ساخت آبرو سوله

ساخت آبرو سوله

سوله ها جزوی از ساختمان های صنعتی یک طبقه ای هستند که امروزه ساخت و استفاده از آن، رواج بسیار زیادی داشته است. اگر به این سازه هی ساختمانی دقت کافی داشته باشید، متوجه می شوید که سقف بسیاری از آن ها به صورت شیب دار طراحی شده تا در موقع بارش برف و باران، مایع و آبی که به وجود آمده، از سقف سرازیر شود.

شاید این سوال نیز ذهن شما را به خود مشغول کرده باشد که چگونه باید آب روی سقف سوله ها به زمین هدایت شوند؟

پاسخ این سوال همراه با آبرو یا آبراه های سوله به میان می آید که در بیستون سازه آذران به ساخت و طراحی آن، دقت بسیار زیادی شده است.

در رابطه با ساخت سوله ها بیشتر بخوانید: نحوه ساخت سوله استاندارد

انواع آبرو سوله ها

انواع آبرو سوله ها

انواع آبرو سوله را می‌توان با شکل‌های مختلفی طراحی کرد که هر کدام از این طراحی ها به منظور و هدفی اجرا می شوند، به عبارت دیگر محدودیت چندانی برای ساخت آن‌ها وجود ندارد. شما می‌توانید آبرو با سطح مقطع مدنظر را به مهندسین بیستون سازه پیشنهاد بدهید، تا آن ها با توجه به شرایطی که سوه شما در آن قرار گرفته است،تصمیم به طراحی ین آبراه ها بکنند. اما سه مدل رایج از آبرو وجود دارد که معمولا در بازار به میزان بیشتری در دسترس هستند. این مدل‌ها عبارت‌اند از:

 • آبرو سوله K شکل
 • آبرو سوله نیمه گرد
 • آبرو جعبه‌ای

هر یک از آبروهایی که از آن ها نام برده ایم، ویژگی‌های خاصی دارند. در ساخت سوله‌ها معمولا از آبرو نیمه گرد استفاده می‌شود.

استفاده از آبرو ها نیمه گرد به این خاطر است که با قیمت و هزینه کمی که دارند، آب روی سقف را با حجم بیشتر و سریع تری به سمت پایین و زمین هدایت می کند.

 

قیمت و هزینه آبرو سوله ها

با توجه به این که یکی از دغدغه های ساخت سوله و دیگر سازه های ساختمانی هزینه نهایی و قیمت ساخت آن است، شما میتوانید با کمک و همکاری شرکتی معتبر مانند بیستون سازه، با بهترین نمونه کارها و رزومه کاری درخشان، این هزینه ها را حتی در نصب آبرو ها نیز کاهش دهید.

قیمت آبرو هایی که قصد به ساخت و نصب آن دارید، به عوامل مختلفی بستگی دارد که نمونه ای از این عوامل بسیار موثر، شامل موارد زیر است:

 • جنس ورق آبرو
 • نوع طراحی آبرو
 • نوع پوشش دهی ورق آبرو (یک طرفه یا دو طرفه بودن)
 • ابعاد آبرو سوله
 • ضخامت آبرو

با توجه به این مسئله، می توان گفت که قیمت آبراه های سوله، با توجه به ویژگی هایی که دارد، متغیر است.

پروفیل و ورق های گالوانیزه آبرو های سوله

پروفیل و ورق های گالوانیزه آبرو های سوله

پروفیل های آبرو از جنس فولاد هستند که به منظور هدایت و جمع آوری آب باران بر روی سقف ها استفاده می شوند، که با هدف افزایش استقامت در برابر رطوبت، جنس آن معمولا از ورق های گالوانیزه انتخاب می شوند.

امروزه انواع مختلفی از پروفیل آبرو ها تولید می شوند، که هر کدام ابعاد، سایز و کاربرد های متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند، ولی معروف ترین پروفیل آبرو، لندنی، جعبه ای، گرد، مخفی و فیتیله ای است.

کاربرد پروفیل آبرو در سوله ها

پروفیل آبرو یکی از قطعات ساختمانی است که کاربرد بسیار زیاد و فوق العاده ای دارد که نمونه بارز آن ها؛ کنترل، جمع آوری و انتقال آب باران و برف، و با هر مایع دیگری است که بعد از جمع شدن آن ها روی سقف سوله، با کمک پروفیل ها به سمت زمین هدایت می شوند.

همانگونه که گفتیم، کاربرد پروفیل های آبرو بسیار زیاد است که نمونه ای دیگر از آن، عبارت است از:

 • قابل استفاده برای اتصال روی ساندویچ پانل های سقفی
 • مورد استفاده در انواع سقف های شیروانی و غیر شیروانی
 • تولید انواع درب های چوبی و ام دی اف
 • مورد استفاده در محیط های فرآورده مانند سوله مرغداری، گلخانه و گاوداری
 • استفاده در پارکینگ و سقف پارکینگ برای کنترل جریان آب

وزن و ابعاد پروفیل آبرو سوله ها

وزن و ابعاد پروفیل آبرو سوله ها

با توجه به این که گفتیم یکی از عوامل موثر در قیمت آبرو ها سوله، ابعاد آن است، باید بدانید که بعلاوه آن، پروفیل آبراهه ها با توجه به کاربرد های مختلفی که دارد، در ابعاد و ضخامت های مختلفی تولید و نصب می شوند.

این پروفیل ها در دو شکل یک طرفه و دو طرفه ساخته می شوند که هر کدام خاصیت .و کاربری متفاوت و مختص به خود را دارند.

ضخامت و ابعادی که پروفیل ها و آبروهای سوله دارند، شامل اندازه های زیر خواهد بود:

 • ضخامت پروفیل آبراه بین 2 تا 3 میلی متر است.
 • طول پروفیل آبرو 6 متری می باشد.
 • این پروفیل 16 سانتی متر ارتفاع دارد.
 •  بسته به یکطرفه یا دوطرفه بودن پروفیل، ضخامت، طول و وزن این پروفیل متغیر است؛ اما معمولا بیشتر از 70 کیلوگرم می باشد.

با توجه به شرایط مختلفی که هر کدام از کارفرمایان دارند، بنا به درخواست آن ها، این پروفیل و آبروهای سوله، در ابعاد دیگری هم تولید و نصب می شوند. در واقع پروفیل آبرو سوله ها، همان ناودان هایی هستند که در بین اکثر مردم رواج دارند و برای عبور و تخلیه آب ها باران با برف روی انواع سقف ها، مخصوصا سقف ای شیروانی مانند، استفاده می شوند.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را نیز مطالعه کنید: ساخت سوله با LSF

کلام آخر

بیستون سازه یکی از بزرگترین شرکت های ساخت و ساز صنعتی است که با بهترین سابقه، کاربران را در نصب و ساخت سوله ها، کمک میکند و تنها انتظار آن، رضایت مشتریان خود است.

در هر حالت ، ما کنار شما هستیم تا در ساخت سازه های غول پیکر مانند سوله، موفق باشید و بتعوانید نیازها و انتظارات خود ز سوله مورد نظرتان را برطرف کنید.

امیدواریم مانند همیشه، مطالعه ایم مقاله برای شما عزیزان و سروران مفید و قابل استفاده قرار بگیرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای استعلام قیمت پیام بدین