بهترین سوله برای دامپروری

بهترین سوله برای دامپروری

یکی از نیاز های اولیه و بسیار مهم برای بشر که از ابتدای آفرینش تا بدین روز همیشه برای تامین آن با چالش های مختلف روبرو بوده است، دسترسی سریع و تامین مواد غذایی است. مواد غذایی که برای حیات بشر یکی از مهم ترین نقش ها را ایفا می کند اما منظور از مواد غذایی کدام ها است؟ بیشترین استفاده در مواد غذایی از کدام گروه های غذایی است؟

گوشت، یکی از اصلی ترین مواد غذایی و فرآوری شده که سهم بسیار مهمی در وعده های غذایی ما دارد. در گذشته برای تامین گوشت مورد نیاز از روش های ابتدایی مانند شکار استفاده می شد ولی با گذشت زمان و درک بشر به اینکه به جای شکار می تواند خود آن را پرورش داد سبب شد تا انقلابی در زمینه پرورش حیوانات و به دنبال آن کشاورزی گردد. با گسترش حوزه پرورش حیواناتی که بتوان از گوشت آنها استفاده کرد، زمین هایی پدید آمدند که مالک آنها در تعداد زیادی از حیوانات اهلی مانند گوسفند، گاو و مانند آن را شروع به پرورش و نگهداری کردند.

اما این زمین ها به دلایل مختلف مانند نداشتن فضای مورد نیاز و مناسب، دسترسی نداشتن به تهویه هوای مطبوع و عوامل زیاد برای پرورش این حیوانات زیاد مناسب نبودند و همین امر باعث می شد که خسارت های جبران ناپذیری برای مالکان در پی داشته باشد. از همین رو باز هم سوله ها به عنوان یک راه حل و مشکل گشا به جامعه معرفی شد، سوله هایی که با داشتن یک فضای امن و بسته در عین حال برخوردار بودن از امکانات زیستی بسیار مناسب و شرایط ایده آل بهترین پیشنهاد برای پرورش گاو و گوسفند هستند.

در این مقاله از بیستون سازه قصد داریم شما را بیشتر با این نوع سوله ها آشنا کنیم و به معرفی برخی از قسمت ها و جزئیات این سوله ها بپردازیم که ببینیم اصلا بهترین سوله برای دامداری ها چه نوع سوله ای است؟ چه ویژگی هایی دارد؟ ساخت آن برای مالک گاوداری چقدر هزینه در بر داشته است؟ پاسخ همه این سوالات را قرار است در این مقاله بررسی کنیم پس با ما همراه باشید.

های گاوداری - بهترین سوله برای دامپروری | سوله سبک بیستون

دامپروری در ایران

دامپروری در ایران تاریخچه بسیار طولانی مدت را برای خود اختصاص داده است اگر به برخی از کتاب های تاریخی و نوشته های موثق از زمان قدیم ایرانی یک نگاهی بکنید متوجه خواهید شد که از زمان های بسیار قدیم که شاید برای چند هزار سال قبل است، مردم و جامعه برای تامین گوشت مورد نیاز و محصولات لبنی به پرورش دام روی آورده بودند. اما موردی که همیشه در این حوزه اشتباه گرفته می شود تفاوت میان دامداری و دامپروی است.

شاید این سوال برای شما هم پیش آید که دامپروری و دامداری چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند؟ اگر به صورت کلی به هر دو صنعت نگاه کنیم تصور بر این خواهد بود که هر یک در جایگاهی مشغول به پرورش دام و استفاده از گوشت و محصولات دامی مشغول هستند. ولی اینگونه نیست، دامداری بیشتر از طریق روش های سنتی و ساده اقدام به نگهداری و پرورش دام می کند ولی در دامپروری از روش های علمی و کاربردی استفاده می شود که تا در سریعترین زمان ممکن دام را به مرحله شیردهی و یا وزن آن را به شرایط ایده آل برسند تا بتوان گوشت آن را به مصرف رساند.

اگر بخواهیم به صورت خلاصه برای شما تفاوت های این دوشاخه حیاتی کشاورزی را بیان کنیم، می توان گفت که دامپروری بیشتر از روی روش های نوین و علمی اقدام به پرورش دام می کند و مواد غذایی که برای خوراک دام مورد استفاده قرار می گیرد از برخی فرآورده ها و مکمل ها تشکیل شده که سبب می شود تا دام در سریعترین زمان ممکن به شرایط ایده آل دست پیدا کند.

دامداری - بهترین سوله برای دامپروری | سوله سبک بیستون

ولی در دامداری این قضیه کمی متفاوت است و دام ها در یک مکان مشخص با خوراک مشخص نگهداری نمیشوند بلکه به صورت اهلی شده بیشتر توسط قشر روستایی در چراگاه ها و علف زارها به صورت آزاد پرورش می یابند. اغلب مواد غذایی دام را در این روش چراگاه های طبیعی تامین می کنند.

اما موضوع ما در این قسمت مربوط به دامپروری است، زیر شاخه ای مهم از کشاورزی که مانند رگ حیاتی کشاورزی در اقتصاد کشور ها فعال است. روش های علمی و نوین که در دامپروری مورد استفاده قرار میگیرد بیشتر برای افزایش بهره وری استفاده می شود که باعث می شود هم محصولات در سریعترین زمان ممکن و با بیشترین کیفیت به دست مصرف کننده برسد از این طرف هم با بالا رفتن سرعت باعث می شود که سود و سرمایه اولیه زودتر به گروه برگردد.

اهمیت سوله برای دامپروری

از اهمیت خوراک دام دا روش های نوین در پرورش دام گفته شد ولی بیشترین تاثیری که نیاز هر گاوداری و گروه پرورش دامی است مربوط می شود به سوله، سوله هایی که برای پرورش دام استفاده می شود از قسمت های مختلف تشکیل شده اند که هر بخش کاربری متفاوتی برای خود دارد و فعالیت های متفاوتی در آنها انجام می گیرد. اکثر سوله های گاوداری ها و گروه های پرورش دام را از نوع سوله سبک احداث می کنند، چون هم هزینه های ساخت آن نسبت به سایر سوله ها و سازه های سنگین کمتر است و هم در مدت زمان کمتری می توان آن را به کاربری رساند.

مطالب مرتبط : ساخت سوله از صفر تا صد

سوله هایی که به منظور نگهداری از دام ساخته می شوند از کانال کشی هایی برخوردار می باشند که هوای تازه را از بیرون به داخل فضای سوله انتقال می دهد و شرایط را از لحاظ دما و کیفیت هوا ایده آل نگه می دارد. علاوه بر این فضای داخل سوله به بخش هایی توسط دیوار های بتنی و یا نرده های آهنی تقسیم می شود که همانطور که گفته شد این بخش ها کاربری متفاوتی با یکدیگر دارند. در ادامه بیشتر با این قسمت ها آشنا خواهیم شد.

سوله در دامپروری - بهترین سوله برای دامپروری | سوله سبک بیستون

آغل 

یکی از بخش های سوله دامداری که بیشتر فعالیت ها در آنجا انجام می شود، آغل است. آغل محلی برای استراحت و خواب دام ها می باشد. در سال های اخیر برای برای جدا کردن جای دام ها در داخل سوله از دیوار های بتنی استفاده می شد که در برخی مواقع برخورد های کوچک حیوانات با دیواره ها سبب زخمی شدن آنها می شد ولی اموزه از نرده های آهنی و با قابلیت حرکت دادن و انتقال برای جدا کردن محل استراحت دام ها استفاده می شود که هم هزینه کمتری دارد و هم می توان در زمان های مختلف فضا را کوچکتر و یا بزرگتر نمود.

مطالب مرتبط : چگونه سوله ارزان بسازیم؟

این نرده ها با وصل شده به دیواره سوله ها به راحتی می توانند ثابت و یا انتقال یابند و شما می توانید این شیوه را امروزه در سوله های گاوداری بسیار بزرگ و پیشرفته نیز مشاهده کنید. علاوه بر دیوار ها کف زمین نیز در سیلوهای گاوداری متفاوت می باشد، بدین صورت که بیشتر از ترکیبات سیمان و سنگ استفاده می شود حتی شما می توانید در برخی موارد کف های خاکی و ساده را نیز مشاهد کنید. برای ساخت سوله های پرورش دام، زیر سازی سوله خیلی زیاد حساسیت ندارند و در صورت زیر سازی باید از موادی استفاده سود که رطوبت را در خود حفظ نکند.

پنجره ها و سیستم تهویه سوله

علاوه بر کانال کشی های که اغلب گاوداری ها برای برخورداری از هوای تازه انجام می دهند، پنجره هایی در دیواره های سوله ساخته می شود که درب ندارند و همیشه باز هستند تا هوای تازه را به داخل منتقل کنند اما امکاناتی دارد که در فصل های سرد سال می توان درب هایی برای آنها نصب کرد.

تهویه سوله دامداری - بهترین سوله برای دامپروری | سوله سبک بیستون

مطالب مرتبط : بهترین سیستم گرمایشی مناسب سوله ها

فضای باز برای سوله

برای این دسته از سوله ها که برای پرورش دام مورد استفاده قرار می گیرد، علاوه بر تقسیم بندی فضای داخلی سوله و راه اندازی سیستم تهویه برای آن، محوطه و فضای باز گسترده نیز در نظر میگیرن که در برخی از ماه های سال دام را به بیرون از سوله انتقال می دهند تا هم از فضای بیرون بهره مند شود و هم بتوان به تعمیرات و تغییراتی در داخل سوله پرداخت.

کلام آخر

سوله هایی که برای گاوداری ها و پرورش دام مورد استفاده می شود شباهت زیادی به سوله های صنعتی دارد و تفاوت چندانی ندارد ولی فضای داخلی آنها کاملا متفاوت است. بخش های مختلفی که برای مصرف خوراک و استراحت تشکیل شده است از ساختار متفاوتی برخوردار می باشد. در آخر اگر این مطلب برای شما مفید بود می توانید نظرات و پیشنهادات خود را برای ما بنویسید.

 

درباره “بهترین سوله برای دامپروری” بیشتر بخوانید:

پاسخ دهید