سوله-سازی-در-قم

سیستم قاب سبک فولادی (LSF)

سوله ها در صنعت کشور از پرکاربرد و رایج ترین سازه ها با سقف شیب دار و متریال فلزی هستند که برای مجموعه های کاری و عمومی از جمله انبار ها، سالن های ورزشی و حتی نگهداری دام و طیور مورد استفاده قرار می گیرند. هزینه برآورد و قیمت کم مصالح سبب جایگزینی سوله ها به جای سازه های سنتی گران قیمت شده اند که بودجه سرمایه را کاهش داده است.

این سازه ها توسط مهندسین و معماران متخصص در این زمینه با به کارگیری مصالح با کیفیت انجام می شود که از شناخته ترین این شرکت ها، می توان به بیستون سازه آذران با تجربه کاری بالا و پروژه های نامحدود و موفق اشاره کرد. این شرکت در سطح کشور فعالیت داشته و پروژه های موفقی با رضایت مشتری بسیار بالا برای خود اختصاص داده است.

زیرسازی در سوله ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که باید در اولویت مدیران اجرایی سوله سازی باشد و قاب سوله که که نقش بسیار پر رنگی را  در این زمینه ایفا می کند، باید با دقت بالا اجرا شوند. این مساله را می توان اولویت بیستون سازه در ساخت سوله به حساب آورد که در ادامه مطلب توضیح بیشتری در مورد قاب سوله برای شما شرح خواهیم کرد. 

همه-چیز-در-مورد-LSF

همه چیز در مورد LSF

سیستم ساخت قاب سبک فولادی Lightweight Steel Framing که به اختصار LSF می نامند، یک سیستم ساختمانی است، که برای اجرای ساختمان های عمدتاً کوتاه مرتبه و میان مرتبه (حداکثر تا 5 طبقه) استفاده می شود و از سیستم های مورد تایید مهندسان عمران در کشورهای توسعه یافته و مدرن می باشد.
این سیستم که شباهت زیادی به روش های ساخت ساختمان های چوبی دارد، بر اساس کاربرد اجزایی به نام استاد (Stud) یا وادار و تراک (Track) یا رانر شکل گرفته است و از ترکیب نیمرخ های فولادی گالوانیزه سرد نورد شده، ساختار اصلی ساختمان برپا می شود.
مقاطع مورد استفاده در این سیستم U,C و Z است، که معمولاً با اتصالات سرد به یکدیگر متصل می شوند. همچنین این سیستم در انواع مختلفی برای سوله صنعتی توسط بیستون سازه اجرا می شود که از جمله آنها می توان به موارد قابل توجه زیر اشاره کرد:

قاب ساده سیستم LSF

در این نوع از سیستم برای سازه های چون سوله سبک قوسی، اتصالات در حالت مفصلی اجرا شده و نیرو های لنگری توان انتقال به این قاب را ندارند. در واقع وظیفه این سیستم انتقال بار ها به فونداسیون و بعد به زمین به دلیل دارا بودن از تیر ها و ستون ها است.

قاب خمشی سیستم LSF

این قاب ها از سیستم سبک فولادی (LSF) برای سوله تیرورقی یا هر سازه های دیگر، بیشتر برای دفاع از سوله و سازه در برابر نیروهای جانبی از جمله زمین لرزه است که خود در انواع مدل های ذکر شده در زیر موجود است.

  1.      قاب خمشی معمولی سیستم LSF
  2.     قاب خمشی فولادی سیستم LSF
  3.     قاب خمشی ویژه سیستم LSF
  4.     قاب خمش متوسط سیستم LSF

قاب مهاربندی شده سیستم LSF

از دیگر نوع قاب های سبک فولادی (LSF) در هر سازه های پوسته ای، یک نوع از  سیستم مهاربندی شده است که حاوی اعضا و ستون های قطری است. این سیستم از هرگونه نیرو های جانبی در سازه پیشگیری کرده و از اعضای افقی، قطری و عمودی تشکیل می شود.


هر دیوار از تعدادی اجزای عمومی C شکل (استاد) به فواصل 40 تا 60 سانتی متر، که در بالا و پایین به اجزای افقی ناودانی U یا C شکل (تراک یا رانر) متصل شده اند، تشکیل می شود. در صورتی که از مقاطع C شکل به عنوان تراک (رانر) استفاده شود، لازم است برش هایی در محل نصب استاد انجام گیرد.

حداکثر-تعداد-طبقات-در-lsf

حداکثر تعداد طبقات در lsf

از انواع سیستم های ساختمانی جدید و مدرن در صنعت کشور می توان به سیستم سوله سازی با   (LSF) اشاره کرد که به وسیله نور سرد اجرا می شود. از این سیستم های مدرن ساختمانی می توان سازه ای با طبقات محدود تا 5 طبقه احداث کرد که بیشتر تا 3 طبقه مرسوم است.

این سیستم ها به طور معمول در اکثر موارد با سقف سبک و به صورت موردی با انواع دیگر سقف اجرا می شود. تیر و تیرچه های این نوع سقف های سبک، همانند استاد و تراک های دیوار ها است.

سقف نهایی معمولاً از نوع شیب دار و با استفاده از خرپاهای فلزی ساخته شده از پروفیل های سرد نورد شده در نظر گرفته می شود. قسمت های دیگر ساختمان نیز با استفاده از پروفیل های سرد نورد شده اجرا می شوند و با انواع مختلف تخته (گچی، سیمانی، چوبی، …) پوشیده می شوند.

استاندارد سقف مستوی یا شیب دار LSF


پوشش نهایی این سیستم می تواند با انواع تخته های ساختمان از جمله تخته سیمانی، چوب، تخته گچی و یا مصالح بنایی، سفال و آردواز صورت گیرد.

 عوامل مربوط به هزینه

این سیستم ساخت در سوله فوق سبک صنعتی، نیازمند نیروی انسانی ماهر، ولی به تعداد کم و در زمان کم است. لذا مجموعه هزینه نیروی انسانی در این سیستم، کمتر از روش های سنتی است. ابزار مورد استفاده نیز نسبتاً کم هزینه هستند، ولی هزینه های بالای تامین مصالح، به خصوص در دوره ای که رواج چندانی نیافته است، این سیستم را جزو سیستم های گران قیمت دسته بندی می کند.

این سیستم نیاز به مخارج ادواری خاصی ندارد و هزینه تعمیرات احتمالی آن بسته به نوع خرابی، می تواند خیلی متفاوت باشد.

سیستم LFS از سیستم هایی است که شعاع مصرف اقتصادی بالایی دارد. در صورتی که این سیستم به روش اجرای درجا (Stick – Built) برپا شود، مصالح اولیه را، که بسیار سبک و کم حجم است، می توان به فواصل دور و حتی مناطق صعب العبور نیز منتقل کرد. این مصالح معمولاً به راحتی در حمل آسیب پذیر نیستند، ولی در صورت بروز آسیب در قطعات، در ساختمان قابل استفاده نخواهند بود، و نیاز به تولید مجدد قطعه است.

این در حالی است که چند کاره بودن قطعات و قابلیت جایگزینی قطعه خراب شده با سایر قطعات، سیکل ساخت را تا رسیدن مجدد قطعه متوقف نمی سازد. هزینه های انبارداری این مصالح چندان قابل توجه نیست، زیرا ورق گالوانیزه در برابر شرایط جوی مقاوم است و به علاوه، فضای زیادی برای انبارداری این مصالح لازم نیست.

عوامل مربوط به زمان

از نظر سرعت اجرا، تجربیات سایر کشور ها نشان داده است که این سیستم در زمان کمی برپا می شود و سرعت اجرا نسبت به شیوه های سنتی و حتی سوله سبک صنعتی سنگین بسیار بالاتر است. نسبت فرآوری محصول در کارخانه نسبت به سایت در این سیستم قالب ساخت، بر اساس نوع اجرا و مقدار پیش ساخته سازی، می تواند بسیار متغیر و متفاوت باشد. این سیستم قابلیت اجرا در تمام شرایط جوی را دارد و با تغییرات شرایط جوی، مشکلات جدی در اجرا به وجود نخواهد آمد.

استاندارد-سقف-مستوی-یا-شیب-دار-LSF

عوامل مربوط به قابلیت های اجرایی

اجرای این روش، نیاز به نیروی ماهر و ابزار خاص دارد، ولی چگونگی اجرا و نحوه بکارگیری ابزار، به سادگی قابل آموزش خواهد بود. اقداماتی که برای اجرای این سیستم انجام می شود، تعدد و گوناگونی کمی دارند و برای اجرای هر آیتم، یک سری اقدام ساده لازم است، هرچند قطعات اصلی این سیستم از تعدد زیادی برخوردار نیست، ولی در زمانی کوتاه، با استفاده از ابزار های ساده می توان فرم های متنوعی را با آن ها تولید کرد.
استفاده از قطعات در سوله سبک خرپایی از پیش برش خورده یا پانل های پیش ساخته، قابلیت اجرای طرح های مدولار را در این سیستم افزایش می دهد. این سیستم برای تنوع در معماری فضا و اختیار دادن به طراح در ایجاد طرح های مختلف قابلیت بالایی دارد. سهولت اجرای دهانه های متنوع و تغییر ارتفاع، به اضافه سادگی قرار دادن بازشو در جداره ها ـ که مرهون قابلیت ترکیب آن با سیستم تیر ستون است.

این سیستم را از جهت تطابق با طرح های معماری در سطح خوبی قرار داده است. نگهداری این سیستم شرایط خاصی را نمی طلبد و به علت اجرای خشک، تغییرات آن به سادگی صورت می پذیرد. به علت استفاده از مصالحی که فرآوری عمده و خاص در سایت ندارند، می توان این سیستم را با دقت نسبتاً بالایی کنترل کرد.

عوامل مربوط به کیفیت و قابلیت های فنی

به دلیل کاهش زیاد وزن و اتلاف اندک مصالح نسبت به شیوه های سنتی و دستی، این سیستم برای انبوه سازی مناسب است، ولی اجرای ساختمان های بلند مرتبه در این سیستم، با مشکل مواجه است. اجرای خشک، این سیستم را برای بازدید های ادواری مناسب ساخته است. به اضافه اینکه، ایجاد تغییرات حین اجرا در نقشه های تاسیسات، معمولاً در اجرا توسط بهترین سوله سازان ایران به سادگی انجام می شود.
استفاده از ورق گالوانیزه، پایداری این سیستم را در برابر هوازدگی و میکرو ارگانیسم ها افزایش داده است. از نظر زیست محیطی، این سیستم ساختمانی در زمره سیستم هایی است که انرژی اندکی برای ساخت اجزای آن مصرف می شود.
از نقاط ضعف این سیستم، در صورتی که در اجرا تمامی نکات فنی مورد رعایت قرار نگیرد، خطر ایجاد صدا در حالت های انقباض و انبساط است.
وزن کم این سیستم ساختمانی (در حدود 60 درصد وزن واحد سطح سیستم های رایج ساخت و ساز) باعث می شود نیرو های اعمال شده در صورت وقوع زمین لرزه به طور قابل توجهی نسبت به ساختمان های متداول کمتر باشد، تا حدی که در اکثر موارد، اثر نیرو های اعمال شده توسط باد بیشتر و تعیین کننده تر از نیرو های ناشی از زمین لرزه است.

در ضمن، وزن کم این سیستم باعث می شود به عنوان گزینه ای مناسب برای مناطق با مقاومت خاک کم، تلقی شود.
اینرسی حرارتی کم این سیستم، آن را برای استفاده دائم مانند مسکونی، با مشکلاتی رو به رو می سازد. ولی در عین حال، عملکرد آن را برای ساختمان های اداری، تجاری و دیگر ساختمان های با کاربری منقطع، بسیار مناسب می سازد.

عملکرد صوتی دیوار ها و سقف های ساخته شده با این سیستم، در صورت رعایت تمهیدات لازم، به راحتی جوابگوی انتظارات تعیین شده در مقررات ملی است.مواد تشکیل دهنده LSF در بهترین نوع سوله بار حریق ندارند، ولی پروفیل های سرد فرم داده شده مقاومت کمی در برابر حریق دارند و باید به خوبی محافظت شوند. یکی از دلایل اصلی کاربرد گچ به عنوان پوشش داخلی این سیستم ها دستیابی به این هدف است.

با اجرای لایه بخاربند در حد فاصل جداره داخلی و عایق حرارتی، می توان از خطر میعان در دیوار ها جلوگیری کرد. به علاوه آنکه، سقف سرد در این سیستم، کمک شایانی به کاهش خطر میعان خواهد کرد.
به رغم اینکه بار مرده این سیستم با اجزای اصلی و کاربردی آن منتقل می شود، ولی اجرای خشک، قابلیت تغییرات آتی را تا حدی در آن به وجود می آورد. معمولاً ساختار نمای این سیستم، از سازه آن جدا است و از سهولت و دقت اجرای خشک برخوردار است.

کیفیت-و-قابلیت-های-فنی-قاب-lsf
اجرای خشک، امکان برچیدن و استفاده مجدد این سیستم را ایجاد کرده است، به علاوه آنکه، قطعات و اجزا عمدتاً از مصالح و فلزات قابل بازگشت به چرخه ساخته شده اند.

منبع :سیستم قاب سبک فولادی، دکتر بهروز محمدکاری – دکتر رسول احمدی، مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن، 1387

کلام آخر

برای خرید سوله یا اجرا هر مدل از سازه های موجود در سراسر کشور با مقاومت و استحکام بسیار بالا، می توانید شرکت بیستون سازه آذران را انتخاب کنید که گزینه بسیار خوبی برای شما خواهد بود. همچنین در صورت نیاز به مشاوره و داشتن هرگونه سوال در این زمینه با مراجعه حضوری به نمایندگی ها یا تماس با شماره زیر می توانید با ما در ارتباط باشید.

دفتر تبریز

آدرس: ولیعصر-فروغی-خیابان شیخ محمد خیابانی-ساختمان هما-پلاک 1/17

شماره تماس: 0413202198

دفتر شیراز

آدرس: شيراز چهارراه دلگشا -سرداران-نبش كوچه 9

شماره تماس: 07137315340

دفتر گرگان

آدرس: گلستان گرگان بلوار ناهارخوران روبروی عدالت 97.1 مجتمع تجاری اکسیر طبقه اول واحد 5

شماره تماس: 01732551096

سوالات متداول

  1.     آیا سیستم قاب سبک فولادی (LSF) از اجزای مهم سوله ها است؟

بله، در حالت کلی این سیستم در سوله ها برای پیشگیری از منابع جانبی از جمله زمین لرزه در انواع مختلف از قاب ها تشکیل می شوند.

  1.     آیا در سوله سبک فقط از  جنس فولاد این سیستم اجرا می شود؟

نخیر، جنس مصالح و متریال سووله نمی تواند گزینه و عاملی در انتخاب نوع سیستم قاب سبک (LSF) باشد.

  1.     در خرید سوله های دست دوم قاب (LSF) سازه بخش قابل توجهی است که باید دقت شود؟

قاب نوع زیر سازی مدرن در سوله ها است که ویژگی های منحصر به فرد خود را نسبت به سازه های دیگر دارد.

  1.     آیا سازه های سیستم قاب سبک فولادی (LSF) در برابر زلزله از استحکام بالایی برخوردار هستند؟

بله، این سیستم ها از سازگارترین سازه ها در مقابله با زمین لرزه های متعدد و پی در پی هستند که از عوامل مهم در ساخت سبک این سوله است.

  1.     آیا سیستم قاب سبک فولادی (LSF) در ساخت نیاز به فونداسیون هم دارد؟

فونداسیون مورد نیاز در ساخت سازه هایی چون سیستم قاب های سبک فولادی LSF که با توجه به وزن پایین آن در مقایسه با سایر سیستم های سازه ای، به همان نسبت سبک تر و کم حجم تر ساخته می شود و نیاز چندانی ندارد.

درباره “سیستم قاب سبک فولادی (LSF)” بیشتر بخوانید:

1 دیدگاه دربارهٔ «سیستم قاب سبک فولادی (LSF)»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای استعلام قیمت پیام بدین
Scroll to Top