ساخت سوله در آبادان

سوله سازی و ساخت سوله در آبادان

 در این مقاله قصد داریم در مورد اجزای انواع سوله صحبت کنیم. اصولاً شکل ها و فرم های مختلفی از سوله وجود دارد که بسته به نوع کاربری، ابعاد آن تعیین خواهد شد. همچنین سرعت بالای ساخت سوله از ویژگی های مهم این سازه های فلزی محسوب می‌شود. از سوله ها می‌توان به عنوان سالن های ورزشی، مکان های مذهبی انبار، سوله های تجاری، تالار ها، سالن های همایش و کارخانه‌های صنعتی استفاده کرد. برای ساخت سوله در آبادان می توانید با شرکت بیستون سازه آذران تماس بگیرید.

قانون ساخت سوله

ساخت سوله سبک در صنعت کشور از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که بخش عمده ای از سرمایه و انیاری های صنعتی را تامین می کند. این سازه های صنعتی در انواع مدل ها با زیرسازی صحیح توسط معماران طراحی و تولید می شوند که نیاز به سرمایه و بودجه بالایی دارد.

البته امروزه از انواع پوشش ها و ساخت سوله با لوله برای بهینه و صرفه جویی در مصرف سوله استفاده می شود که جایگزین سازه های سنتی و قدیمی شده است. سازه های پوسته ای بیشتر با استفاده از ورق های فلزی یا آلیاژ مقاوم ساخته می شوند که از مقاومت بیار بالایی برخوردار هستند.

ساخت سوله در آبادان

ساخت سوله در حالت کلی نیاز به مهارت و نقشه کشی صحیح دارد که توسط افراد متخصص و مجرب در این زمینه با در نظر گرفتن موارد بیان شده از طرف سازمان اداره کل باید انجام شود. در این بخش از مقاله به توضیح کامل ساخت سوله با رعایت قوانین و مقررات قابل توجه خواهیم پرداخت.

 1.     در ابتدا و اولین قدم باید مجور مورد نیاز برای کسب و کار مد نظر خود تهیه کنید.
 2.     تهیه زمین از شرکت شهرک به دلیل اجباری بودن وجود فضای سبز، محوطه، آتش نشانی و … بیار مهم است که باید مورد توجه قرار داد.
 3.     تهیه و دریافت معرفی نامه از دولت برای طراحی و نقشه نهایی سوله از اهمیت بالایی برخوردار است.
 4.     از معماران و طراحان متخصص در این زمینه برای دریافت مجوز نظام مهندسی باید کمک بگیرید تا طراحی سوله به نقص باشد.
 5.     بعد از نهایی کردن طراحی و نقشه سوله صنعتی اجازه کپی کردن نقشه های تاید شده توسط سازمان مهندسی داده می شود که باید به همراه تادیه دریافت شود.
 6.     در مرحله اول ساخت سوله باید مراحل توسط ناظران سازمان نظام مهندسی مورد بررسی قرار بگیرد و تادیه لازم داده شود.
 7.     از مهم ترین بخش می توان به دریافت مجوز برای آزمایش بتن و بتن ریزی اشاره کرد که نوع پوشش زیرسازی را مشخص می کند.
 8.     بعد از تایید و دریافت مجوز از سازمان مهندسی، مراحل تاید و شده و آماده به شروع کسب و کار مد نظر در سوله است.

زیر-سازی-سوله-های-سبک

با رعایت این موارد ذکر شده در موارد بالا می توان سوله ای بی نقص و آماده برای دریافت مجوز از سازمان مهندسی ساخت. در حالت کلی هزینه ساخت نیز نقش مهمی را در این زمینه ایفا می کند که با توجه به بودجه فرد نوع و پوشش سوله مشخص و تهیه می شود.

جزوه ساخت سوله

ساخت سازه های صنعتی در هر مدل از جمله سوله تیرورقی، نکات مهمی را در بر میگیرد که عدم توجه و رعایت این مسائل سبب ایجاد مشکل در به کارگیری این سازه ها می شود. از جمله این موارد می توان به گزینه های ذکر شده در زیر اشاره کرد که در بیشتر مواقع توسط مهندسین و مدیر های اجرا ماهر رعایت می شود.

 • در طراحی سوله به صورت حتمی باید از نرم افزار مخصوص ساخت سوله انجام شود.
 • تمامی نقشه های مربوط  به سوله باید در ابعاد و اندازه دقیق محاسبه شوند تا مشکلی  در این زمینه به بار نیاید.
 • در بیشتر مواقع برای ساخت سوله سبک قوسی استفاده از نرم افزار Revit توصیه می شود.

انتخاب پوشش سوله ارتباط مستقیمی با بودجه و نوع سوله دارد که در بیشتر مواقع این ماله رعایت نمی شود. برای سوله ها انواع پوشش از جمله ساندویچ پانل، ورق های فلزی، ورق های آلومینیومی  و آلوزیک وجود دارد که در صورت استفاده بی جا می تواند سبب ایجاد آسیب در سوله شود.

ساخت سوله ارزان در آبادان

سوله سبک خرپایی از دسته سوله های پر کاربرد و پر فروش در زمینه سازه های صنعتی است که با بودجه کم قابل اجرا است. در این سازه ها به دلیل بهره گیری از مصالح اولیه کم، کل هزینه برآورد سوله کاهش  پیدا کرده و امکان اجرا تعداد سوله ها در سطح کشور با مقاومت بالا امکان پذیر می شود.

 اجزای تشکیل دهنده سوله

در سوله سازی از اجزا و تجهیزات متفاوتی استفاده می شود که هر کدام کارایی منحصر به فرد خودش را دارد. از جمله  از این اجزای تشکیل دهنده می‌توان به لاپه، سینه بند و از جرثقیل اشاره کرد که در مطالب ذکر شده در زیر به شرح هر کدام از این اجزای کاربردی خواهیم پرداخت.

ساخت سوله در آبادان

لاپه کاربردی در ساخت سوله

 لاپه جزیی از سوله است که باعث اتصال ستون های اصلی و تیرهای سوله به پوشش های دیوار و سقف می‌شود. لاپه دارای دو نوع سقفی و دیواری می باشد. اصولاً در ایران بیشتر از لاپه دیواری استفاده میشود و لاپه سقفی استفاده چندانی ندارد.

 جرثقیل و سازه های صنعتی کاربردی

در ساخت سوله در آبادان همانطور که اشاره کردیم جرثقیل جزو اجزای سازنده سوله محسوب می‌شود. جرثقیل سقفی در سوله ها بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. این جرثقیل ها در سوله کارایی مناسبی دارند و باعث اشغال فضای کمی می شوند. جرثقیل های سقفی نسبت به سایر جرثقیل هایی  که قابل نصب هستند روی ستون حمال قرار میگیرند. جرثقیل های کامیونی، دیواری، برجی، چرخ زنجیری، خودرویی، نیم دروازه ای و دروازه ای جزو انواع مختلف جرثقیل محسوب می‌شوند.

نحوه-درست-ساخت-سوله

سینه بند

سینه بند جزو اجزای اصلی سوله محسوب میشود. سینه بند در دو طرف قاب سوله باعث مهار لاپه ها میشود. فشارهای وارد شده بر قسمت‌های لنگر سازه توسط مهارها کاهش می‌یابد.

 در ادامه قصد داریم که اجزای سازنده سوله های سبک خرپایی بپردازیم. سوله‌های خرپایی جهت کاربردهای صنعتی بسیار مناسب می باشند. در میان انواع مختلف سوله، سوله های خرپایی را می‌توان به عنوان بهترین انواع سوله برشمرد. این سوله ها به دلیل دارا بودن مزایای مختلف در سال‌های اخیر محبوبیت زیادی کسب کرده اند و شاهد افزایش تولید و بهره‌برداری این سوله ها بوده ایم. سوله های خرپایی دارای امکان جابجایی هستند و به همین جهت می‌توانند کاربردهای صنعتی متنوعی داشته باشند.

 اجزای تشکیل دهنده سوله های خرپایی

 قاب اصلی، وال پست، لاپه، استرات، سگرود یا میل مهار، مهاربند دیوار و همچنین مهاربند سقف جزو اجزای تشکیل دهنده سوله های خرپایی محسوب می‌شوند.

 قاب اصلی

برای تولید قاب اصلی در سوله‌های خرپایی انواع ستونها و تیرها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ساخت سوله در آبادان
ساخت سوله در آبادان

 استرات

انتقال نیرو بین قابها بر عهده استرات میباشد. اضطراب برای رفترها و ستون ها تکیه گاه جنوبی محسوب می‌شود. در حقیقت باید گفت که استرات باعث اتصال قابهای اصلی خواهد شد.

سگرود

 به اتصال دو یا سه میلگرد به صورت طولی برای مهار نیروی جانبی لاپه ها میل مهار یا سگرود گفته می‌شود.

سخن آخر

اگر شما تصمیم به ساخت سوله در شهر آبادان را دارید شرکت بیستون سازه آذران می‌تواند سوله مورد نظر شما را طراحی و پیاده سازی نماید. همچنین در صورت داشتن هرگونه سوال یا نظر در مورد این مطالب می توانید با ارسال به راحتی این مساله را با در میان بگذارید.

قانون-ساخت-سوله

سوالات متداول

 1.     آیا ساخت سوله سبک در آبادان امکان پذیر است؟

بله ساخت هر گونه سوله در این شهر با کمک مدیر اجرای بیستون سازه امکان پذیر است.

 1.     سوله های سبک کاربردی تر هستند یا سوله های سنگین؟

انتخاب نوع سوله نسبت به کاربرد هر کسب و کار متفاوت است که شرایط آب و هوایی نیز تاثیر کمی در این زمینه حاصل نمی کند.

 1.     آیا می توان به سوله های تیر ورقی مکانی برای انباری صنعتی درست کرد؟

بله، سوله تیرورقی از سوله های به صرفه است که برای هر کسب و کاری می توان استفاده کرد.

 1.     سوله های سبک دست دوم به صرفه تر هستند یه دست اول؟

در صورت نداشتن بودجه کافی برای ساخت سوله، سوله های دست دوم برای تهیه مناسب هستند که امکان نیاز به تعمیر می تواند در این سازه ها باشد.

 1.     کدام سوله کم هزینه ترین سرمایه در ساخت را با خود به همراه دارد؟

سوله های لوله ای شکل به دلیل بهره گیری از ورق های فلزی با قیمت بسیار کم حاصل می شود که در کارگاه ها و کارخانه ها ساخته و در محل مورد نظر نصب می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای استعلام قیمت پیام بدین
Scroll to Top