ساخت سوله در جاده مخصوص کرج

سوله سازی و ساخت سوله در جاده مخصوص کرج

امروزه برای کاربردهای زیادی از سوله ها به جای ساختمان‌های بزرگ بتنی استفاده می شود. این نوع از سازه های فلزی در ابعاد و اندازه های متفاوت برای کاربردهای متنوعی ساخته می شوند.

طراحی و ساخت سوله باید به گونه ای انجام شود که سازه فلزی از امنیت بالایی برخوردار باشد. در ساخت سوله رعایت یک سری از استاندارد ها توسط طراحان و سازندگان آن ضروری است.

رعایت این استانداردها باعث می‌شود سوله از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار شده و برای کاربری در نظر گرفته شده کاملا متناسب باشد. در این مقاله قصد داریم در مورد ابعاد سوله های استاندارد صحبت کنیم.

ابعاد طولی سوله

اصولاً ابعاد سوله های استاندارد در محدوده خاصی تعریف می شوند. برای ساخت یک سوله استاندارد باید بین فریم ها و ستونهای سازه فلزی ۶ تا ۹ متر فاصله در نظر گرفته شود.

همچنین اندازه در نظر گرفته شده برای طول سوله باید مضربی از عدد ۶ باشد. توجه به این نکته هم ضروری است که اندازه طول سوله نباید بالاتر از ۹۰ متر باشد.

ابعاد عرضی سوله

موارد گفته شده مربوط به ابعاد طولی سازه فلزی استاندارد میباشد. اما برای تعریف ابعاد عرضی سازه های فلزی استاندارد اصولاً اندازه دهانه سوله ۲۰ تا ۳۵ متر در نظر گرفته می شود. در حقیقت دهانه سوله همان بعد عرضی سازه فلزی است که بهترین متراژ برای آن عددی بین ۲۰ تا ۳۵ متر خواهد بود.

ارتفاع سوله

تا اینجا در مورد ابعاد طولی و عرضی سوله های استاندارد صحبت کردیم. از دیگر ابعاد مهم در سوله های استاندارد ابعاد ارتفاع این سازه فلزی می باشد. برای انواع مختلف سوله ها مقداری حداقلی و حداکثری برای تعیین ارتفاع سازه فلزی وجود دارد. کمترین ارتفاع برای سوله ها ۴ متر در نظر گرفته شده و بیشترین اندازه‌ای که برای ارتفاع سازه های فلزی در نظر گرفته می شود نیز ۲۵ متر خواهد بود.

اما در بیشتر موارد ارتفاع سازه فلزی عددی بین ۴ تا ۲۵ متر در نظر گرفته می شود. باید گفت متداولترین ارتفاع سوله بین ۶ تا ۱۲ متر است.

البته این اندازه ارتفاع مربوط به مواردی است که تاج سوله در نظر گرفته نشود. در حقیقت ارتفاعات تاج سوله به صورت جداگانه محاسبه خواهد شد. با در نظر گرفتن ابعاد عرضی و همچنین میزان شیب سازه فلزی ارتفاع تاج سوله نیز تعیین خواهد شد.

عوامل موثر در تعیین ارتفاع تاج سوله

عوامل موثر در تعیین ارتفاع تاج سوله

همانطور که اشاره شد برای تعیین ارتفاع تاج سوله دو مورد باید در نظر گرفته شوند. یکی از این دو مورد اندازه دهانه سوله است که بعد عرضی سوله استاندارد محسوب می شود و مورد بعدی هم شیب سازه فلزی خواهد بود.

تعیین میزان شیب سوله

حال باید ببینیم که اندازه شیب در سازه های فلزی استاندارد به چه صورت تعیین میشود. اصولا شیب سوله ها به صورت درصدی بیان میشود. بهترین میزان شیب برای سازه های فلزی استاندارد بین ۱۰ تا ۳۰ درصد در نظر گرفته می‌شود. اما برای تعیین شیب سوله باید بعد عرضی یعنی اندازه دهانه سوله در نظر گرفته شود.

شیب سوله هایی که نیاز به دهانه کوچکی دارند ۲۰ درصد محاسبه می‌شود. اما برای سوله هایی که دهانه بزرگ تری دارند شیب سازه فلزی ۱۵ درصد خواهد بود.

در مورد سوله هایی هم که نیاز به دهانه های خیلی بزرگی داشته باشند میزان شیب سوله ۱۰ درصد تعیین می شود. همانطور که پیداست هرچه میزان دهانه سوله بزرگتر باشد میزان شیب کمتری برای سازه فلزی در نظر گرفته می شود.

صحبت پایانی

در این مقاله سعی کردیم شما را با ابعاد سوله های استاندارد آشنا کنیم. اگر شما قصد ساخت سوله در جاده مخصوص کرج را دارید می توانید برای دریافت مشاوره و همچنین آگاهی از آخرین قیمت ها با شرکت بیستون سازه آذران تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای استعلام قیمت پیام بدین