ساخت پنجره سوله

ساخت پنجره سوله

درب و پنجره ها یکی از مهمترین امکانات و جزئیات یک سازه ساختمانی مانند سوله است که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. درچه هایی به نام پنجره یکی از عواملی است که بر امکانات و زیبایی های انواع سوله ها از جمله سوله های سبک خرپایی، قوسی، پوسته ای، تیرورقی و چادری، می افزاید.

بهتر است بدانید که این پنجره ها با آن که یکی از کوچک ترین موارد قابل توجه در ساخت سازه هایی مانند سوله است، ولی استفاده از آن ها در سازه خود بیار حساس است.

تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا بدانید که شرکت صنعتی و بزرگ بیستون سازه در تبریز با تجربیاتی که به دست آورده و در اختیار شما عزیزان قرار داده است و مقالاتی کاربردی مانند؛ طراحی و ساخت سوله های بتنی چگونه است، محافظت  نگهداری از سوله چگونه است؟ و یا چرا باید به مقاوم سازی سوله توجه کرد؟ در اختیار شما کاربران محترم گذاشته است.

باقی مطلب را بخوانید تا هر چه در رابطه با پنجره سوله ها باید بدانید را در اینجا پیدا کنید.

پنجره مناسب برای سوله کدام ها هستند؟

پنجره مناسب برای سوله کدام ها هستند؟

چند نکته مهم در رابطه با انتخاب پنجره مناسب برای سوله ها وجودئ دارد که می توانید با رعایت آن ها، کاری کنید که پنجره نصب شده بر روی سوله، هیچ گاه از چشم نیوفتد و بسیار کاربردی واقع شود، به گونه ای که هر ساله به فکر تغییر آن نباشید.

نمونه ای از نکاتی که در انتخاب پنجره مناسب حائز اهمیت است، عبارت اند از:

 • نوع پنجره
 • کارایی پنجره در سازه هایی مانند سوله
 • طرح و مدل مورد نظر
 • جنس فریم

بهتر است در این باره بیشتر صحبت کنیم تا در انتخاب پنجره ای مناسب، شک و تردیدی نداشته باشید.

انتخاب پنجره وابسته به نوع آن

انتخاب پنجره وابسته به نوع آن

یکی از مهمترین موارد در انتخاب پنجره مناسب برای سوله ها، نوع پنجره هایی هستند که وابسته به کارکردی که دارند، از یکدیگر متفاوت هستند.

با توجه به این مورد، ما نمونه ای از پنجره ها را خدمت شما عزیزان عرض می کنیم تا با توجه به کارایی هایی که دارند، به سلیقه خود انتخاب کرده و بر روی سوله ها نصب کنید.

نمونه ای از پنجره های موجود در بازار، عبارت اند از:

 • پنجره لولایی Casement Windows

پنجره های لولایی یا یک طرف باز شود نمونه ای از مناسب ترین پنجره ها هستند که در دو جهت چپ و راست، حرکت می کنند و بدون اشغال فضای داخلی توسط باز شوی پنجره، تبادل هوا به راحتی صورت می گیرد.

این پنجره به دلیل دوجداره بودن و ساختار بسیار ظریفی که دارد براغی آپارتمان ها مسکونی، بهترین انتخاب است.

 • پنجره کشویی Sliding Windows

پنجره های کشویی امروزه یکی از پرطرفدار ترین پنجره هایی است که استفاده می شود. این نخمونه از پنجره ها به گونه ای طراحی شده است که به صورت افقی از طرفی به یک طرف دیگر، با سر خوردن روی یک ریل، باز و بته می شود.

پنجره های کشویی دسته ای از پنجره ها هستند که هیچ نیازی به فضای اضافی برای باز و بسته شدن ندارند و این مورد باعث شده است که در پاسیور، ایوان و پیاده روی های تنگ، به جای درب، از این پنجره استفاده شود.

پنجره های کشویی نمونه ای از دریچه هایی هستند که دسترسی آسان و کنترل شده به هوای تازه را فراهم می کنند و در صورت بسته بودن، بهره وری انرژی عالی را ارائه می دهند.

این پنجره ها معمولا برای استفاده در سازه هایی مانند سوله، بسیار مورد استفاده قرار نمیگیرند.

 • پنجره کشویی عمودی Hung Windows

این پنجره ها از دو قسمت ساخته می شوند که یک در در بالا و یک درب در پایی قرار دارد، که جهت باز و بسته شدن آن ها به صورت بالا و پایین یا در وقاع به حالت عمودی است. این مدل در ایران طرفداران زیادی ندارد ولی در دیزاین ساختمان های اروپایی و آمریکایی، طرفداران بسیار زیادی را دارد.

با توجه به موارد بالا، می توان فهمید که پنجره های کشویی عمودی نیز انتخاب خوبی برای اجرای آن در سوله ها نیست.

 • پنجره قوسی Arched Windows

یکی از انواع و مدل های پنجره دوجداره که زیبایی خاص و فوق العاده ای دارد، پنجره های دو جداره قوسی است، که این نمونه از پنجره ها از نظر عملکرد پروفیل و جنس، با دیگر پنجره ها تفاوتی ندارند. تنها تفاوت پنجره های قوسی دوجداره این است که شکل آن ها با دیگر پنجره ها فرق می کند. پروفیل های دو جداره این پنجره قوسی، تاثیر بسیار زیادی بر روی معماری و طراحی ساختمان می گذارد. بنابراین پنجره های قوسی نیز یکی از درچه هایی است که به دلیل زیبایی از مشهوریت فراوانی برخوردار است و نه کاربرد، به همین دلیل استفاده از آن در سوله ها، مناسب و درست نیست.

 • پنجره سایبانی Awning Windows

پنجره های سایباینی و یا بازویی، نمونه ای از پنجره های پرکاربرد در استفاده های کارگاهی، کارخانه ای و سوله ای هستند که به عنواهن دریچه ای برای تهویه مطبوع هوا، رو به بیرون نصب می شوند. و به علاوه زیبایی و ظاهر شیکی که دارند، برای استفاده و نصب برای سوله ها نیز انتخابی مناسب و به جا هستند.

 • پنجره خلیج Bay Windows

پنجره های لولایی خلیجی نمونه ای از پنجره هایی هستند که از نمای سازه بیرون زدگی دارند و همین عامل هم با عث زیبایی و جذابیت این پنجره ها شده است.

از طاقچه ای که با نصب این نوع پنجره در فضای داخلی ایجاد می شود استفاده مفیدی خواهد شد اگر در آشپزخانه باشد به عنوان میز صبحانه، در اتاق به عنوان میز کار و در فضای نشیمن به عنوان صندلی یا دکور کاربرد دارد.

  • پنجره کمانی Bow Windows

  در کل این پنجره های کمانی جزوی از پنجره های مدرن دوجداره ای هستند که به دلیل زیبایی منحصر به فرد آن ها در نمای ساختمان بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند و به نوعی یکی از موارد جذاب در آپارتمان ها و ساختمان ها، در رابطه با فضا و نمای بیرونی به حساب می آید.

  با توجه به این که پنجره های کمانی جزوی از زیبایی های ساختمان است و برای زیبایی نصب و استفاده می شود، گزینه ی مناسبی برای نصب در سوله ها نیست.

  • پنجره بلوک شیشه ای Glass Block Windows

  پنجره بلوک شیشه ای به پنجره ای گفته می شود که با بلوک شیشه ای برای نورگیری، طراحی و اجرا می شود و در اصل وظیفه آن نورگیری و دریچه ای به عنوان تهویه هوای مطبوع استفاده می شود که نیاز به چهارچوب فلزی ندارد و در رنگ و طرح و اندازه های متفاوتی نصب می شوند.

  با توجه به این که پنجره های بلوک شیشه ای جزوی از پنجره هایی است که برای رفع نیاز نصب و اجرا می شود، نمونه ای از پنجره هایی هم به حساب می آید که برای سوله ها و نصب روی آن ها، کاملا مناسب است.

  • پنجره جهشی Hopper Windows

  پنجره های جهشی یکی از پر استفاده ترین پنجره ها در انواع سازه ها هستند که از بالا باز می شوند و معمولا میل لنگ دارند تا به طرف پای باز شوند. این مدل از پنجره ها به طوری طراحی شده اند که در مکان ها و فضا های جمع و جور مورد استفاده قرار می گیرند که این مکان ها می تواند حمام و یا زیر زمینی جمع و جور باشد.

  پنجره های جهشی به داشتن عایق عالی مشهور هستند، به گونه ای که وقتی کامل بسته و جفت شود، در مقابل قاب قرار می گیرد و به طور کامل از نفوذ باد و غبار های ریز در هوا جلوگیری ی کند.

  این نمونه از پنجره ها برای سوله ها مناسب است، فقط باید بدانید که در کجا و به چه اندازه ای نصب کنید.

  • پنجره کرکره ای Jalousie Windows

  پنجره های کرکره ای یک سبک متفاوت و منحصر به فردی است که در ازای برش های فلزی یا شیشه ای طراحی می شود. این پنجره ها مانند کرکره هایی که معمولا از جنس پرده آن را در همه جا دیده اید، باز و بسته می شود که در این مدل اهرم و شاخه های آن را اگر به طرف خود بکشید، چن شکاف برای جریان هوا و آمدن نور به محیط داخل، ایجاد می شکند. این مدل از سوله ها نیز وابسته به نوع سوله که سبک باشد یا تیر ورقی، قوسی باشد و یا خرپایی، متفاوت ست.

  با توجه به موارد بالا، دانستیم که نصب پنجره برای هر کدام از سوله ها با توجه به کارایی و استفاده ای که دارند، متفاوت است. به طور مثل می توانیم بگوییم که برای نصب پنجره سوله، بهتر است میان سوله برای دامداری و سوله سبک ورزشی، تفاوت قائل شد و همچنین پنجره هایی که در سوله های مرغداری اجرا می شود، با پنجره های سوله سبک صنعتی، متفاوت است.

  کلام آخر

بیستون سازه یکی از بهترین شرکت های ساخت و ساز است که با ماهر ترین مهندسان، شروع به فعالیت کرده و رزومه خود را به صورت درخشان و کاملا عالی، پر کرده است. به طوری که هیچ شکی در ساغخت و ساز هایی که گروه های بیستون سازه آذران در آن ها دست داشته است، وجود ندارد و میتوانید با اطمینان کامل سازه های خود را به دستان مهندسین این حوزه بسپارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای استعلام قیمت پیام بدین