نحوه محاسبه متراژ سوله

نحوه محاسبه متراژ سوله

سوله یکی از سازه هایی است که رفته رفته طرفداران زیادی پیدا می کند زیرا نسبت به ساختمان ها هم زمان کمی برای ساخت آن اختصاص میابد و هزینه مناسبی هم دارد. به همین دلیل اکثر کارفرمان و افراد صاحبان مشاغل برای شروع یک تولیدی یا یک صنعت سوله ها را نسبت به ساختمان و سایر صنایع ترجیح می دهند.

ساخت سوله مراحل مختلفی دارد که یکی از آن ها محاسبه متراژ سوله است. در ادامه این مقاله همراه   باشید تا به بررسی نحوه متراژ سوله بپردازیم.

چگونه متراژ سوله را محاسبه کنیم؟

برای پیدا کردن مساحت یک سوله، باید فضایی را که سازه بنا خواهد شد را مشخص کنید. مساحت حاصل ضرب طول و عرض فضای کف است.

نحوه محاسبه متراژ سوله

در اینجا یک فرآیند گام به گام برای محاسبه مساحت یک سوله آورده شده است:

اندازه گیری طول سوله: فاصله در طولانی ترین سمت فضای کف را اندازه گیری کنید و آن را بر حسب متر بنویسید.

اندازه گیری عرض سوله: فاصله را در امتداد کوتاه ترین سمت فضای کف اندازه گیری کنید و بر حسب متر بنویسید.

ضرب طول و عرض: طول و عرض را با هم ضرب کنید تا مساحت را پیدا کنید.

به عنوان مثال، اگر طول سوله 12 متر و عرض آن 8 متر باشد، مساحت زیر خواهد بود:

مساحت = 12 * 8 = 96 متر مربع

توجه به این نکته ضروری است که این محاسبه تنها فضای کف سوله را به شما می دهد. اگر می خواهید اندازه کل سوله را تعیین کنید، باید دیوارها، سقف و سایر ویژگی ها را در محاسبات خود لحاظ کنید. این کار را می توان با جمع کردن مساحت هر یک از این اجزا و افزودن آن به فضای کف انجام داد. با کمک این فرمول می توان قیمت سوله را هم براورد کرد که برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله نحوه محاسبه قیمت سوله را مطالعه کنید.

به طور کلی، ایده خوبی است که اندازه گیری های خود را به متر جمع کنید تا مطمئن شوید که مواد کافی برای پروژه خود دارید. همچنین مهم است که محاسبات خود را مجدداً بررسی کنید تا مطمئن شوید که مساحت سوله خود را به صورت دقیق به دست آورده دید.

سوله چیست و چگونه ساخته می شود ؟

سوله یک سازه است که بسته به نیاز در اندازه های مختلف و در مدل های مختلف مثل سوله خرپایی، سوله قوسی و… ساخته می شود که برای انبار، سرپناه یا به عنوان فضای کاری استفاده می شود.

سوله ها معمولاً از چوب، فلز یا پلاستیک ساخته می شوند و می توانند در اندازه های مختلف از واحدهای کوچک قابل حمل تا سازه های بزرگتر باشند. ساخت و ساز خاص سوله به مواد مورد استفاده و هدفی که برای آن ساخته شده است بستگی دارد.

در اینجا یک توضیح کلی در مورد نحوه ساخت سوله آورده شده است:

آماده سازی سایت: اولین قدم در ساخت سوله، آماده سازی سایت است. این شامل پاکسازی منطقه، تسطیح زمین و نصب فونداسیون است. می توان از یک دال بتنی، یک پایه بلوک بتنی یا یک پایه چوبی استفاده کرد.

  • قاب بندی: مرحله بعدی قاب بندی سوله است. این شامل ساخت دیوارها، سقف و کف با استفاده از اعضای قاب چوبی مانند 2x4s یا 2x6s است. سپس قاب با استفاده از براکت ها، لنگرها یا پیچ و مهره ها به پایه محکم می شود.

نحوه محاسبه متراژ سوله

  • غلاف: هنگامی که قاب در جای خود قرار گرفت، دیوارها و سقف با روکش پوشانده می شود که معمولاً از تخته سه لا یا تخته رشته ای جهت دار (OSB) ساخته می شود.
  • سایدینگ: سپس نمای بیرونی سوله با سایدینگ پوشانده می شود که می تواند از چوب، فلز، وینیل یا مواد دیگر ساخته شود. سایدینگ محافظت در برابر آب و هوا را فراهم می کند و به ظاهر نهایی آن کمک می کند.
  • سقف: سقف با مواد سقفی مانند زونا، پانل های فلزی یا سقف لاستیکی پوشانده شده است.
  • درها و پنجره ها: سپس سوله در صورت نیاز با درب و پنجره نصب می شود. اینها می توانند از چوب، فلز یا مواد دیگر ساخته شوند.
  • کارهای تکمیلی: مرحله آخر اضافه کردن هرگونه کار تکمیلی به سوله است، مانند تزئینات، رنگ یا پوشش کف.

این یک توضیح کلی در مورد نحوه ساخت سوله است. فرآیند ساخت و ساز خاص ممکن است بسته به اندازه و طراحی سوله و همچنین مواد مورد استفاده متفاوت باشد. رعایت قوانین و مقررات محلی ساختمان هنگام ساخت سوله بسیار مهم است. اگر در مورد روند ساخت و ساز مطمئن نیستید، می توانید با مشاوران بیستون سازه در ارتباط باشید و راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

چه مکان هایی مناسب برای ساخت سوله است؟

بهترین مکان برای ساخت سوله صنعتی به نیازهای خاص کسب و کار بستگی دارد. برخی از عواملی که هنگام انتخاب مکان برای سوله صنعتی باید در نظر گرفته شوند عبارتند از:

نزدیکی به حمل و نقل: محل باید به راحتی توسط کامیون یا وسایل نقلیه دیگر قابل دسترسی باشد تا حمل و نقل کالا به داخل و خارج از سوله به راحتی امکان پذیر باشد.

قوانین منطقه بندی: مکان باید در منطقه ای باشد که برای استفاده صنعتی مناسب باشد و قوانین و مقررات مروبطه رعایت شده باشد.

در دسترس بودن فضا: مکان باید فضای کافی برای تطبیق با اندازه سوله صنعتی داشته باشد و در صورت لزوم امکان گسترش آن در آینده امکان پذیر باشد.

نحوه محاسبه متراژ سوله

دسترسی به آب و برق: مکان باید به برق، آب و سایر امکاناتی که برای فعالیت کسب و کار ضروری است دسترسی داشته باشد.

هزینه: هنگام انتخاب مکان برای سوله صنعتی باید هزینه زمین و تاسیسات را در نظر گرفت.

رقابت: مکان باید از کسب و کارهای رقیب دور باشد تا ریسک از دست دادن مشتریان کاهش یابد.

تقاضای بازار: مکان باید نزدیک بازار هدف باشد تا هزینه های حمل و نقل کاهش یابد و دسترسی مشتری افزایش یابد.

هنگام انتخاب مکان برای سوله صنعتی مهم است که این عوامل را به دقت در نظر بگیرید. طراحی سوله هم یکی دیگر از گام های مهم در این زمینه است که برای دریافت اطلاعات از آن می توانید مقاله نحوه طراحی دستی سوله را مطالعه کنید.

نتیجه گیری

محاسبه متراژ سوله یکی از ابتدایی ترین مراحل در ساخت یک سوله است که به عوامل مختلفی بستگی دارد و در این مقاله ما به بررسی آن ها پرداختیم. اگر شما هم قصد ساخت سوله و شروع یک کسب و کاری را دارید می توانید با تیم پشتیبانی بیستون سازه در تماس باشید.​

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای استعلام قیمت پیام بدین