آموزش طراحی فونداسیون سوله

آموزش طراحی فونداسیون سوله

شالوده یا فونداسیون سوله در هر سازه ساختمانی، در حقیقت بخش به هم پیوسته زیرین از کف سازه بوده که با زمین در تماس مستقیم می باشد و وظیفه اش انتقال دادن برآیند بارهای ساختمان به زمین می باشد. مثلا همه سنگینی سوله بر روی فونداسیون آن وارد شده و همین امر کفایت می کند تا بتوان به اهمیت بالای این قسمت در صنعت سوله سازی پی برد.

لازم به ذکر است پدیده نشست در ساختمان، موضوعی غیر قابل اجتناب بوده و بی شک رخ خواهد داد؛ با این حال اما پی ریزی دقیق و اجرای یک فونداسیون سوله با کیفیت قادر است تا از مقدار و شدت بروز نشست در سازه ها کم کند و در عین حال کمک می نماید تا میزان نشست در همه سطح سازه، به صورت مساوی حفظ گردد که این امر در اصل موضوع بسیار مهمی از لحاظ عمرانی به حساب می آید.

در عین حال وظیفه دیگری که از پی ریزی انتظار داریم این بوده که سازه را در مقابل واژگونی و تخریب حاصله از نیرو های جانبی وارد شده، ایمن نگه دارد. لذا طبیعی است تا چنانچه پی ریزی ضعیفی در طراحی سوله صورت گیرد؛ امکان تخریب سازه به دنبال کمترین فشار جانبی همچون باد و زلزله وجود دارد.

آموزش طراحی فونداسیون سوله

ساختار فونداسیون سوله

در نگاه نخست تفاوتی بین فونداسیون سوله و پی ریزی ساختمانی وجود نداشته و در حقیقت هر دو عملیات، از فرآیند های شبیه به هم پیروی می نمایند. گفتنی است بتن مسلح یا بتن آرمه به عنوان ترکیب بتن و میلگرد، اصلی ترین متریال به منظور ساخت فونداسیون قلمداد شده و به این فرآیند استقرار میلگردها در بستر فونداسیون، آرماتوربندی اطلاق می گردد.

در اصل آن چیزی که مقاومت مورد احتیاج در فونداسیون را فراهم می کند؛ آرماتورها هستند. لازم به ذکر است آنچیزی که در اجرای سوله سازی رخ می دهد؛ شبکه ای بوده که بواسطه میلگرد های با ضخامت گوناگون در هم بافته شده و ضروری است تا فواصل بین ردیف های طولی و عرضی، میزان مشخص و ثابتی باشد. در صورتی که این فاصله از حد مشخصی بیشتر باشد؛ احتمال ریزش بتن و نیز تخریب فونداسیون موجود می باشد.

دلیل ترکیب فولاد و بتن در فونداسیون

گفتنی است ترکیب فولاد و بتن در ساخت بتن آرمه، ترکیبی شگفت انگیز بوده که سبب رخ دادن خواص مکانیکی قابل توجهی خواهد شد. در حقیقت هر کدام از این دو ماده ، خواص مخصوصی را داشته که بهره گیری از هر دوی آنان در کنار همدیگر، تمامی خواص مورد نیاز را نصیب سازه خواهد نمود. لازم به ذکر است بتن ذاتا مقاومت فشاری بسیار زیادی داشته و در مقابل تنش های فشاری، عملکرد بسیار خوبی را از خود به نمایش می گذارد که در زیر سازی به آن احتیاج است؛ به همین دلیل مناسب ترین بستر به منظور کف سوله، بی شک بواسطه بتن ریزی انجام می شود.

آموزش طراحی فونداسیون سوله

با این حال اما موضوع این می باشد که بتن در مقابل نیروهای کششی، ضعف عملکردی داشته و سریعا دچار شکست می گردد. از طرفی دیگر فولاد از خود مقاومت بسیاری در مقابل کشش نشان داده و به همین دلیل در فونداسیون سوله، بتن را به فولاد مسلح می نمایند.

لازم به ذکر است بتن در ترکیب با میلگرد های فولادی به قدری چسبندگی بوجود می آورد که پی، در عمل به یک سازه یکپارچه تبدیل شده و تغییر شکل فولاد و بتن چه در فشار و چه در حرارت، منطبق بر هم رخ داده و همین موضوع هم سبب زیاد شدن سطح پایداری سوله استاندارد خواهد شد.

فرق بین سوله سبک و سنگین

گفتنی است مطالعه در رابطه با نقشه فونداسيون سوله سبک و سنگين هم قادر است جنبه کسب اطلاعات و هم نیز جنبه آموزشی داشته باشد و یا نیز این امکان وجود دارد تا به  منظور ایده برداری و الگو گیری نیز بهره گرفته شده و از نقشه هایی که پیش از این در این حوزه پیاده سازی و اجرا شده اند؛ کمک گرفته بشود.

در حالت کلی انواع فونداسیون سوله به دو نوع طبقه بندی می شوند :

  1. فونداسیون نواری
  2. فونداسیون منفرد

فونداسیون نواری

این نوع فنداسیون در حقیقت از یک نوار پیوسته بتنی ساخته شده که به منظور گسترده نمودن بار یکنواخت دیوار های آجری یا بتنی و نیز چندین ستون که در یک ردیف قرار دارند طراحی می گردد. لازم به ذکر است پهنای پی نواری، به ظرفیت باربری خاک زیرین پی ها وابسته بوده و ضخامت پی نیز به مقاومت مصالح بستگی دارد. گفتنی است غالبا از فنداسیون نواری به منظور سوله های سبک بهره می گیرند که علت این کار نیز کم بودن فاصله میان قاب های سوله در سوله های سبک بوده که حدودا 3 متر است.

در کل فونداسیون نواری برای سوله هایی با عرض دهانه کمتر از 9 متر گزینه بسیار خوبی می باشد. در ارتباط با نقشه فونداسيون سوله سبک و سنگين، نکته مهم این است که اين طرح به منظور آن دسته سوله هايی مناسب بوده که با ديوار های سبک به اجرا درآورده مي شوند همچون ديوار ساندويچ پانل، يا حتي الامکان در صورتی که ديوار سنگين اجرا مي گردد همچون ديوار 35 سانتی، در دو طرف نما، حداکثر ارتفاع 1.5 متر باشند.

فونداسیون تکی

در این نوع فونداسیون، آرماتورها به شکل یک شبکه حصیری است. باتوجه به این مورد که با وارد آمدن بار ساختمان، بخش تحتانی تحت کشش قرار می گیرد؛ در بخش پایینی پی به اجرا در آورده می شود. گفتنی است اين نوع فنداسيون منفرد سوله به صورتی می باشد که در قسمت زيرین ستون های فونداسيون منفرد اجرا شده و بوسيله شناز به همدیگر متصل مي گردند.

لازم به ذکر است در نقشه فونداسيون سوله سبک و سنگين، از فونداسیون تکی براي سوله های سنگين و نیز سوله هاي سبک بالاتر از دهانه 22 بهره گرفته شده و بسته به دهانه سوله و ديوارهای سوله، اندازه فنداسيون مربعی و شنازهای رابط فرق دارند.

آموزش طراحی فونداسیون سوله

نتیجه گیری

در این مقاله درباره فونداسیون ها و نحوه طراحی آن ها صحبت کردیم . شما می توانید از مشاوران بیستون سازه برای ساخت انواع سوله برای کسب و کار های مختف کمک بگیرید و بهترین سوله ها را بسازید و از آن ها استفاده کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای استعلام قیمت پیام بدین