نحوه طراحی دستی سوله

نحوه طراحی دستی سوله

با پیشرفت علم و تکنولوژی امروزه سازه هایی وارد بازار شده اند که با راحتی در کمترین زمان ممکن ساخته و بهره برداری می شوند و دیگر نیاز نیست ماه ها زمان و هزینه خود را صرف بناسازی ساختمان برای راه اندازی کارگاه یا تولیدی کنید. با سوله ها می توانید این فرایند را با قیمت مناسب و حداقل زمان انجام دهید

اگر یکی از صاحبان مشاغل هستید و می خواهید کاری شروع کنید در ادامه همراه بیستون سازه باشید تا به نحوه طراحی دستی سوله بپردازیم که یکی از اولین قدم های ساخت سوله است.

طراحی دستی سوله چه مراحلی دارد؟

هدف سوله را تعیین کنید: تصمیم بگیرید که از سوله برای چه چیزی استفاده خواهید کرد، مانند انبار، کارگاه یا فضای زندگی. این به تعیین اندازه و طراحی سوله کمک می کند.

نحوه طراحی دستی سوله

  • اندازه گیری مساحت

منطقه ای که سوله در آن ساخته می شود را اندازه گیری کنید و حداکثر اندازه مجاز را بر اساس منطقه بندی و مقررات ساختمانی محلی تعیین کنید.

  • طرح را ترسیم کنید

یک طرح اولیه از سوله را روی یک تکه کاغذ بکشید، شامل ابعاد و هر ویژگی مانند در، پنجره و قفسه.

  • ایجاد یک پلان طبقه

یک پلان طبقه دقیق، از جمله محل قرارگیری دیوارها، پنجره ها و درها را ترسیم کنید. این به شما کمک می کند تا اندازه قاب و فونداسیون مورد نیاز برای سوله را تعیین کنید. برای این که با کاربرد های سوله بیشتر آشنا شوید مقاله در یک سوله چکار می شود کرد را مطالعه کنید

  • طراحی سقف را تعیین کنید

در مورد طراحی سقف، مانند شیروانی، لگن، یا گامبر تصمیم بگیرید. این به شما کمک می کند تعداد و اندازه خرپاهای سقف مورد نیاز و همچنین مقدار مواد سقف مورد نیاز را تعیین کنید.

  • انتخاب مصالح

در مورد مصالحی که برای دیوارها، سقف، کف و هر ویژگی دیگری مانند درها و پنجره ها استفاده می شود، تصمیم بگیرید.

  • فهرستی دقیق از مواد تهیه کنید

فهرستی از تمام مواد و ابزاری که برای ساخت سوله نیاز دارید، از جمله چوب، مواد سقف، سایدینگ، میخ، پیچ و هر سخت افزار دیگر ایجاد کنید.

  • هزینه را محاسبه کنید

هزینه مواد و هر گونه هزینه اضافی مانند مجوز یا نیروی کار را برآورد کنید تا مطمئن شوید که پروژه در حد بودجه شماست.

  • طرح را نهایی کنید

پس از تکمیل طرح، آن را به دقت بررسی کنید تا مطمئن شوید که نیازهای شما را برآورده می کند و تمام مواد و ابزار موجود است.

با این مراحل می توانید به صورت دستی سوله ای طراحی کنید که نیازها و بودجه خاص شما را برآورده کند. مهم است که هنگام طراحی سوله وقت بگذارید و دقیق باشید، زیرا کمک می کند تا اطمینان حاصل کنید که پروژه با موفقیت تکمیل شده و تمام قوانین و مقررات ساختمانی لازم را در آن رعایت کرده اید.

مراحل ساخت سوله به چه ترتیب است؟

اولین قدم برای اینکه بخواهید برای خودتان سوله احداث کنید این است که ابتدا باید کاملا در مورد آینده کاری فعالیت خود و همچنین هزینه هایی که ممکن است ساخت سوله برای شما در پی داشته باشد تفکر کنید.مقاله آنچه باید در مورد ساخت سوله بدانیم، می تواند دید شما را نسبت به سوله گسترده تر کند.

نحوه طراحی دستی سوله

باید به همه این موارد دقت شود، دیده شده که برخی از مالکان از روی تصمیمات ناگهانی و هیجانی اقدام به احداث سوله بکنند برای فعالیت هایی که در فضاهای کوچک نیز می توان اداره کرد که در آخر باعث ضررها و زیان های جبران ناپذیری شده است که به مالک و سرمایه گذاران آن وارد شده است.

بهترین روش برای اینکه از فعالیت و تصمیم ساحت سوله اطمینان کامل حاصل کنید این است که از مشاوران و متخصصان مربوطه که سابقه ساخت و احداث سوله دارند، کمک بگیرید.

این افراد در قبال هزینه هایی کامل فعالیت شما و اینکه آیا ساخت سوله برای شما به صرفه است و یا نه را بررسی می کنند. اگر در مشاوره و تصمیمات خود نتیجه این شد که ساخت سوله سبب بهبود و تاثیر مثبت بر روی فعالیت شما می شود، بعد از آن کاملا با اطمینان می توانید که اقدام به احداث سوله کنید.

1- اخذ مجوزهای مربوط به ساخت سازه

اولین گام برای احداث سازه سوله این است که از مراکز قانونی مجوزهای لازم را برای احداث سوله اخذ کنید. طی مراحل قانونی و در آخر صادر شدن یک مجوز رسمی که از مهم ترین کارهای قبل ساخت سوله است، می شود. بعد از اخذ مجوز شما به سادگی می توانید از طریق شرکت های سوله سازی مانند شرکت بیستون سازه اقدام به سفارش و احداث سوله مورد نظر خود کنید.

مالک و سرمایه گذار اگر زمینی برای احداث سوله داشته باشد که سرعت کار بالا خواهد رفت ولی اگر زمین مناسب برای سوله در دست نباشد حتی در روند اخذ مجوز نیز ممکن است مشکلاتی را پیش روی مالک قرار دهد، پس به همین سبب همیشه سعی کنید در مراحل قبل از اخذ مجوز و با مشاوره گرفتن از متخصصان زمینی متناسب با فعالیتی که قرار است در آنجا دایر شود خریداری کنید.

چرا متناسب به دلیل اینکه سازه سوله کاربرد زیادی دارد و یکی از آنها هم انبارداری است و برای انبارداری ممکن است هر نوع محصولی استفاده شود از محصولات و مواد غذایی با عمر کوتاه تا قطعات فلزی در تیراژ زیاد همه این موارد گفته شده باید در مرحله مشاوره گفت و گو شده و جواب نهایی برای آن پیدا شود و اگر اینگونه نباشد ممکن است در مراحل بعدی شما را با مشکلات زیادی روبه رو کند.

2- استخراج نقشه های سوله برای اسکلت و فونداسیون

بعد از اینکه مجوزهای لازم اخذ شد و زمین برای احداث سازه مشخص شده است. مالکان و سرمایه گذاران با شرکت های طرف قرار داد احداث پروژه را شروع می کنند.

در ابتدای احداث سوله نقشه هایی سه بعدی و دو بعدی از سوله ای که انتخاب شده است به همراه اندازه ها و متراژ آن چاپ می شود که کارفرمایان و مهندسان ناظر احداث سازه را بر طبق آن پیش می برند. نقشه هایی که چاپ می شود در دو قسمت تقسیم بندی قرار دارد یکی برای پروژه فونداسیون سازه که وظیفه انتقال نیرو و بارهای مرده سازه را به زمین دارد و نقشه دیگر برای اسکلت سازه است که نوع اتصالات، زاویه ها و دیگر اطلاعات را در بر دارد.

3- خاکبرداری و اجرای فونداسیون

اولین عمل خاک برداری است که توسط ماشین های صنعتی انجام می شود، خاکبرداری تا کد سازه که در نقشه به آن اشاره شده است انجام می گیرد بعد از خاکبرداری تا عمق مناسب عملیات بتن ریزی (مگر) شروع و فونداسیون اجرا می شود.

نحوه طراحی دستی سوله

فونداسیون سازه به خصوص سوله ها یکی از مهم ترین بخش های آنان می باشد چون وزن کلی و همه تیرچه ها بر روی فونداسیون است و این زیر ساخت سازه است که توسط محاسبات فنی انجام شده از قبل توسط مهندسان ناظر، این نیروهای تجمیع یافته را به سمت مرکز زمین هدایت می کند به طوری که باعث حرکت و یا لغزش لایه های زیر سازه نشود.

4- احداث اسکلت سازه

پس از مرحله فونداسیون نوبت به ساخت و برپایی اسکلت میرسد، اسکلت که کلا بر روی پی و فونداسیون واقع می شود بر طبق نقشه داده شده و تعداد تیرچه هایی که نیاز برای ساخت اسکلت است در نقشه درج شده است. عوامل کاری و کارگران با استفاده از اتصالات پیچ و مهره و جوش زدن فلزات در بخشی نقاط، اسکلت سازه را در آخر برپا می کنند. اگر به دنبال سیستم گرمایشی برای سوله می گردید مقاله بهترین سیستم گرمایشی مناسب برای سوله را مطالعه کنید.

5- کف سازی سوله و در آخر پوشش روی سازه

مرحله برپایی و احداث اسکلت سازه که تمام شد نوبت به کف سازی سوله می رسد که توسط قالب های چوبی و بتن ریزی در محوطه مشخص انجام می گیرد. همزمان با کف سازی سوله پوشش های تحت عنوان ورقه های آهنی و یا این روزها بیشتر از ساندویچ پانل استفاده می کنند، پوشش می دهند تا سوله به صورت یکنواخت و یکپارچه دیده شود.

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی نحوه طراحی دستی سوله پرداختیم و مراحل آن را مورد بررسی قرار دادیم. نظر شما در این باره چیست؟ با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید. همچنین برای دریافت مشاوره می توانید با پشتیبانان بیستون سازه در تماس باشید.​

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای استعلام قیمت پیام بدین