برخی از اجزای و یا بهتر است بگوییم نکاتی است که بیشتر به معماری سازه مربوط هستند و اغلب آنها را اجزای غیر سازه ای سوله می نامند که در ادامه به برخی از آنها اشاره شده است.

 • دیواره های خارجی و عایق بندی آنها
 • فلاشینگ برای زهکشی اطراف سازه
 • پوشش سقف
 • گاتر 

کاربرد سوله

سوله هایی که امروزه ساخته و به بهره برداری می رسند دارای ویژگی های زیاد و امتیازاتی هستند که سبب می شود از آنها استقبال زیادی به عمل آید. همان طور که شاید خیلی از شماها تاکنون مشاهده کرده اید، سوله های ساخته شده برای صنف های مختلف به خصوص در حوزه صنعت به دلیل فراهم کردن یک محیط بزرگ و امن که بتوان فعالیت ها و پروژه های بزرگ را انجام داد، مورد توجه صنعتگران و افراد فعال آن می باشد. از طرف دیگر از دیرباز سوله ها را به عنوان یک سازه مطمئن و عایق برای انبار بسیاری از محصولات که عمده آنها از گروه میوه جات بودند، استفاده می کردند که با نصب سیستم های خنک کننده مخصوص حتی می توان به عنوان یک سردخانه با ظرفیت بالا از آنها استفاده نمود. 

مزایای ساخت سوله

امکان نصب انواع تجهیزات و سیستم های گرمایشی و سرمایشی بر روی آنها از امتیازاتی است که می توان برای سوله ها در نظر گرفت، از رایج ترین و مهم ترین تجهیزات و مکانیزم هایی که سوله ها را به آن مجهز می نمایند جرثقیل های سقفی می باشد که در صنعت بسیار حائز اهمیت است. شما میتوانید جرثقیل های سقفی را در اکثر سوله های صنعتی مشاهد نمایید که توانایی حمل بارهای بسیار زیاد که در برخی مواقع به چند تن میرسد، دارند. 

مطالب مرتبط : بهترین سیستم گرمایشی مناسب سوله ها

 نکته ای که باید در مورد تجهیز سوله جرثقیل گفت این است که مالک و یا هر کسی که قصد ساخت و احداث سوله منحصر به فرد خود دارد در ابتدای ثبت سفارش خود به گروه سوله سازی باید نصب و یا عدم نصب جرثقیل را اعلام نماید تا بتوان بارگذاری ها و ساختار های متناسب با آن در طی مراحل ساخت و احداث سوله در نظر گرفته شود. در ادامه به برخی از کاربردهای ساخت سوله در موقعیت های مختلف اشاره خواهیم کرد که عبارتند از :

ساخت سوله صنعتی و کارخانه

همان طور که در ابتدا نیز به آن اشاره شده ساخت سوله های صنعتی و مناسب برای کارخانه ها و کمپانی های بزرگ بخش عظیم این حرفه را در بر گرفته اند. شرکت بیستون سازه که یکی از شرکت های مطرح سوله سازی است از ابتدای شروع به فعالیت تاکنون به دلیل خدمات مناسبی که برای متقاضیان ارائه می دهد توانسته است ساز بسیاری از شرکت های معروف کشوری را طراحی و به بهره برداری برساند. از جمله ویژگی هایی که باعث می شود صنعتگران به دنبال احداث سوله اختصاص برای خود باشند این است که تمام استانداردهای کیفیتی در طی مراحل ساخت توسط یک تیم متخصص بررسی و رعایت می شود که در نتیجه یک فضای ایده آل پدید می آید.

سالن های ورزشی

سالن و مجموعه های ورزشی که به صورت سرپوشیده ساخته شده اند همه نمونه ای از کاربرد ساخت سوله در حوزه تربیت بدنی است. ساخت سالن های ورزشی همچون فوتسال، والیبال، بسکتبال، زمین های تنیس، استخرهای سرپوشیده، سالن های دومیدانی و رشته ای های ورزشی انفرادی و رزمی همگی نمونه های بارز استفاده از سوله ها برای تاسیس مجموعه های ورزشی می باشد. 

ساخت سوله ورزشی

سالن های مرغداری و گاوداری

سوله ها به سبب ویژگی های عایق بودن و جلوگیری از ورود هرگونه حشرات و آلودگی ها از فضای بیرون به داخل سوله بهترین مکان برای نگهداری مرغ های گوشتی و دام و طیور است. علاوه بر آن امکان نصب و حمل نقل بسیاری از تجهیزات و ماشین آلات به داخل سوله ها بهترین گزینه برای گاوداری ها و مرغداری ها می باشند که در ساختار خود از مکانیزم های مهندسی بسیاری استفاده می نمایند.

محیط نمایشگاه

شاید تاکنون ساختار برخی از نمایشگاه های بین المللی را دیده باشید که به در یک محیط بسیار بزرگ و با تهویه هوای مناسب تشکیل می شوند. در واقع سوله هایی که برای ایجاد و احداث نمایشگاه ها استفاده می شود از نوه سوله های سبک لوله ای است که شرکت بیستون سازه از پیشگامان آن در صنعت سوله سازی ایران است. یکی از اصلی ترین فعالیت های این شرکت بر پایه احداث سوله های سبک لوله ای برای بسیاری از صنف ها و حرفه ها است که به دلیل کاربرد های فراوان این روزها بیشتر از آن ساختار سوله استقبال می شود.

انواع سوله در ساختار های متفاوت

سوله هایی که امروزه برای کاربری های متفاوت طراحی و ساخته می شوند تفاوت زیادی با نمونه هایی قبلی ساخته شده در دهه های گذشته دارند بدین صورت که اولین سازه هایی که تحت عنوان سوله ساخته می شدند در مقدم هزینه زیادی برای طراحی، خرید تجهیزات و نیروی کار را در برداشت که حتی بعد از فراهم شدن آن ها نیز مدت زمان نسبتا طولانی باید منتظر ساخت و اتمام آنها صبر میشد.

اما امروزه با توسعه و استفاده از پروفیل های سبک و به نوعی ادغام صنعت با علم شرکت های سوله ساز از جمله بیستون سازه توانسته اند که سوله هایی را با وزن تمام شده کمتر و هزینه های به مراتب پایین تر احداث نمایند که حتی مقاومت و استقامت آنها نسبت به سایر نمونه های ساخته شده بسیار بیشتر است. این گروه از سوله ها را به عبارتی سوله سبک می نامند که خود از چندین سازه زیر مجموعه تشکیل شده است. 

ساخت انواع سوله سبک

سوله سبک خرپایی، سوله سبک قوسی و سوله سبک لوله ای از جمله سازه های مجموعه سوله سبک می باشد که امروزه از آن ها در آشیانه هواپیماها، گلخانه های توسعه یافته، سالن های همایش و کنسرت، نمایشگاه ها، مراکز نظامی و حساس استفاده می شود که با نگاهی ساده هم می توان به اهمیت و جایگاه سوله ای سبک را در حتی در درون بافت های شهری پی برد. 

مطالب مرتبط : آموزش ساخت سوله صنعتی 

کلام آخر

سوله های ساخته شده در دهه های گذشته به سبب پیشرفت و استفاده از تجهیزات مکانیزه تفاوت های بسیاری با سایر نمونه های ساخته شده دارند که در این تحول نقش شرکت های سوله سازی مثل بیستون سازه پوشیده نیست. این شرکت با تجربه و سابقه بسیار و درخشان در زمینه طراحی و ساخت انواع سوله های به خصوص در همه نوع موقعیت جغرافیایی توانسته است در میان متقاضیان از محبوبیت خاصی برخوردار باشد. در آخر اگر این مطلب برای شما مفید بود می توانید نظرات و پیشنهادات خود را برای ما بنویسید.  

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای استعلام قیمت پیام بدین