آشنایی-با-مراحل-ساخت-سوله

آشنایی با مراحل ساخت سوله

ساخت سوله می تواند یک پروژه عالی برای صاحب مشاغل باشد که می خواهند فضای کسب و کار اضافی را به محوطه خود اضافه کنند.

سوله را می توان برای اهداف مختلفی از جمله نگهداری ابزار و تجهیزات باغبانی، دوچرخه و یا حتی به عنوان کارگاه استفاده کرد مخصوصا نوع سوله سبک را که امروزه از پرکاربرد و پرتقاضا ترین نوع سوله هاست که به دلیل امکانات و ویژگی های متمایز نسبت به سایر انواع سوله ها ساخت و بهره برداری بسیار دارد.

با این حال، ساختن سوله می تواند یک کار دشوار باشد، به خصوص اگر قبلاً آن را انجام نداده باشید. در این مقاله به همراه بیستون سازه به مراحل ساخت سوله، از برنامه ریزی و آماده سازی تا ساخت و تکمیل را بررسی خواهیم کرد.

مطلب مرتبط: طراحی و ساخت سوله سبک قوسی ارزان

مرحله-برنامه-ریزی-و-آماده-سازی

مرحله برنامه ریزی و آماده سازی

قبل از شروع ساخت سوله خود، باید مدتی را صرف برنامه ریزی و طراحی آن کنید. با تعیین اندازه سوله مورد نیاز خود، با در نظر گرفتن اقلامی که ذخیره می کنید و هر گونه استفاده دیگری که ممکن است برای سوله داشته باشید، شروع کنید.

هنگامی که ایده اولیه ای در مورد اینکه می خواهید سوله شما چه شکلی باشد به دست آوردید، می توانید شروع به طراحی آن کنید.

منابع آنلاین و برنامه های نرم افزاری زیادی وجود دارند که می توانند به شما در ایجاد یک طرح دقیق برای سوله خود از جمله ابعاد، مواد و جزئیات ساخت کمک کنند.

اولین قدم در ساخت سوله، برنامه ریزی و آماده سازی است. این مرحله شامل تصمیم گیری در مورد اندازه، سبک و مکان سوله شما و همچنین اخذ هرگونه مجوز یا تاییدیه لازم از بخش ساختمان محلی شما است.

همچنین باید ابزار و مواد لازم را جمع آوری کنید، که ممکن است شامل فلزات، مصالح اولیه سقف، میخ، پیچ و سایر اتصالات و نیاز ها باشد.

وقتی نوبت به انتخاب مکانی برای سوله می رسد، باید عواملی مانند قرار گرفتن در معرض آفتاب، زهکشی و دسترسی را در نظر بگیرید. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که سوله شما با قوانین منطقه بندی محلی مطابقت دارد، که ممکن است شامل الزامات عقب نشینی، محدودیت ارتفاع یا سایر قوانین باشد.

مطلب مرتبط: هزیه ساخت هر متر مربع سوله چقدر است؟

مرحله-آماده-سازی-محوطه-و-سایت

مرحله آماده سازی محوطه و سایت

بعد از اینکه برنامه های خود را نهایی کردید، نوبت به آماده سازی سایتی می رسد که سوله شما در آن ساخته می شود. این شامل پاکسازی منطقه از هر گونه زباله یا پوشش گیاهی، تسطیح زمین و اطمینان از زهکشی مناسب محل است.

همچنین ممکن است لازم باشد قبل از شروع ساخت و ساز، هر گونه مجوز یا مجوز لازم را از دولت محلی خود دریافت کنید.

هنگامی که برنامه ای را در نظر گرفتید، وقت آن است که سایتی یا محوطه ای را که سوله شما در آن ساخته می شود آماده کنید. این ممکن است شامل درجه بندی زمین، حذف هر گونه پوشش گیاهی یا تسطیح منطقه باشد.

همچنین باید اطمینان حاصل کنید که محوطه عاری از سنگ، آوار یا سایر موانعی است که می تواند در روند ساخت و ساز اختلال ایجاد کند.

مرحله اجرای فونداسیون

پس از آماده شدن سایت و محوطه، زمان شروع ساخت فونداسیون است. نوع فونداسیونی که انتخاب می کنید به اندازه و سبک سوله شما و همچنین آب و هوای محلی و شرایط خاک بستگی دارد.

برخی از انواع رایج فونداسیون سوله شامل دال های بتنی، قاب های چوبی و بلوک های سنگفرش یا بلوک های بتنی پیش ساخته هستند. مهم است که مطمئن شوید فونداسیون شما همسطح، پایدار و به درستی به زمین متصل شده است تا از ایمنی و پایداری سوله شما اطمینان حاصل شود.

این ممکن است شامل ریختن یک دال بتنی، ساخت یک چهارچوب مخصوص یا استفاده از بلوک های بتنی پیش ساخته باشد. نوع فونداسیونی که انتخاب می کنید به عواملی مانند اندازه سوله، نوع خاک و بودجه شما بستگی دارد.

اگر می خواهید یک دال بتنی بریزید، باید محل را حفاری کنید و قبل از ریختن قالب ها و ریختن بتن، زمین را صاف کنید. اگر اسکلت چوبی یا بلوک های بتنی پیش ساخته را انتخاب می کنید، باید زمین را صاف کنید و لایه ای از شن را برای تامین زهکشی نصب کنید.

مرحله-چهارچوب-و-قاب-بندی

مرحله چهارچوب و قاب بندی

در حالی که فونداسیون در جای خود قرار دارد، زمان آن فرا رسیده که قاب بندی دیوارها و سقف سوله خود را آغاز کنید. این شامل برش و مونتاژ اجزای چهارچوب چوبی یا فلزی و همچنین نصب غلاف است که پوسته بیرونی سوله را تشکیل می دهد.

انواع مختلفی از مواد روکش وجود دارد، از جمله تخته سه لا، تخته رشته ای جهت دار (OSB) و پانل های فلزی.

مطمئن شوید که مواد روکشی را انتخاب کنید که با آب و هوای محلی شما مناسب باشد و استحکام و دوام لازم را برای سوله شما فراهم کند.

این مرحله شامل برش و مونتاژ تکه ‌های پوششی است که ممکن است شامل ناودانی، صفحات، تیرچه‌ها و سایر قطعات پوششی که استفاده می کنید باشد.

اولین مرحله در قاب بندی دیوارها، قرار دادن صفحه زیرین است که به عنوان پایه گل میخ ها عمل می کند. هنگامی که صفحه پایین در جای خود قرار گرفت، باید تک تک گل میخ ها را اندازه بگیرید و برش دهید تا بین صفحات بالا و پایین قرار بگیرند.

پس از قاب شدن دیوارها، زمان حرکت به پشت بام است. این شامل برش و نصب تیرها و تخته پشته و همچنین پوشش سقف با تخته سه لا یا OSB است.

مرحله تکمیل سقف

با تکمیل چهارچوب بندی، زمان آن رسیده است که سقف را به سوله خود اضافه کنید. این ممکن است شامل نصب زونا، پانل های فلزی، یا سایر مواد سقفی، و همچنین افزودن دیوارپوش مانند چوب، وینیل یا فلز باشد.

وقتی نوبت به سقف می رسد، باید متریالی را انتخاب کنید که هم بادوام و هم از نظر زیبایی شناسی دلپذیر باشد. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که سقف به درستی نصب و مهر و موم شده است تا از نفوذ آب جلوگیری شود.

هنگامی که صحبت از سقف می شود، باید موادی را انتخاب کنید که برای آب و هوای شما مناسب باشد و محافظت کافی در برابر عوامل ایجاد کند. این ممکن است شامل زونا آسفالت، پانل های فلزی، یا انواع دیگر مواد سقف باشد.

هم چنین می توانید مطلب درصد استاندارد شیب سقف سوله را مطالعه کنید.

کلام آخر

ما در مطالب بالا به همراه بیستون سازه به بررسی تمامی مراحل ساخت سوله قدم به قدم پرداختیم تا با مطالعه این مطلب به تمامی سوالات شما پاسخ داده باشیم.​

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای استعلام قیمت پیام بدین