نحوه اجرای فونداسیون سوله سبک

نحوه اجرای فونداسیون سوله سبک

یکی از مهم ترین بخش های سوله فونداسیون آن است که وظیفه آن انتقال نیرو از ستون ها به زمین و خاک اطراف آن است. نوع و اندازه پی را می توان با توجه به نوع سازه و بزرگی نیروها، ساختار لایه و نوع خاک و شرایط آب و هوایی منطقه انتخاب و تعیین کرد. عمق، طول و عرض فونداسیون به یک سری موارد وابسته است که می توان به وزن ساختمان، تعداد طبقات و نوع خاک اشاره کرد در ادامه این مطلب همراه بیستون سازه باشید تا به بررسی نحوه احرای فونداسیون سوله سبک بپردازیم..

فونداسیون سوله چیست و چند نوع دارد

طبقه بندی فونداسیون سوله ها بر اساس عمق و نوع عملکرد صورت میگیرد که  اگر لایه مقاوم در عمق کمی از سطح زمین قرار گرفته باشد، محل قرار گیری فونداسیون سوله در نزدیکی سطح زمین است. اگر این شرایط فراهم نباشد، برای دسترسی به لایه مقاوم، عمق فونداسیون باید افزایش پیدا کند.

نحوه اجرای فونداسیون سوله سبک

فونداسیون ها به چند دسته تقسیم می شوند

 • فونداسیون کم عمق معروف به فونداسیون سطحی

فونداسیون هایی که نسبت عمق به عرض آن‌ها کمتر از یک یا برابر آن باشد فونداسیون سطحی نامیده می شود.

 • فونداسیون منفرد

فونداسیونی که یک بار یک ستون منفرد یا یک دیوار را حمل کند.

 • فونداسیون مرکب

فونداسیونی که بتواند  که بار دو یا چهار ستون را حمل کند.

 • فونداسیون گسترده

نوعی شالوده است که بار چندین ستون با فواصل نامنظم یا چندین ردیف ستون موازی را حمل می‌کند و در زیر بخشی از ساختمان یا کل آن قرار می‌گیرد.

مطلب مرتبط: نحوه محاسبه قیمت سوله

این نوع از فونداسیون برای ساختمان هایی استفاده می شود که زمین آن محل قابل تراکم باشد یعنی تشکیل شده از خاک، رس بسیار نرم، رسوبات آبرفتی و مواد خاکریز باشد.

 اجرای فونداسیون سوله چند مرحله دارد

فونداسیون سوله برای این که به مرحله اجرایی برسد باید یک سری مراحل را طی کند که در ادامه به بررسی تک تک آن ها می پردازیم.

نحوه اجرای فونداسیون سوله سبک

 • تهیه نقشه فونداسیون سوله

طرح فونداسیون سوله با توجه به اندازه تعیین می شود. نقشه فونداسیون سوله شامل دو بخش است که شامل نقشه کلی و نقشه پایه می باشد. هر چه سایز سوله بزرگتر باشد هزینه و قیمت فونداسیون افزایش می یابد.لازم به ذکر است که فونداسیون جزء بسیار مهم سوله می باشد لذا به استاندارد های قیمت فونداسیون سوله باید توجه کرد و سرخود قیمت ها را تغییر نداد

 • تسطیح زمین

مسطح کردن زمین یکی از ابتدایی ترین راه هایی است که باید طی شود تا سوله را بتوان به راحتی نصب کرد. این فرایند باید به گونه ای انجام شود که هم خاک سفت شود و هم شیب نداشته باشد. اکر زمین شیب دار باشد باید شیب آن گرفته شود. اگر سوله تراز نباشد نمی توان آن را نصب کرد به همین دلیل یکی از ملزومات کار هنگام نصب سوله تراز بودن زمین است.

 • اجرای بتن مگ

بتن مگر بتنی است با محتوای سیمان کم (بین 100 تا 150 کیلوگرم سیمان در متر مکعب). پس از اتمام خاکبرداری، باید محل مورد نظر را برای اجرای فونداسیون آماده کنید. بنابراین قبل از ریختن بتن اصلی باید بتن مگر به ضخامت 10-15 سانتی متر، در محلی که میزان سیمان در متر مکعب آن 150 کیلوگرم باشد، بتن ریخته می شود.

استفاده از بتن مگر باعث آلودگی بتن اصلی نمی شود و رطوبت آن جذب نمی شود. دلیل دوم استفاده از این نوع بتن صاف کردن سطح اولیه محل ریختن بتن است.

 • بولت گذاری فونداسیون سوله

ستون برای این بتواند روی فونداسیون قرار ببگیرد باید سوله پیچ و مهره شود. فرایند این کار به این روش است که پیچ های ضخیم و بلند Bolt در فونداسیون قرار داده شدهو عملیات بتن ریزی روی آن صورت می گیرد، بعد از آن پایه ستون سوراخ شده از قبل  روی فونداسیون قرار میگیرد به گونه ای که پیچ ها درون سوراخ ها قرار گرفته شوند.بعد اتمام این کار ها توسط مهره پیچ ها محکم می شوند تا از خطرات احتمالی جلوگیری شود.

مطلب مرتبط: آموزش طراحی فونداسیون سوله

 • نصب سوله

در این مرحله ستون هایی که از قبل برای شما ساخته شده است روی بولت ها توسط جرثقیل نصب می شود.

هزینه فونداسیون سوله

هزینه فونداسیون سوله به عوامل مختلفی بستگی دارد اما نسبت به سایر سازه ها هزینه آن نسبتا کمتر است این عوامل شمال موارد زیر است.

 • خاک

به نسبت مقاومت خاک در مقابل فشار هزینه فونداسیون سوله کم و زیاد می شود.

 • مصالح

مورد بعدی هزینه هایی است که برای تامین مصالح استفاده می شود که عمده این هزینه فونداسیون سوله برای خرید بتن و میل گرد خرج می شود.

 • دستمزد مجری

بر حسب تبحر و سابقه دستمزد مجریان فونداسیون متغییر است.

مطلب مرتبط: نحوه ساخت سوله صنعتی

شرکت بیستون سازه آذران

شرکت بیستون سازه آذران مفتخر است که برای اولین بار در ایران اقدام به طراحی و ساخت سازه‌های بی‌ستون لوله ای (سوله سبک سیلندری) می‌نماید. هزینه باور نکردنی، سرعت استثنائی و مقاومت بسیار زیاد این سازه‌ها در شرایط سخت آب و هوایی و اقلیمی همچون برف سنگین، طوفانها، گردبادها و همچنین زلزله‌های شدید، آنها را جهت ساخت بناهای مهمی همچون مدارس، بیمارستانها، ساختمانهای اداری و تجاری، مکانهای ورزشی، بناهای مسکونی و … ایده آل ساخته است.

نحوه اجرای فونداسیون سوله سبک

نتیجه گیری

در این مقاله درباره فونداسیون سوله سبک صحبت کردیم و مطالب مهمی درباره چیستی فونداسیون و نحوه اجرای آن بیان کردیم. نظر شما در این باره چیست؟ با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید. همچنین می توانید برای دریافت مشاوره در زمینه انواع سوله و ساخت آن، با پشتیبانان بیستون سازه در تماس باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای استعلام قیمت پیام بدین