سوله پرورش بوقلمون

ساخت سوله برای پرورش بوقلمون

یکی از صنایع بسیار مهم و حیاتی که نقش اساسی در روند اقتصادی هر کشور دارد، صنایع غذایی می باشد. صنعت غذایی که همیشه پویا و فعال است به نیاز های جامعه به صورت دائمی و در هر بازه زمانی باید پاسخگو باشد و این فعالیت باید به گونه ای باشد که بتواند محصولات غذایی را با بهترین کیفیت و بسته بندی در سریع ترین زمان ممکن در اختیار مصرف کننده گان قرار دهد. از جمله نیاز های جمعه می توان به مصرف گوشت و مرغ، مواد اولیه غذایی و تمام سبزیجات اشاره کرد که همه آنها یک نیاز دائمی برای بشر است و باید در هر زمان آماده و قابل استفاده باشد.

اما یکی از همین صنعت های غذایی که در دسته بندی عرضه و فرآوری مواد گوشتی قرار دارد، پرورش بوقلمون است. در سال های گذشته بیشترین نوع گوشتی که در اکثر شهرها مصرف می شد، گوشت گوساله و مرغ بود ولی با گذشت زمان و پدیدار شدن برخی تنوع های غذایی در بین مردم باعث شد که استفاده از گوشت بوقلمون نیز به سبد خرید و مصرف مردم اضافه شود. علاوه بر تغییر در سلیقه های غذایی، گوشت بوقلمون به دلیل دارا بودن ویتامین های زیادی و مزیت های آن بر روی سیستم ایمنی بدن از جمله عوامل محبوبیت این نوع گوشت در جامعه شد.

با توجه به این نیاز و اینکه با چند مزرعه پرورش بوقلمون نمی توان تمام نیاز های حتی یک شهر کوچک را برطرف کرد، برخی از صنعتگران و مالکان مزرعه به فکر احداث سوله های پرورش بوقلمون افتادند که نسبت به مزرعه های فضای باز مزیت های زیادی دارد و در آخر فرآوری و عرضه آن نیز به بازار خیلی ساده تر و آسان تر است. به همین سبب در این مقاله از سایت بیستون سازه قصد داریم به انواع سوله های پرورش بوقلمون و ساختار کلی آنها نگاهی بیندازیم و کاربری های آن را به همراه مزیت هایی که نسبت به مزرعه ها دارد را بررسی کنیم پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

سوله پرورش بوقلمون

مطالب مرتبط : نحوه ساخت سوله گاوداری

پرورش بوقلمون

بوقلمون از جمله جاندارانی است که در بسیاری از کشورها بسیار محبوب و مورد استفاده قرار می گیرد. در کشور ایران نیز در چند سال اخیر به دلیل آگاهی مردم به مزیت های و ارزش غذایی آن به مصرف گوشت بوقلمون روی آورده اند. اما برای قشر تولید کننده و عرضه کننده گوشت بوقلمون این چرخه شاید کمی سخت باشد ولی به دلیل ارزش زیاد گوشت آن در آخر می تواند سود خوبی را برای عرضه کنندگان به همراه داشته باشد. اما منظور از مشکلات پرورش بوقلمون چیست؟ چه سبب هایی باعث می شود که پرورش بوقلمون از حساسیت زیادی برخوردار باشد؟

در پاسخ به سوالات ذکر شده می توان گفت که بوقلمون یکی از جانداران پرورشی بسیار حساس می باشد که از زمان تولد تا مرحله بلوغ باید تحت شرایط خاص و بسیار سالم قرار داشته باشد تا بتواند به حد ایده آل برسد. برای این کار باید محل استراحت، محل تغذیه، نوع تغذیه و همچنین فضای باز برای گشت و گذار باید به بهترین شکل ساخته و آماده شود. در ادامه بیشتر با سازه های مناسب برای پرورش بوقلمون آشنا خواهیم شد.

سوله پرورش بوقلمون

مطالب مرتبط : نحوه ساخت سوله مرغداری

سوله مناسب برای پرورش بوقلمون

همان طور که گفته شد بوقلمون ها به دلیل حساسیت زیاد نسبت به انواع ویروس ها و مریضی ها باید در یک محیط کاملاً بهداشتی و امن نگهداری شوند تا بتواند در شرایط ایده آل خود سپری کند. سوله یکی از مناسب ترین و به صرفه ترین سازه ای است که می توان از فضای آن به عنوان محل پرورش بوقلمون استفاده نمود. سوله ها به دلیل داشتن فضای بزرگ و همچنین دارا بودن قابلیت اینکه بتوان فضای داخلی آنها را به چندین قسمت تقسیم نمود و هر بخش برای مثال می تواند برای استراحت، تغذیه و یا گشت و گذار بوقلمون اختصاص داده شود.

عایق بودن سوله

علاوه بر ویژگی های گفته شده به دلیل عایق بودن سوله ها و اینکه می توان به سادگی فضای داخلی آنها را ایزوله و ضد عفونی کرد، یکی از بهترین گزینه های پیشنهادی برای سالن پرورش بوقلمون است. بیشترین نوع سوله ای که برای پرورش بوقلمون مورد استفاده قرار می گیرد از نوع سوله سبک است که امروزه یکی از سوله های پیشرو و محبوب در بین صنایع و کارخانه است. این نوع سوله با قابلیت اینکه می تواند در ابعاد بسیار بزرگ و کوچک ساخته شود و در عین حال هزینه ساخت و احداث کمتری داشته باشد بسیار مورد استقبال قرار می گیرد.

نگهداری بوقلمون در سوله

در زمان های قدیم بیشتر سوله هایی که برای پرورش دام و طیور مورد استفاده قرار می گرفت، سازه های سنگین بودند که در ابعاد بزرگ و با ورقه و تیرچه های فراوان که هزینه احداث بسیار زیادی داشتند و کمتر مالکی به فکر توسعه صنعت خود در سوله های این چنینی بود. ولی امروزه با پیشرفت در حوزه صنعت و علم سوله سازی، سوله هایی از جمله سازه های پوسته ای به میان آمده اند که علاوه بر کاربری صنعتی ، برای ساخت و احداث مراکز تجاری و تفریحی نیز بسیار کارآمد می باشند.

داشتن تهویه مناسب

برخورداری از سیستم تهویه هوای مناسب و جریان هوای تازه به صورت دائمی در فضای درون سوله باعث می شود که فرآوری و کیفیت نگهداری بسیار بالا رود. همچنین تهویه مناسب باعث می شود که بوی بد و هوای گرم داخل سوله به بیرون انتقال یابد، این نوع شرایط هوا در داخل سوله اگر به صورت درست به بیرون انتقال نیابد باعث جذب ویروس ها و حتی حشرات زیادی شود.

داشتن فضای باز

داشتن و برخورداری از فضای باز یکی از ویژگی های اصلی سوله های پرورش بوقلمون است که باید در به آن توجه زیادی شود. معمولا بوقلمون هایی که دوره رشد و تکامل خود را رد کرده اند نیاز به یکی محیط و فضای باز دارند که بتوانند مدتی را در آنجا زیر نور خورشید و به دور از هرگونه سیستم و یا محیط مصنوعی قرار گیرد تا بتواند حالت طبیعی خود را حفظ نماید.

سوله مناسب پرورش بوقلمون

کلام آخر

ساخت سوله برای پرورش بوقلمون امروزه بسیار رایج است ولی باید در ایجاد شرایط و محیط ایده آل بسیار دقت کرد، چون کوچکترین نقصی در ساختار و یا محیط سوله می تواند به سادگی خسارت های زیادی را به بوقلمون ها بزند. پس باید علاوه بر محیط امن و شرایط بهداشتی به امکانات داخل سوله و شرایط ایده آل بوقلمون توجه کرد. در آخر اگر این مطلب برای شما مفید بود می توانید نظرات و پیشنهادات خود را برای ما در قسمت زیر بنویسید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای استعلام قیمت پیام بدین