نحوه محاسبه قیمت سوله

نحوه محاسبه قیمت سوله

از موارد کلیدی و حساس در تدارک سازه مفید و اقتصادی هزینه ساخت سوله است. با در نظر گرفتن بزرگی سوله دهانه، عرض آن، ارتفاع ستون‌ها و ابعاد آن برای مجموعه، محاسبات دقیقی برای هزینه‌های ساخت تولیدات صنعتی نیاز انجام می شود.

عوامل زیادی وجود دارد که تاثیر مستقیمی روی قیمت دارد و سبب می شود قیمت نهایی آن مشحص شود که می توان به مواردی همچون قیمت متریال مصرفی، دستمزد کار و سایر لوازم مورد نیاز برای تولید سوله که مشخص کننده قیمت نهایی ساخت آن هستند. در ادامه این مطلب با بیستون سازه همراه باشید تا به بررسی نحوه محاسبه هزینه ساخت سوله بپردازیم.

نحوه محاسبه قیمت سوله

حساب کردن متراژ سوله

یکی از مهم ترین مواردی که باید به آن توجه شود متراژ سوله است که در قدم اول باید مشخص شود که در سوله ای که قرار است ساخته شود چه صنعتی شروع به کار خواهد کرد.

بهترست که یک متراژ تقریبی در نظر داشته باشید تا سوله را در آن اندازه بسازید. البته لازم به ذکر است که متراژ پیشنهادی شما صرفه یک عدد خام است که باید روی آن بررسی هایی انجام شود. بهتر است  زمانی که یک متراژ تقریبی به دست آوردید با شرکت سوله سازی یک جلسه ترتیب دهید تا سوله ای که قصد دارید خریداری کنید روی آن بررسی کاملی انجام شو تا در آینده شملی پیش نیاید.

مطلب مرتبط: ساخت سوله فوق سبک

محسابه وزن سوله

اگر می خواهید که یک سوله بسازید، این امکان برای شما ایجاد می شود که با توجه به داشتن مشخصات آن یعنی طول، عرض و ارتفاع آن وزن آن را محاسبه کنید. به زبان ساده وزن سوله همان مقدار وزن فولادی است که از آن در اسکلت سوله استفاده می شود.

هزینه ساخت سوله

ساخت سوله، مصالح و تکنیک های به کار رفته در آن، موضوع سازه ای مهم در دنیای صنعتی امروز محسوب می شود. عوامل زیادی در ساخت سوله و قیمت نهایی آن موثر هستند که با بررسی این عوامل می توان به قیمت هر متر مربع ساخت آن  دست یافت.

عوامل مختلفی در تعیین قیمت نهایی موثر هستند، از تنوع اندازه ها و امکان تعدیل قیمت تا آب و هوای محل ساخت و عملیات ساخت سوله و در دسترس بودن جرثقیل های سوله. و… می توان اشاره کرد.

هزینه ساخت به یک سری عوامل بستگی دارد که شامل موارد زیر است:

 • کاربری سوله

لازم به ذکر است که کاربری سوله مهم ترین نقش را در قیمت گذاری سوله بازی می کند. این که سوله سفارشی ما برای چه مورد استفاده قرار خواهد گرفت تأثیر زیادی در اندازه و مشخصات آن خواهد داشت که مطمئناً عامل معتبری در تعیین هزینه ساخت سوله است. برای این امر لازم است قبل از انتخاب نهایی، کاربری مورد نظر این سوله را به شرکت ساختمانی اطلاع دهید.

نحوه محاسبه قیمت سوله

به این ترتیب از مزایای سوله سازی حرفه ای بهره مند خواهید شد و در برآورد هزینه های آن می توانید چند قدم جلوتر باشید.  به عنوان مثال در ساخت سالن های ورزشی یا سالن های کنفرانس نیازی به نصب جرثقیل نیست. این ویژگی هزینه ساخت سوله را بسیار کاهش می دهد.

 • ابعاد سوله

ابعاد و ارتفاع سوله تاثیر بسزایی در قیمت نهایی دارد. انتخاب سطح مقاومت هر سوله که به وسیله تاثیر نیروی باد بر آن حساب می شود، رابطه مستقیمی با ارتفاع این سازه دارد و در تعیین میزان و نوع تجهیزات مورد نیاز و در نهایت هزینه ساخت تاثیر مستقیمی دارد.

 • اندازه دهانه سوله

شکل سوله و قوس یا شیب آن نیز از دیگر عواملی است که در هزینه و محاسبه سوله موثر است. در نتیجه، سوله‌هایی با سقف‌های طاق‌دار باعث می‌شوند تولیدکنندگان با هزینه‌های بیشتر و قیمت بالاتری مواجه شوند.

سقف های طاق دار زیباتر هستند، اما در هنگام آماده سازی ضایعات و مصرف ورق های بیشتری می شود که با محاسبه هزینه ساخت سوله، بر قیمت آن افزوده می شود.

سقف های طاق دار زیباتر هستند، اما در هنگام آماده سازی ضایعات و مصرف ورق های بیشتری می شود که با محاسبه هزینه ساخت سوله، بر قیمت آن افزوده می شود.

 • محل و اقلیم احداث سوله

در ساخت هر سوله باید به فاکتورهای زیادی توجه کرد و همچنین تاثیر آنها را بر روش ساخت و نوع مصالح مصرفی مشخص کرد. تهویه سوله، امکانات مورد استفاده و استحکام لازم برای مقاومت در برابر عوامل فیزیکی موجود در همان منطقه خاص تأثیر زیادی در تعیین هزینه ساخت سوله دارد.

تاسیساتی که برای تهویه سوله و دیگر امکانات استفاده می شود نوع آن ها بر اساس محل جغرافیایی و مکانی که سوله نصب می شود لازم به ذکر است که سوله هایی که در مناطقی قرار دارد که نزدیک برف و باد است، از نظر قیمت نسبتا هزینه بالایی دارند.

مطلب مرتبط: نحوه محاسبه فونداسیون سوله

در دور و اطراف شهر ها که ساختمان های بلندی وجود ندارد  شکست باد به حداقل می رسد، و از بادخیز ترین مناطق به حساب می آیند که هزینه ساخت سوله به مراتب بالاتر است.

از طرف دیگر به دلیل نبود ساختمان های بنلد دوروبره این سوله ها هنگام بارش برف سبب میشود که برف ها روی بام این سوله ها بنشید

پوشش داخلی و خارجی، سقف و عایق‌بندی سوله و فونداسیون استفاده شده در تولید آن، از جمله مواردی است در هزینه ساخت آن تاثیر دارد.

علاوه بر مواردی که ذکر شد، عایق‌بندی و پوشش درونی آن برای ساخت یک سوله استاندارد هم روی قیمت تاثیر می گذارد. این پوشش بخش سقف و بدنه را شامل می شودکه مه هر بخش نوع پوشش به خصوصی دارد که در افزایش یا کاهش قیمت سوله دخیل است.

عایق های مورد استفاده در سوله هم مدل های مختلفی دارند که توفاوت آن ها در شیوه ساخت و متریال آن هاست که آن ها هم هزینه های مخصوص خود را دارند.

 • تعداد طبقات سوله

حتما تاکنون سوله های چند طبقه به چشمتان خورده است. این نوع سوله ها باید زیر بنای بسیار محکمی داشته باشند که این استحکام سبب افزایش بازدهی و عملکرد سوله می شود.

این نوع از سوله ها در مراکز درمانی و ورزشگاه های موقت استفاده بسیاری می شود. محاسبه هزینه این نوع سوله ها کمی سخت و پیچیده است زیرا باید وزن طبقات محسابه شود. به دلیل چند طبقه بودن مجبور به استفاده از متریال های مصرفی زیاد و با کیفیت خوب هستیم تا مشکلی بعد از احداث ایجاد نشود.

علاوه بر وزن طبقات متراژ و بزرگی این نوع سوله ها هم باید به طور دقیق محاسبه شود چون تاثیر مستقیمی روی قیمت دارد.

مطلب مرتبط: ساخت سوله

محسابه آنلاین هزینه سوله

تا این جای مقاله به شما گفتیم که هزینه ساخت سوله به عوامل متعددی برخوردار است که بهتر است با مشاوران  شرکت بیستون ساه در تماس باشید و راهنمایی های مورد نیاز را دریافت کنید

نحوه محاسبه قیمت سوله

اما از متادول ترین مساحت هایی که در ساخت سوله استفاده می شودمی توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هزینه ساخت سوله 300 متری
 • هزینه ساخت سوله 300 متری
 • هزینه ساخت سوله 1000 متری
 • هزینه ساخت سوله 200 متری
 • هزینه ساخت سوله 500 متری
 • هزینه ساخت سوله برای تالار

محاسبه قیمت سوله

برای این کار باید اول از قیمت هر متر مربع سوله اطلاع پیدا کنیم که قیمت هر متر مربع سوله هم بسته به ویژگی هایی همچون نوع مصالح، کاربرد سوله، اندازه و طول دهانه و … تغییر می کند اما به طور تقریبی قیمت هر متر مربع سوله سبک بین 500 هزار تومان و 1,800,000 میلیون تومان متغییر است.

نتیجه گیری

محاسبه ساخت سوله به راحتی امکان پذیر نیست و می توانید با مشاوران بیستون سازه آذران در تماس باشید و راهنمایی های مناسب و دقیقی را دریافت کنید چون سوله ها بسته به موقعیت مکانی و متریال های استفاده شده در آن و …. قیمت های مختلفی دارند.

محاسبه این مخارج نیازمند برآورد دقیق مصالح و نقشه کار بوده و مواردی مانند نوع کاربری سوله، عایق‌های مصرفی و محل احداث و اقلیم آب و هوایی آن، همه بخش‌هایی از این محاسبه را تشکیل می‌دهند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای استعلام قیمت پیام بدین
Scroll to Top