درصد-استاندارد-شیب-سقف-سوله

درصد استاندارد شیب سقف سوله

سوله یکی از سازه هایی است که امروزه کارفرمایان زیادی به سمت آن می روند و برای شروع یک کسب و کار از آن استفاده می کنند. شیب سقف سوله یکی از مواردی است که هنگام ساخت و ساز بنا باید به آن توجه شود و از مهم ترین موارد است، در ادامه این مقاله همراه بیستون سازه باشید تا به بررسی این مورد بپردازیم.

سوله چیست

سوله چیست؟

سوله صنعتی نوعی سازه بزرگ و تک طبقه است که معمولاً برای مقاصد تولیدی، ذخیره سازی یا انبارداری استفاده می شود. سوله های صنعتی به گونه ای طراحی شده اند که انواع فرآیندهای صنعتی را در خود جای دهند و می توانند برای رفع نیازهای خاص سفارشی شوند. آنها معمولاً از فلز، بتن یا ترکیبی از مواد ساخته می‌شوند و به گونه‌ای طراحی می‌شوند که بادوام، کاربردی و کم تعمیر باشند.

برخی از ویژگی های رایج سوله های صنعتی شامل سقف های بلند، دیوارها و سقف های تقویت شده، مصالح مقاوم در برابر آتش و دسترسی آسان برای بارگیری و تخلیه تجهیزات سنگین می باشد. آنها همچنین ممکن است دارای سیستم های کنترل آب و هوا برای تنظیم دما و رطوبت، و همچنین سیستم های الکتریکی و لوله کشی برای پشتیبانی از فرآیندهای صنعتی باشند.

سوله‌ سبک می‌تواند از نظر اندازه بسیار متفاوت باشند، از سازه‌های کوچک که برای ذخیره‌سازی استفاده می‌شوند تا ساختمان‌های بزرگ که برای تولید یا مونتاژ استفاده می‌شوند. آنها معمولاً در مناطق صنعتی، نزدیک زیرساخت های حمل و نقل و سایر مشاغل تجاری و صنعتی قرار دارند.

سوله های صنعتی علاوه بر اینکه به عنوان فضایی برای فرآیندهای صنعتی عمل می کنند، می توانند ذخیره سازی ایمن و مقرون به صرفه برای کالاها و تجهیزات نیز فراهم کنند. آنها را می توان برای برآوردن الزامات امنیتی خاص، با ویژگی هایی مانند ورودی های امن، حصارهای محیطی، و سیستم های نظارت طراحی کرد.

به طور کلی سوله های صنعتی نقش حیاتی در پشتیبانی از عملیات صنعتی و تجاری ایفا می کنند و راه حلی انعطاف پذیر و مقرون به صرفه برای طیف وسیعی از نیازهای صنعتی و ذخیره سازی ارائه می دهند.

هم چنین برای اطلاعات بیشتر در مورد سوله ها می توانید مطلب هزینه و قیمت ساخت سوله های فولادی چقدر است؟ را مطالعه فرمائید تا به همراه بیستون سازه توانسته باشیم اطلاعات کاملی را در اختیار شما گذاشته و به تمامی سوالات شما بهترین و کامل ترین پاسخ را داده باشیم.

مشخصات یک سوله استاندارد مرتبط با چه مواردی است؟

با توجه به این که در سال های اخیر، اتفاقات عجیب و ناگواری پس از ساخت و اجرای سوله ها افتاد، بحث استاندارد سازی این ساز ها و ساخت سوله های استاندارد، مطابق با معیار های جهانی و بین المللی، بسیار مهم است و مهندسان باید توجه ویژه ی روی استاندارد بودن اجزای مختلف سوله، از جمله؛ ابعاد سوله، مواد اولیه مصرفی و مورد استفاده در اجرا و ساخت سوله، رعایت وزن استاندارد و همچنین رعایت اصول معماری در ساخت بنای سوه خواهند داشت.

با توجه به اهمیت استاندارد بودن سوله ها، در این قسمت، قصد ما این است که در رابطه با مشخصات یک سوله استاندارد صحبت کنیم و عواملی را که در افزایش و کاهش استاندارد های یک سوله موثر است را مورد بررسی قرار دهیم.

در حالت کلی آیتم هایی که برای یک سوله باید رعایت شود، به دلیل استحکام، مقاومت، استقامت و زیبایی بنای سوله است. برای رعایت تمامی استانداردهای ساخت سوله، باید در موارد زیر، بیشتر از مراحل دیگر توجه شود:

 • تعیین ابعاد استاندارد سوله
 • دفترچه محاسبات سوله
 • خرید مصالح استاندارد
 • دقت بسیار زیاد در اجزای سوله

سقف سوله یکی از مهمترین آیتم هایی است که باید در ساخت سوله، به آن توجه بسیار زیادی شود. در ادامه به استاندارد های ساخت سقف سوله نیز اشاره خواهد شد.

عوامل تعیین کننده اندازه شیب سقف

یکی از مهمترین آیتم های طراحی و ساخت هر نوع سوله ای، مشخص کردن درصد درست و دقیق شیب سقف آن است. باید افزود که مانند سایر اجزای سوله، این درصد نیز در مناطق مختلف و شرایط وابسته به آن، متغیر است. در تعیین سطح شیب سقف سوله، دو عامل بسیار اساسی، تعیین کننده آن است. این عوامل از قرار ذیل است:

 • عرض دهانه سوله
 • موقعیت جغرافیایی قرار داشتن سوله

درصد شیب سقف، در رابطه با موقعیت جغرافیایی

یکی از مهمترین مواردی که در محاسبه درصد شیب سقف سوله بسیار مهم است، توجه به شرایط جغرافیایی و آب و هوایی خواهد بود. برای مثال، در مناطقی که معمولا کوهستانی هستند و احتمال بارش برف و باران در آن منطقه زیاد است، استفاده ار سقف های صاف و با شیب کمتر، زیاد مناسب نیست.

زیرا که در هر کدام از این حالت ها، مشکلاتی برای سازه به وجود می‌آید. برای بررسی مناسب ترین شیب برای سقف سوله در مناطق مختلف، می‌توان به سه دسته مختلف تقسیم بندی کرد، که موضوعات کلی آن عبارت است از:

 • شیب سقف در مناطق جنوبی کشور (مناطق گرم و خشک ایران)
 • در مناطق مرکزی و معتدل شیب سقف سوله در چه محدوده ای می تواند منظور گردد؟
 • بهترین اندازه شیب سقف برای سوله در مناطق شمالی کشور (منطقه ای با بارش زیاد باران)

در رابطه با هر نوع موقعیت جغرافیایی، طراحان و معماران ساخت سوله، قادر به اجرای طرح های متفاوتی هستند که نمایندگان بیستون سازه، با توانایی های بالا توانسته اند بهترین و خاص ترین سازه ها را برای کاربران و مشتریان خود، اجرا کنند.

برای مشاهده رزومه و سابقه این شرکت صنعتی، می توانید در سایت ما، در قسمت نمونه کار ها هر آنچه که در رابطه با این شرکت میخواهید بدانید را مطالعه کنید.

درصد استاندارد شیب سقف سوله چه قدر است؟

درصد استاندارد شیب سقف سوله، که به عنوان شیب نیز شناخته می شود، بسته به عوامل متعددی مانند کاربرد مورد نظر سوله، مکان و آب و هوا و ترجیحات شخصی می تواند متفاوت باشد. با این حال، در اینجا چند شیب سقف رایج برای سوله ها آورده شده است:

 • شیب 2/12: گام 2/12، به این معنی که سقف به ازای هر 12 اینچ حرکت افقی، 2 اینچ بالا می رود، یک شیب معمول برای سوله های کوچک است. این گام کم امکان نصب آسان مواد سقف را فراهم می کند و فضای سر کافی را در داخل سوله فراهم می کند.
 • شیب 4/12: شیب 4/12، به این معنی که سقف به ازای هر 12 اینچ حرکت افقی، 4 اینچ بالا می رود، یک شیب معمول برای سوله های بزرگتر است. این زمین کمی تندتر زهکشی بهتری را فراهم می کند و می تواند پنجره ها یا نورگیرهای بزرگتر را در خود جای دهد.
 • شیب 6/12: شیب 6/12، به این معنی که سقف به ازای هر 12 اینچ حرکت افقی، 6 اینچ بالا می رود، یک شیب معمول برای سوله های ذخیره سازی یا کارگاه ها است. این شیب تندتر فضای سر بیشتری را فراهم می کند و امکان نصب آسان تهویه سقف را فراهم می کند.
 • شیب 8/12: شیب 8/12، به این معنی که سقف به ازای هر 12 اینچ حرکت افقی 8 اینچ بالا می رود، یک شیب معمولی برای سوله هایی است که برای فضاهای زندگی یا کار استفاده می شود. این شیب تندتر فضای سر بیشتری را فراهم می کند و فضای ذخیره سازی بیشتری را در اتاق زیر شیروانی فراهم می کند.

اینها تنها چند نمونه از شیب سقف های متداول برای سوله ها هستند. شیب سقف ایده آل برای سوله شما به نیازهای خاص شما و طراحی سوله بستگی دارد.

هم چنین برای اطلاعات بیشتر در مورد سوله ها می توانید مطلب کاربرد های سوله فولادی چیست؟ را مطالعه فرمائید تا به همراه بیستون سازه توانسته باشیم اطلاعات کاملی را در اختیار شما گذاشته و به تمامی سوالات شما بهترین و کامل ترین پاسخ را داده باشیم.

سقف سوله چگونه باید طراحی شود؟

طراحی سقف سوله یک نکته مهم است، زیرا می تواند بر عملکرد و دوام سوله تأثیر بگذارد. در اینجا چند فاکتور برای طراحی سقف سوله وجود دارد:

 • شیب سقف: شیب یا شیب سقف بر میزان فضای سر داخل سوله، میزان نور وارد شده به سوله و سهولت نصب مصالح سقف تأثیر می گذارد. شیب سقف می تواند از 2/12 کم تا شیب 12/12 متغیر باشد.
 • مواد سقف: انتخاب مواد سقف می تواند بر دوام، ظاهر و نگهداری سوله تأثیر بگذارد. گزینه ها عبارتند از زونا آسفالت، پانل های فلزی، پلاستیک راه راه، و سقف لاستیکی.
 • تهویه: تهویه کافی برای خنک نگه داشتن سوله در هوای گرم و جلوگیری از تجمع رطوبت مهم است. دریچه های سقفی، دریچه های شیروانی و دریچه های برآمدگی را می توان برای تامین تهویه استفاده کرد.
 • زهکشی: سقف باید طوری طراحی شود که زهکشی مناسبی داشته باشد تا از جمع شدن آب روی سقف و ایجاد نشتی جلوگیری شود. این را می توان از طریق استفاده از لبه ها، ناودان ها و آبریزها به دست آورد.
 • بار برف: اگر سوله در منطقه ای با برف سنگین قرار دارد، سقف باید طوری طراحی شود که وزن برف را تحمل کند. این ممکن است شامل استفاده از مواد بام ضخیم تر، افزودن تکیه گاه سازه ای، یا نصب محافظ برف برای جلوگیری از سر خوردن برف از سقف باشد.
 • نورپردازی: برای تامین نور طبیعی داخل سوله، نورگیر یا پنجره اضافه کنید. محل قرارگیری پنجره ها باید به گونه ای طراحی شود که روشنایی بهینه را فراهم کند و امکان تهویه را فراهم کند.
 • زیبایی شناسی: طراحی سقف سوله همچنین می تواند ظاهر کلی سوله را تحت تاثیر قرار دهد. سقف شیبدار می تواند ظاهری سنتی به سوله ببخشد، در حالی که سقف تخت می تواند ظاهری مدرن و مینیمال را ارائه دهد.

اینها تنها چند فاکتور هستند که در طراحی سقف سوله باید در نظر گرفته شوند. طراحی ایده آل به استفاده مورد نظر از سوله، آب و هوای محلی و ترجیحات شخصی بستگی دارد.

نتیجه گیری

درصد استاندارد شیب سقف سوله یکی از مهم ترین مواردی است که هنگام ساخت سوله باید به آن توجه کنید و آن را رعایت کنید. شما می توانید برای دریافت مشاوره با پشتیبانان بیستون سازه در تماس باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای استعلام قیمت پیام بدین
Scroll to Top